Oletko rajakki, ovien lukossa pitäjä?
Ihmisten vapaata liikkumista haittaa lukossa olevat ovet. Muutaman murtomiehen takia on väärin epäillä kaikkia varkaiksi ja "ennalta ehkäistä" murtoja lukitsemalla ovia - lukittu ovi voidaan tulkita rasismiksi ja vihateoksi kaikkia rehellisiä kohtaan!
Sama asia kun valtion rajalla kysyttäisiin että kuka olet, millä asiaoilla liikut, näytä passi!
Ihmisten vapaata liikkumista haittaa lukossa olevat ovet. Muutaman murtomiehen takia on väärin epäillä kaikkia varkaiksi ja "ennalta ehkäistä" murtoja lukitsemalla ovia - lukittu ovi voidaan tulkita rasismiksi ja vihateoksi kaikkia rehellisiä kohtaan!
Sama asia kun valtion rajalla kysyttäisiin että kuka olet, millä asiaoilla liikut, näytä passi!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei täällä maalla tarvitse ovia lukita edelleenkään, kun ei ole matujakaan. Kaupassa käydessä myös autoa ei tarvitse lukita. Kovalla pakkasella autot jätetään käymään kaupan parkkiin.
Jos menemme kotoa pois useammaksi päiväksi, niin silloin joskus olemme ulko-oven lukinneet.
Kyllä ne romanialaiset, liettualaiset ja bulgarialaiset murtojengit kiertelee vielä sielläkin päin jonain päivänä.
Olen.
Arvaa miksi?
Vihreät ovat luvanneet avata ovenne - kun vihervasemmisto pääsee enemmistöön - joudutte antamaan avaimenne Abdulille ja hänen serkulleen Mohamadille.
Kunnat oli liki avautumassa, kunnes sotien tuulet ne sulki. Muistakaa panna kintaita.
Ite olen vähän sellainen lukki.
Hyvä analogia. Minulla todellakin on ulko-ovet lukossa juuri samasta syystä kun rajojakin kiinni halutaan: estämässä talosta poistumista. Koira pentele karkaa muuten.
Jos pidän ovia lukossa ja oven vieressä kassara ja astalo niin mitä se kellekkään kuuluu sillä tunnustan itse, että olen aina ollut rasisti enkä pidä terroristeista. Myös minulla on vihainen taistelukoira joka hyökkää heti jos terroristi yrittää tulla ovelleni ja sekin on koulutettu varttavasten terroristien eliminointiin puremalla ranteet poikki terroristeilta. Olen myös itse hyvässä vedossa ja pystyn hyvin pistämään kampoihin näille terroristeilla mitä maahamme on haettu eli Sipilän mussikoita.
Että tervetuloa vain
Täällä West Endissä mulla on talon ympärillä korkea muuri, jossa on vartiotorni. Olen kyllä sitä mieltä, että köyhien pitää kärsiä mamujen tuomista lieveilmiöistä, koska köyhät haisee pahalle ja on rumia. Olen hyvin suvaitsevainen kyllä ja kannatankin haittamaahanmuuttoa, koska sillä me kavereiden kanssa rikastutaan lisää.
Toinen rikastuu ja toinen köyhtyy, näin se toimii, kun kyseessä on maahantunkeutujat.
Itse en halua sekaantua tuohon laittomuuksiin ja tuottaa ikävää lapsille jotka joutuvat raiskarien uhreiksi.
Entä piilotteletko pankkikorttiasi?
Peitteletkö tunnusluvun näppäilyä kädellä tai lompakolla?
Sinulla on varmasti muutakin salattavaa.
Olet itsekäs ja ahne ihminen jos et halua jakaa itse saamaasi hyvää ahdingossa olevien kanssa.
Suomi on sitoutunut kansainvälisiin sopimuksiin ja edellyttää että meidän on autettava.
"Suomi on sitoutunut kansainvälisiin sopimuksiin ja edellyttää että meidän on autettava. "
Auttamisellakin on rajansa ja nämä mitä tänne maahamme on tunkeutunut ovat nuoria hyväkuntoisia miehiä jotka ovat vain etsimässä ilmaista elämää täältä hölmölästä.
Oikeasti heidän pitäisi olla siellä kotimaassaan minne on jäänyt omaiset, perhe ja heidän pitäisi myös olla rakentamassa omaa sodan runtelemaa kotiaan eikä maleksia täällä joutavina hylkiöinä.
Toivottavasti saamme päteviä poliitikkoja eduskuntaan, että tämä hölmöys saataisiin lopetettua ja nämä jo tänne laittomasti pesiytyneet pois maastamme.
Minäkään en peittele mitään sillä olen rasisti enkä pidä nykyisestä politiikastamme, enkä äänestä nykyisiä päättäjiä jatkoon.
Entä kun näet susilauman yrittävän lammas-aitaasi. Oletko eläinten vihaaja jollet avaa hänelle porttia mennä sisään?
En pidä. Istun lukitsemattoman oven takana jakkaralla parhaan kaverini kanssa ja odotan tunkeutujia. Sopii yrittää.