IL
Metroliikenne jouduttiin pysäyttämään Helsingissä - Kulosaaresta löytyi sodanaikainen pommi.
-Mikähän pommi oli kyseessä, salataanko taas jotain?
Metroliikenne jouduttiin pysäyttämään Helsingissä - Kulosaaresta löytyi sodanaikainen pommi.
-Mikähän pommi oli kyseessä, salataanko taas jotain?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oliko sen linkin laittaminen ylivaikeaa taas.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6d8bd03d-209c-4252-a504-32f35fb4cba7
Nytkö sitä metrotunnelia kaivettiin ja pommi löytyi? Eihän tuollainen historiallinen yllätyspommi valmiista, toimivasta metrosta löydy? Vai katoata tai seinältäkö se tullatupsahti?
No voihan vittu! Kaikenlaista sitä.
Kotimaansa Rintamakarkuri-Kultamunat tuoneet avoimien rajojemme kautta tuliaisia ja kiitokset tarjoamastamme hyvästä ja hellästä hoidosta.
Niin, että minkä sodan aikainen pommi -Irakin vai Syyrian?
Olisikohan suomen mokusodan aikainen pommi.
Oli "molotovin leipäkori", jota stalinin ilmavoimat pudottivat nälkää näkeville suomalaisille. Neukkula ei milloinkaan tunnustanut sotarikoksiaan siviilikohteiden pommittamisessa.
Ensi viikolla se onkin itsemurhapommittaja. Kiittäkäämme siitä tunaripoliitikkoja. sdp, sekoomus, keplu,ja vihervasureita.
Sodanaikaisen pommitusraporttien mukaan Kulosaaren sillan vaiheille putosi pommeja lauantain ja sunnuntain välisenä yönä 26. - 27. helmikuuta 1944.
Olikohan tämä suutariksi jäänyt palopommi samaa helmikuun 1944 suurpommitusten satoa?
Olen tutkinut "mediaa" etsien asiapohjaista tietoa jutusta. Ei mitään.
Kommentoijat vain arvelevat sinne ja tänne. Outoa journalistiikkaa!
Kun tiedetään kauopunkia pommitetun mm. Kulosaarta, tuskin tämä vahingossa löytynyt kuulema iso pommi, on ainoa. Äkkiä lapioidaan alue maan poveen ennalleen eikä selitetä ihmisille, mitä on taphtunut ja mitä voi tapahtua, kun näitä maassa ja vesistöissä vielä on.
Voiko olla satavarma, etteivät terroristit miinoita kulkuväyliä vielä tänäkin päivänä? Kaikki turisteja ei niin tarkkaan tutkita ja tuloreittejä on monenlaisia.
Odotin, että ees tänään julkistetaan kuva tuosta pommista.
Kun ulkomailla tehdään vastaavia vaaralöytöjä, Suomessakin media ilmaisee asian kuvitusten kera.
Itseäni asiassa kiinnostaa tietää, minkä näköinen mahdollisesti kaivuuhommissa maassa piileksivä, lapioon kolahtava möykky on kysymyksessä? Miten voi varoa?
Onhan niitä räjähteitä ja pommeja esimerkiksi Helsingin maaperässä vielä runsaasti piilossa.
Tällainen uutinen on vain kohua, ei anna tietoa.
Huonoa uutispalvelua!
Näiden pommien raivaamisesta ja liikennekatkoksista tulee lähettää lasku asutuskeskuksiin suunnattujen pommien pudottajalle.