Onko tämä kiusaamista?

kuvittelenko

Ajattelenko vai onko tämä kiusaamista:

Jatkuva seläntakan paskan puhuminen, ammattitaitoni väheksyminen, huutaminen, haukkuminen ja arvosteleminen. Eikä kukaan pyydä anteeksi tuollaista käytöstä.

7

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SitäItseään

      Kiusaamistahan tuo on.

    • Aijai aloittajalle, mutta ikävä kyllä hänen kuvailemansa käytös ei ole kiusaamista. Sellaista olisi lumipesujen antaminen, kamppaaminen, pipon riistäminen uhrin päästä ja sen lumihankeen viskaaminen sekä letistä kiskominen ja nilkkoihin potkiminen. Nykyään lasketaan kiusaamiseksi vielä purukumin sotkeminen uhrin hiuksiin, mutta siinä ne kaikki kiusaamistavat taisivat tullakin lueteltua.

      Huutaminen, haukkuminen ja arvosteleminen eivät sen sijaan ole kiusaamista sen enempää kuin ammattitaidon väheksyminen taikka seläntakana paskanpuhuminenkaan. Ne ovat vain tavanomaisia huonokäytöksisiä ilmaisukeinoja sosiaalisessa ympäristössä.

      • Oha se juur sit !!!! Ootsä sokee vain ?? Et näe sitä kiusaamisena, kuten arvata saattaakin. Et uo mik ammattilaine, et näkisit sen.


    • Anonyymi

      Parempi jättää sanomatta toiselle mitään sellaista mitä saa katua jälkeenpäin.

    • ON SE juuri sitä. Olen kokenut samat ja paljon muutakin. Hulluja on maailma täynnään. Ei niistä pääse millään eroon. OOn kiusattujen puolella.

    • Anonyymi

      Kyllä on semmoisia henkilöitä jotka on isossa yhtiössä korkealla tasolla ja lähes johtoasemassa, mutta moraalisesti ovat aivan kuin 13 vuotiaan koulukiusaajan tasolla. Ovat sitten tietysti tosi hyviä puhumaan ja vaikuttamaan ihmisiin, miten haluavat, ja juuri se tuntuu heille olevankin kaikista tärkeintä. Osaavat olla tosi mukavia ja ovat yleensä hauskaa seuraa, mutta latelevat tyynesti ilkeyksiä niistä jotka eivät ole paikalla. Nauttivat vallasta toisen tunteiden ja minäkuvan ylitse. Mieluisin harrastus taitaa olla nimenomaan vallan käyttö toisten lyttäämiseen ja niiden pään sekoittamiseen. Ovat mukavaa seuraa ja monien mielestä aivan huippu hyviä tyyppejä. Kotona kuitenkin vaimo ja lapset pelkäävät pimeää puolta...

      • Anonyymi

        Koska vaimo ja lapset näillä yleensä aina on. Koska onhan niilläkin ulkoinen statusmerkki arvo, joka nostaa hänen arvoaan muiden silmissä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe