Viimeisen päivän rypistys

Tänä vuonna on siis eronnut 30.12. loppuun mennessä 54 272 (sisältää kylläkin hieman roskaa, mutta ei nyt siitä välitetä...)

Yleensä http://3rdw.net/eroakirkosta/ ennustaa aika varovaisesti, mutta nyt sen kristallipallo osoittaa lukua 57 872;-) Huomenna pitäisi pusertaa kokoon 3 600 eroa. Vähemmästäkin nousee hiki!

Olisiko parin viimeisen päivän hieman aneeminen erotahti johtanut siihen, että 'JuMalan' käsi toi kehiin tuollaisen mukavan luvun kuin 3 600;-)
1256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Aikaisempi viimeisen päivän (31.12) ennätys (3911) on vuodelta 2014. Siinä on yksi hyvä rima ylitettäväksi.

Äänestä
  • Tuo tarkoittaisi aika tarkalleen sitä, että hieman useampi kuin joka tuhannes kirkon jäsen eroaa yhden ainoan päivän aikana.

    1Äänestä

1 500 eroa: ei paha
2 000 eroa: olen tyytyväinen
3 000 eroa: huhhuh!
4 000 eroa: jackpot

Äänestä
  • 1 500 eroa: ei paha - no kyllä olisi tosi paha;-)
    2 000 eroa: olen tyytyväinen - höh, sinulta rima tippui ojanpohjalle...

    3 000 eroa: huhhuh! - avot!
    4 000 eroa: jackpot - Joku on säätänyt Mittaria porakoneella...

    Äänestä

Nyt on päästy yli 100 eron tuntivauhtiin. On tulossa mieletön päivä.

Äänestä
  • Mielekäs!

    Äänestä

Hyvä alku tälle vuoden viimeiselle päivälle. Klo 11 mennessä jo 451 eroa, kun viime vuonna vastaava luku oli 270 (koko päivä 2059). Klo 9-10 eroja 120 kpl ja klo 10-11 eroja 141 kpl.

Eilen parhaat erotunnit ihan illan lopuksi, mentiin muutamana tuntina liki 100:aan eroon, viimeistä tuntia lukuun ottamatta, joka vähän hiipui.

Äänestä

Nyt kannattaa vielä pistää viestiä someen, ja käyttää kaikki mahdolliset kanavat hyväksi. On annettava tietoa ihmisille kirkollisverosta ja siitä, että on enää hetki aikaa välttää kirkollisvero ensi vuonna.

Kolmas sija erovuosissa on tulossa, mutta mitä kirkkaammalla tuloksella, sen parempi!

Kirkostaeromiskampanja jatkukoon!

Äänestä

Moni jättää eroamisen vuoden viimeiseen, heti vaikuttavaan eropäivään.

Äänestä
  • Ja moni ilmeisesti aivan viimeisiin tunteihin. No, parempi myöhään kuin ei milloinkaan...

    Äänestä

Melko suoraan koilliseen käyrä näyttää. Ei merkittävää nousua mutta ei laskuakaan, joten tuonne 2500 luokkaan se näyttää menevän.

Ja nyt toivotaan, ettei kukaan venytä viime minuutilla ja huomaa sitten, että verkko menee poikki...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä-itte kirjoitti:

Tänä vuonna on siis eronnut 30.12. loppuun mennessä 54 272 (sisältää kylläkin hieman roskaa, mutta ei nyt siitä välitetä...)

Yleensä http://3rdw.net/eroakirkosta/ ennustaa aika varovaisesti, mutta nyt sen kristallipallo osoittaa lukua 57 872;-) Huomenna pitäisi pusertaa kokoon 3 600 eroa. Vähemmästäkin nousee hiki!

Olisiko parin viimeisen päivän hieman aneeminen erotahti johtanut siihen, että 'JuMalan' käsi toi kehiin tuollaisen mukavan luvun kuin 3 600;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu