takalasin pyyhin pilaa auton

Joissakin japsisporteissa on takalasin pyyhin ympätty takalasille. Myös eurooppalaisissa.
Jenkkiautoissa ei taida olla?
Mitä hyötyä siitä on, muu kuin auton ulkonäön pilaaminen.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kannataisiko sunkin hankkia elämä niin ei tarvitsisi tällaisia pohtia.

Äänestä

No jos et tiedä mitä sillä pyyhkimellä tehdään niin kannattaa ajella raisulla..

Äänestä

Sinänsä ei pohtimisen arvoista mutta sellaisia asennetaan farkkumallisiin ja lyhytperäisiin autoihin joita itselläni on ollut ja on mutta takalasinpyyhintää en ole vuosien mittaa juurikaan käyttänyt ja automaatiikankin olen poistanut siis kun peruutusvaihde kytketään takalasi saa pyyhinnän turhana joko ohjelmalla tai ihan vaan sulakkeen poistolla.
Mutta pilaako vai ei mutta kohtuullisen turha.

Äänestä

Maailmassa on tosiaan suuria ja vakavia ongelmia, kuten nyt vaikka tämä takalasin pyyhin.

Äänestä
  • Jotkut harkitsee jo itsariakin tämän maailman vakavimman ongelman takia.

    Äänestä

Aloittaja on oikeassa siinä että puhdaslinjainen ja kaunis auto pilataan mokomalla turhakkeella. Kaiken lisäksi pyyhintä ei edes ole yritetty piilottaa kuten lasinpyyhkijät yleensä.
Sensijaan monissa pakettiautoissa pyyhin on vieläkin turhempi ja aiheuttaa vain auton peräpellin ruostumisen jos ei muuta.

Äänestä

Takalasiin pultattu pyyhin voi tehdä laajemman pyyhkäisyn kuin pidemmän varren päähän pellin puolelle asennettu pyyhin. Sellainen tekee liian laakean kaaren saadakseen muuta aikaan kuin kääntää pyyhkijän pystyasennosta vaaka-asentoon eikä 180 astetta vaaka-asennosta vaaka-asentoon kuten lasin alareunaan pultattu. Takalasit ovat sitäpaitsi aika matalia joten pyyhkijän pituuskin on aika rajallinen. Lasin alareunaan asennettu pyyhin tuottaa maksimaalisen pyyhinpinta-alan.

Äänestä
  • Avaruusrakettiinkin tullut vika voi suistaa raketin pois suunnitellulta radaltaan, jos siihen tulee yllättävä vika. Yllättävä vika voi johtua monesta syystä, kuten Challenger sukkulan tapauksessa nähtiin. Ulkopuolisen paneelin irtauduttua suunnittelemattomasti aiheutti se ylimääräistä kipinöintiä aluksen ulkopuolella saaden näin aikaiseksi hallitsemattoman palon, jota ei voitu havaita aluksen sisäpuolelta. Ja aluksen ollessa vielä nousuvaiheessa sen sammuttaminenkin olisi ollut mahdotonta, joten vääjäämätön räjähdys oli tosiasia, eikä sitä voitu estää edes lennonjohdon toimesta.

    Äänestä

  • Miten tämä liittyy hernekeittoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


diippaadai kirjoitti:

Joissakin japsisporteissa on takalasin pyyhin ympätty takalasille. Myös eurooppalaisissa.
Jenkkiautoissa ei taida olla?
Mitä hyötyä siitä on, muu kuin auton ulkonäön pilaaminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu