Raamatun kaanon muutti vii.eksi 1800-luvulla

KaanonEiOleIkuinen

Tuolloin Raamatusta jätettiin "säästösyistä" apogryfikirjat pois kun englantilainen painotalo ei suostunut painattamaan kokonaista raamattua, mutta onneksi ne sisältyvät vielä suureen perheraamattuun. Ihmettelen silti, miksi Raamatun tutkimuksessa käytetään aina modernia protestanttista kaanonia myös katolisilla ja ortodokseilla on toisitaan eroavat kaanonit. Itse asiassa ortodojsisen kirkon hyväksymä kaanon on kaikista laajin ja siihen kuuluu esimerkiksi kolmas makkabilais kirja.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jobinpostia

      Raamattu: Uusi testamentti 1938, puuttuvat jakeet. Matt.17:21. Matt.18:11. Matt.23:14. Mark.9:44. Mark.9:46. Mark.11:26. Mark.15:28. Luuk.17:36. Luuk.23:17. Joh.5:4. Ap.t.8:37. Ap.t.15:34. Ap.t.24:7. Apt.28:29. Missä ovat?

      • Puuttuvat jakeet johtuvat siitä, että tutkimus pitää niitä epäperäisinä, Raamatun myöhempinä lisäyksinä.

        Huomiota kiinnittää, että Markuksen evankeliumin loppu, Mark. 16:9-20, joka on varmuudella myöhempi lisäys, on painettu Raamattuun. Syyt ovat varmaan perinteelliset. Varsinkin vapaat suunnat ja herätyspiirit pitävät näitä jakeita erityisen tärkeinä.


    • Lee6

      Nuo puuttuvat jakeet eivät muuta käsitystäni Jumalasta Luojasta mihinkään.

    • Aikoinaan Raamattujen suurlevityksen aloitti Suomessa Englannin ja ulkomaan raamattuseura. Olen aikoinaan lukenut, että tämä seura ei hyväksynyt Suomessakin vallinnutta käytäntöä, että Raamatussa olisi myös apogryfikirjat, alunperin kreikaksi kirjoitetut kirjat.

    • kirkonrappio

      Kirkko on tosiaan muutellut Raamattua mieleisekseen monta kertaa historian saatossa. Viimeksi vuonna 1992.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4669
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2415
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2342
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2199
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      425
      2010
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      175
      1555
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      101
      1285
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      33
      1097
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      986
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      870
    Aihe