Lähes miljoona ihmistä saa asumistukea ja 60000 perhettä elää kokonaan yhteiskunnan tukien varassa. Onneksi olkoon luuserit. Kannattaa pysyä kotona eikä edes harkita työntekoa. Niin hyvä tulee, pääsette joskus takuueläkkeelle, jos elätte niin pitkään.
Suomi on luuserien maa
saunan.taakse
23<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Jeesukselta et ihan vaikuta, kirjoita mitä kirjoitatkin.
"Lähes+miljoona+ihmistä+saa+asumistukea+ja+60000+perhettä+elää+kokonaan+yhteiskunnan+tukien+varassa"
Johtuu+siitä+että+porvarihallitus+ajaa+politiikkaa+jossa+yritysten+palkkakuluja+sosialisoidaan+enenevästi+yhteiskunnalle+mm.+palkkatukien+ja+työkokeilujen+ym.+avulla.+Työntekijä+joutuu+pakkotyöhän+josta+saa+palkaksi+työttömyysturvan+tai+sosiaalitukien+suuruisen+palkan+josta+pääosan+maksaa+yhteiskunta.+Mahdollisesti+9e/pvä+päälle.+Jos+kieltäydyt+tästä+pakkotyöstä+saat+karenssia+tai+aktiivimallin+työttömyysturvaleikkurin.+
Kela+paljasti+loppusyksyn+2018+Aktiivimallin+aktivointiehdon+jääneen+täyttymättä+39%:lta+eli+158+000+Kelan/TE-keskuksen+työttömältä+työnhakijalta.+Työttömiä+työnhakijoita+oli+siis+kaikkinensa+Suomessa+tämän+mukaan+tuolloin+405+128.+Suunnilleen+saman+verran+heitä+on+edelleen.+Vapaita+työpaikkoja+on+muutamia+kymmeniä+tuhansia.+Siis+noin+15-20+työtöntä+työnhakijaa+työpaikkaa+kohti.
Ja+noin+500+000+suomalaista+tekee+Seura-lehden+mukaan+ilmaiseksi+työtä+Suomessa.
Vain+palkanmaksaja+työlle+puuttuu,+koska+EK:n+ja+SY:n+lobbarina+toimiva+porvarihallitus+hemmottelee+työnantajia+veronmaksajille+sosialisoiduilla+palkkakuluilla.
500 000 suomalaiselle pitäisi opintoihin kuuluvasta harjoittelusta maksaa palkkaa?
38 864 on työkokeiluissa eli 500 000 voi varsinaisesti olla 461 000
Seura-lehden punikkitoimittajakin huomaamattomasti myöhemmin korjasi väitettään
Taidat olla vähän pelle itse.
Et tiedä että moni ei pärjää pelkällä palkalla.
Tuskin olet mikään rikas itsekään.
Turhaan parjaat voit olla itse seuraava.
Köyhän luuserin lapset ovat sopeutuneet nälkiintymiseen, siksi he jättävät ilmaisen kouluruoan syömättä. Hätätilassa lapsiparat ahmii hampurilaisia ja kebaappeja,
Ei riitä työtä enää tässä maassa, mutta trollina sen varmasti tajusitkin
Kallis ASUMINEN, kallis LIIKKUMINEN, kallis TYÖNTEKEMINEN, kalliit HUVIT ... Helvetin kylmä ja synkkä ilmasto - saa olla todella nero ja onnekas joka Suomessa pärjää - tai valtion virkamies.
Valtiohan se RYÖSTÄÄ kaiken laillisesti, -on huumeita, steroideja, myrkkyjä joilla sairastuttaa KANSALAISET.
Ja ihan OIKEASTI.
Muistelepa hetki sen oman tunkio-kehitysmaasi nimeltä Venäjä oloja ja mieti sitten, että huvittaako enää kirjoitella tällaisia suomalaiselle palstalle.
Se ei tietääkseni ole kansan vika jos täällä ajetaan vääränlaista politiikkaa joka aiheuttaa eriarvoistumista.
Sosialismi on mekanismi velkauttaa valtio. Sosialismissa kansa käytännössä lahjotaan erilaisilla sosiaalietuuksilla.
Kansa siis lähtee äänestämään ns vasentareunaa, ja vastalahjuksena sosialistinen valtio antaa kansalle muhkeita sosiaalietuuksia.
Tämä on katastrofaalista. Miksi? Siksi, että sosialistisessa yhteiskunnassa nettomaksajien määrä on nopeasti pienempi kuin nettosaajien määrä (eli sosaalietuuksilla osittain tai kokonaan elävien määrä).
Tämän seurauksena valtio alkaa ottamaan velkaa. Jokainen sosialismin ansaan astunut valtio on velkaantunut. Velkaraha käytetään valtion sosiaalietuuksien laajentamiseen eli toisinsanoen kansa "palkitaan" sosiialietuuksilla siitä, että on lyhytnäköisesti äänestänyt vasenta reunaa.
Valtio tarvitsee taas kohta lisää velkaa koska nettomaksajien määrä on pienempi kuin nettosaajien määrä. Valtio, jolla ei ole omaa keskuspankkia ja omaa valuuttaa on erityisessä pulassa.
Tätä toistetaan kunnes eräänä päivänä .... valtion velka ylittää valtion nettovarallisuuden määrän. Velanantaja kysyy tässä kohtaa: miten ajattelitte maksaa velkanne kun teillä ei ole omaa rahaa eikä rahakannan koko riitä? Valtio vastaa: emme me vaan tiedä miten tämä velka maksetaan. Johon velanantaja sanoo: No, jos ei ole rahaa millä maksatte niin sitten maksatte maalla. Otamme teidän valtion maat haltuunee.
Sosialismin loppupelinä tulee olemaan siis valtion maiden anastaminen velanantajille.
Se, joka omistaa kansainvälisen "lainateollisuuden" on se sama taho, joka loppupeleissä tilee saamaan käsiinsä meidänkin maan maaperän.
Sosialismi siis loppupeleissä tähtää valtioiden maaperän anastamiseen velanmaksun muotona ja näin kansakunta tulee menettämään oman kotimaansa ja maaperänsä.
Ekp lainaa euroja itseltään ... olisimme tyhmä eun osavaltio, jos emme lainaisi ekpltä ... jos muut lainaavat ja me emme, päädymme käytännössä eteläeuroopan valtioiden velkojen maksumiehiksi ... vrt kreikka
Joka paikan märmättäjät (pääasiassa naiset) , yksinuoltajat, saavat yhteiskunnalta ilmaista tukea keskimäärin 15 500 euroa ja ovat tyytymättömiä!(HS 9.1.19)
Avioerotilanteissa, osituksissa, ovat niistäneet puolisoltaan rahat toisen omaisuudesta lisäksi elatusmaksut, vaikka lapset ovatkin joka toinen viikko toisella ex-puolisolla. Lapsilisät luonnollisesti kuuluvat ex-muijalle.
On tärkeää korjata nämä epäoikeudenmukaisuudet, mistä mies on maksavana kärsivä osapuoli.
loisimisen+salliminen+on+valtion+paras+bisnes,+siitä+vain+kyse.+mitenkään+muuten+ei+pakolla+loisimista+voi+käsittää,niin+vain+on.+"onneksi"+SINÄ+maksat+omat+ja+mamuloiset+syntymästä+hautaan+asti.
töitä+ei+ole+eikä+tule,+kaikki++on+vain+orjaa+ja+pätkää,joilla+tulevaisuus+on+taattu+eri+tukien+varaan.
syyllisiä+nykytilaan+on+vain+k-tolpat+ja+muut+virkaloiset,joita+600+000,mutta+arvaa+mitä+tuo+jengi+maksaa?+nimittäin+SINÄ+maksat+myös+noiden+elättämisen+100%.
Jos+töitä+ei+ole,+niitä+pitää+keksiä.+Suomi+on+korkeastikoulutettujen+maa+mutta+innovatiivisuus+ja+kekseliäisyys+on+EU:n+alhaisimpia.+Tohtoreistakin+vain+noin+5%+työskentelee+yrityksissä.+Yritystuet+annetaan+pörssiyhtiöille+jaettavaksi+osinkoina+eteenpäin.+Yritysten+perustamista+pitäisi+tukea+ja+kannustaa+riskeistä+huolimatta.+Samoin+yrittäjän+taloudellista+turvaa+yrityksen+epäonnistuessa.+Nyt+yrittäjä+on+lähes+lainsuojaton.
Luusereita ovat me joilla maksatetaan laikki.
Koko ajan rajan yli tulee väkeä joille Siomi on taivas. Se on taivas siksi että heille kaikki on ilmaista.
Maksajat eivät vaan tilanteelle mitään voi.
Ei ihme, että veronkierto ja verosuunnittelu on suosittu harrastus.
Nou hätä. Kun vas, vih,dem porukka pääsee hallitukseen niin ilmaisen rahan jako loppuu?
Vai miten päin se aloittaja menikään?
I´m a looser baybe so why dont you kill me?
Raukkamaista kadehtia köyhien pieniä avustuksia. Ei ihme että Suomella menee huonosti. Kadehdi mieluummin suurituloisten osinkoja ja verohelpotuksia jotka ovat veronmaksajilta pois ja äänestä kokoomusta niin hyväosaisia tuetaan vielä lisää.
Tuo asumistuki esimerkiksi, kenen taskuun se lopulta päätyykään?
Vuokratuet sallivat sen, että asuntosijottaja voi pyytää korkeampaa vuokraa.
Kelan asumistuki käy vain kääntymässä köyhän taskussa ja päätyy lopulta sijoittajan massiin.
Itsellä on kaksi sijoitusasuntoa, joten tiedän mistä puhun. Mätä systeemi joka tapauksessa.
totta on, kela "sijoittaa" suoraan lisää sijoittajille, joten yhteiskunta on todella syväsairas.
silti vaan sijoitusasuntojen teko jatkuu ja kela maksaa.
Niin se on. En tiedä onko sinun vuokralaisesi vuokrasopimuksen mukaan yksinhuoltaja ja silti todelllisuudessa koko perhe asuu asunnossasi, mutta niitä sellaisia on paljon. Vuokrasta ei tingitä, koska sillä vuokran määrällä ei ole mitään väliä, sillä Kela maksaa.
Suomessa ei todellakaan ole niin paljon yksinasuvia ja yksinhuoltajia, se on tilastollinen luku,
joka ei perustu totuuteen.
Moni perhe saa tavallaan vuokran ilmaiseksi, sillä että vain toinen vanhempi on kirjoilla ja
verot kiristyy...
Aloituksessa mieluummin näkisin henkilömäärän sijaan kotitalouksien määrän.
Viime vuoden helmikuusta heinäkuuhun määrä alentui 381 000:sta 365 000:een
Mätähän tämä kaksi miljardia vuodessa nielevä systeemi on.
Selkärangattomat sossutantat harvakseltaan vikisevät vaisua ehdotusta muuttaa halvempaan asuntoon vaikka ainakin pk-kehyskunnissa on hurja ylitarjonta
Pitäisi julistaa, että asumistuki alenee 3 kuukauden kuluttua jollei kustannus alene