Kysy ydinvoimasta. Tiedän siitä paljon ja vastaan niin tarkasti kuin voin.
Kysy ydinvoimasta suomessa
Ydinvoimailija
12154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kuinka paljon ydinvoima on vähentänyt hiilidioksidipäästöjä Suomessa siihen verrattuna, että vastaava sähkömäärä olisi tuotettu kivihiililauhteella?
Mikä on loviisan voimalaitoksen maksimi bruttosähköteho ja millä lauhduttimen paineella se saavutetaan, entä mikä on tällöin merivesivirtays/turbiiniakseli?
Esim Fennovoma laskee sähkön hinnan siten etää he saavat sijoituskustannukset jollain aikavälillä posis. Eli omakustannushinta plus rakentamiskustannukset jaettuna jollekin aikavälille. Suomessa nyt vaan on euroopan halvin sähkö, koska valtio omistaa lähes kaikki markkinat. Muissa maissa paljon enemmän yksitystämistä.
Vastaus:
Jos Suomen ydinvoimaloilla tuotettu sähkö tehtäisiin hiililauhteella, CO2-päästöt kasvaisivat noin 20 miljoonaa tonnia/vuosi.
Ja Suomen kokonaispäästöt ovat 56 MtCO2 vuodessa.
Miksi ydinsähkö on Suomessa puolet halvempaa kuin kaikissa muissa maissa? Britaniassa Royal Academy of Engineering päätyi Hinkley pointin kohdalla yli 100 euron keskimääräiseen megawattituntihintaan ja Turkki laski omien uusien ydinvoimaloiden LCOE:n olevan 75 euroa/MWh.
Kuinka esim. Fennovoima voi laskea, että heidän kohdallaan sähköntuotankustannus olisi vain 50 euroa/MWh?
"Kuinka esim. Fennovoima voi laskea, että heidän kohdallaan sähköntuotankustannus olisi vain 50 euroa/MWh? "
Tuo 50€/mega piti käsittääkseni vain luvata, että saataisiin edes joku mukaan osuuskunnan jäseneksi. Omistajien kustannukset ovat toki vähän matalammat Suomessa, koska mankala-osuuskunta voi syödä tuotannosta ilman verotusta, omakustannushintaan.
Muistaakseni+Rosatom+lainaa+75+%+Fennovoiman+laitoksen+tarvitsemasta+pääomasta.+Se+on+antanut+myös+tuon+takuuhinnan+sähkölle,+oliko+se+10+ensimmäiseksi+käyttövuodeksi.+Sen+jälkeen+vasta+nähdään+todelliseen+taloustilanteeseen+perustuva+sähkön+hinta.
Mankala on järkevä periaate. Jos Britannian teollisuus muodostaisi mankalan ja sen kautta rakennuttaisi ydinvoimalan, eikä ostaisi sähköä ranskalais-kiinalaisten rakentamasta ydinvoimalasta, se saisi sähköä puolet halvemmalla.
"mankala-osuuskunta voi syödä tuotannosta ilman verotusta, omakustannushintaan."
Esimerkiksi merkittävä yritystukien saaja Tuuliwatti Oy toimii Mankala-periaatteella
https://www.talouselama.fi/uutiset/fortumin-loviisan-ydinvoimalat-estivat-kuuden-miljoonan-hiilidioksiditonnin-paastot-ilmakehaan-sahkoa-syntyi-lahes-8-miljoonaa-terawattituntia/1023430b-5843-34d1-99e1-b8c26b12732c
Jos Loviisan ja Olkiluodon ydinvoimaloilla tuotettu sähkö tehtäisiin hiililauhteella, Suomen CO2-päästöt kasvaisivat noin 20 miljoonaa tonnia/vuosi.
Leikkaussaleissa on rellu touhu ydinvoimaloiden valvonta-alueeseen verrattuna. Korvakorut naisilla ym. Normaalioloissa ei ehkä ole, mutta ydinvoimalassa katsotaan varsinkin kuvaustilanteessa että kaikki on kuten pitääkin. Irtoesineet poissa tai urheiluteipillä kiinnitettyinä. Klo 20 TV 1 tuota sarjaa näyttää.