Saalem-temppeli elokuvateatterissa

Kävin katsomassa Ihmisen osa -elokuvan elokuvateatterissa. Siinä näytettiin, kun kolme ihmistä kastettiin Helsingin Saalem-temppeleissä ja kasteiden välillä musiikki raikasi. Yksi huijari soluttautui yleisöön ja sai lainatuksi yhdeltä vanhemmalta seurakuntalaiselta 800 euroa. Kun maksua ei kuulunut, tämä seurakuntalainen tuli perimään saataviaan isojen tatuoitujen korstojen uhkaillessa. He veivät "pantiksi" 12 vuotiaalle tytölle syntymälahjaksi tarkoitetun sellon.

Elokuvanäytöksestä jäi sellainen vaikutelma, että toiminta Saalem-temppelissä on pelkkää näytelmää ja uskovaiset jotenkin vajaita tai "entisiä" roistoja. Miksi helluntaiseurakunta antaa tilansa tuollaisen elokuvan teon käyttöön?

En kuulu helluntaiseurakuntaan, mutta kristittyjen ykseyden kannalta en pidä tuollaisesta julkisuudesta, jossa vapaiden suuntien uskovaisten toiminta leimataan humpuukiksi.

2

258

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmetellä_täytyy

      Näin myös tuon komedian. Särähti korvaan, kun Saalemin kastealtaassa aivan oikeasti naispastori kastoi JK nimeen samalla kun touhuttiin.

      Kaipa Saalem sai kohtuullisen rahallisen korvauksen, ei kai sitä ilmaiseksi. Jälkihoito tuotoksen tarkistamisen suhteen jäi ehkä tekemättä.

    • pohdintoja

      Sitä kun yritetään sinisilmäisesti miellyttää maailmaa, käy näin. Samoinhan Jaakobin tytär Diina alkoi viettää aikaa ympärileikkaamattoman Sikemin kanssa. Sikem ei ollut kuka tahansa, vaan sen maan ruhtinaan poika ja vieläpä suurimmassa arvossa isänsä perheessä. Lopputuloksena oli se, että Sikem raiskasi sinisilmäisen Diinan.

      Jos mekin haluamme miellyttää maailmaa, saamme palkaksi vain häpeää. Parempi vaihtoehto on olla totuudenpuhuja eikä mielistelijä. Totuudellinen ajattelee lähimmäisen parasta silloinkin, kun lähimmäinen vihastuu häneen. Totta kai totuutta tulee noudattaa rakkauden hengessä ja puheen olla suloista, mutta suolalla sopivasti höystettyä. Mielistelijä puolestaan tuudittaa syntisen entistä suurempaan vaaraan, kun ei kerro tälle, että Jumalan viha on hänen yllään ilman Jeesusta.

      Paavali kysyi galatalaisilta: "Onko minusta tullut teidän vihamiehenne sen tähden, että minä puhun teille totuuden?" (Gal. 4:16) Paavali tosin itse vaelsi totuudessa. Siksi hän pystyi muillekin puhumaan totuutta, koska oli ottanut tukin omasta silmästään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1264
    2. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      83
      1259
    3. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      262
      872
    4. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      200
      858
    5. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      76
      832
    6. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      41
      820
    7. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      227
      796
    8. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      111
      739
    9. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      60
      689
    10. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      10
      627
    Aihe