Oletko vapaa vai sidottu?

Oletko vapaa vai sidottu?

Oletko vapaa olemaan mitä mieltä tahansa uskon asioista ja Raamatusta vai oletko sidottu pitämään totena osan sen väittämistä, koska et voi muuten pelastua?

Oletko huomannut sitä, että kristityt ovat sidottuja pitämään totena monia uskontoonsa liittyviä väitteitä? Jos he kyseenalaistavat ja hylkäävät ne, niin he joutuvat oman uskonsa mukaan kadotukseen eivätkä voi pelastua. Heidät on sidottu pelolla ja uhkailulla pitämään totena asioita, joita he eivät muutoin totena pitäisi.

Kristittyjä hallitaan pelon ja uhkailun avulla. "Jos et pidä totena sitä sun tätä tai et tee sitä sun tätä ja jätä tekemättä tuota, niin et voi pelastua". Helvetillä ja uskovien yhteydestä erottamisella on pidetty vallassa ja hallittu kokonaisia kansakuntia, koska nämä ovat hyväuskoisia ja heitä on ollut helppo johdattaa harhaan. Oletko sinä sellainen?

Oletko sidottu vai vapaa ajattelemaan ja ”uskomaan” mitä tahansa? Onko sinun pakko ”uskoa”? Miksi pelkkä mahdollisena pitäminen ei riitä? Mihin tarvitset uskoa? Miksi sinun tulisi pitää totena asioita, joita et voi todistaa ja joista et voi olla varma? Vai oletko varma siitä, mitä Raamattu sanoo?

5

62

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerettiläinen.ei-kirj

      Minä ainakin uskoisin olevani ihan vapaa ajattelemaan itse, jos vaan saan totuudenmukaista tietoa asioista.

      Tiedon puutetta suurempi ongelma tänä päivänä taitaakin olla tietotulva.

      • ei-kirj

        On kieltämättä vaikeaa erottaa totuudellinen tieto ns. valhetiedosta. Jos olet vapaa tutkimaan ja valitsemaan, niin olet mielestäni autuas. Kovin monesta kristitystä en tätä uskalla sanoa, sillä näen heidän olevan sidottuja moniin kirkkojensa oppeihin ja sääntöihin...

        ja ehkä suurin valhe, johon heitä sidotaan, on se, että Raamattu on kokonaan Jumalan sanaa ja siten virheetöntä ja erehtymätöntä... kun ihminen saadaan uskomaan tuo valhe, niin sitten on helppoa eksyttää lisää... ja olen nähnyt sekä kokenut livenä sen, miten tuon valheen tuntevat saarnaajat ovat käyttäneet sitä valhetta häikäilemättä hyväkseen saadakseen itselleen rahaa ja mainetta ja kunniaa...


    • Uskonnot.ovat.tätä

      "Oletko huomannut sitä, että kristityt ovat sidottuja pitämään totena monia uskontoonsa liittyviä väitteitä? Jos he kyseenalaistavat ja hylkäävät ne, niin he joutuvat oman uskonsa mukaan kadotukseen eivätkä voi pelastua. Heidät on sidottu pelolla ja uhkailulla pitämään totena asioita, joita he eivät muutoin totena pitäisi."

      Sitä sitomista on jatkunut lähes 2000 vuotta, joten kyllä sen kaikkien tervejärkisten on täytynyt huomatta.

      Pelastumista ja kadotukseen joutumista on käytetty herkkäuskoisten pelotteluun ja ihmisiä on pakotettu kuoleman uhalla uskomaan Raamatun satuihin ja kirkon mielivaltaan.

      Ellet tee niin, et pelastu ja kun teet niinkuin lahkomme on satukirjoja mielivaltaisesti tulkitsemalla määrännyt, niin pelastut.
      Sitä uskonto- ja jumalpaskaahan on jo syötetty niin kauan, että ne harhat ovat iskostuneet jo varmaan geeneihinkin.

    • Mää pidän siontaleikeistä ja sitten kurkusta pyllyssä ah, men

    • Olen vapaa ajattelemaan itse. Tietysti usko on muuttunut ajan myötä, kun on nähnyt että Raamatun syntyyn on vaikuttanut inhimilliset tekijät eikä sitä voi kaikilta osin sanoa Jumalan sanaksi. Luottamus ihmisiin on myös saanut kolauksia, kun olen huomannut, että fundamentaalisesti uskovat ovat jossain asioissa kaikista sokeimpia.

      Usko antaa ihmisen elämälle tarkoituksen ja päämäärän. Et ole pelkkää avaruustomua, vaan olet kalliisti lunastettu ja perillinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      98
      1324
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      106
      1080
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      897
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      891
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      54
      872
    6. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      858
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      128
      817
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      65
      685
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      52
      638
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      34
      580
    Aihe