Oletko vapaa vai sidottu?

Oletko vapaa vai sidottu?

Oletko vapaa olemaan mitä mieltä tahansa uskon asioista ja Raamatusta vai oletko sidottu pitämään totena osan sen väittämistä, koska et voi muuten pelastua?

Oletko huomannut sitä, että kristityt ovat sidottuja pitämään totena monia uskontoonsa liittyviä väitteitä? Jos he kyseenalaistavat ja hylkäävät ne, niin he joutuvat oman uskonsa mukaan kadotukseen eivätkä voi pelastua. Heidät on sidottu pelolla ja uhkailulla pitämään totena asioita, joita he eivät muutoin totena pitäisi.

Kristittyjä hallitaan pelon ja uhkailun avulla. "Jos et pidä totena sitä sun tätä tai et tee sitä sun tätä ja jätä tekemättä tuota, niin et voi pelastua". Helvetillä ja uskovien yhteydestä erottamisella on pidetty vallassa ja hallittu kokonaisia kansakuntia, koska nämä ovat hyväuskoisia ja heitä on ollut helppo johdattaa harhaan. Oletko sinä sellainen?

Oletko sidottu vai vapaa ajattelemaan ja ”uskomaan” mitä tahansa? Onko sinun pakko ”uskoa”? Miksi pelkkä mahdollisena pitäminen ei riitä? Mihin tarvitset uskoa? Miksi sinun tulisi pitää totena asioita, joita et voi todistaa ja joista et voi olla varma? Vai oletko varma siitä, mitä Raamattu sanoo?

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerettiläinen.ei-kirj

      Minä ainakin uskoisin olevani ihan vapaa ajattelemaan itse, jos vaan saan totuudenmukaista tietoa asioista.

      Tiedon puutetta suurempi ongelma tänä päivänä taitaakin olla tietotulva.

      • On kieltämättä vaikeaa erottaa totuudellinen tieto ns. valhetiedosta. Jos olet vapaa tutkimaan ja valitsemaan, niin olet mielestäni autuas. Kovin monesta kristitystä en tätä uskalla sanoa, sillä näen heidän olevan sidottuja moniin kirkkojensa oppeihin ja sääntöihin...

        ja ehkä suurin valhe, johon heitä sidotaan, on se, että Raamattu on kokonaan Jumalan sanaa ja siten virheetöntä ja erehtymätöntä... kun ihminen saadaan uskomaan tuo valhe, niin sitten on helppoa eksyttää lisää... ja olen nähnyt sekä kokenut livenä sen, miten tuon valheen tuntevat saarnaajat ovat käyttäneet sitä valhetta häikäilemättä hyväkseen saadakseen itselleen rahaa ja mainetta ja kunniaa...


    • Uskonnot.ovat.tätä

      "Oletko huomannut sitä, että kristityt ovat sidottuja pitämään totena monia uskontoonsa liittyviä väitteitä? Jos he kyseenalaistavat ja hylkäävät ne, niin he joutuvat oman uskonsa mukaan kadotukseen eivätkä voi pelastua. Heidät on sidottu pelolla ja uhkailulla pitämään totena asioita, joita he eivät muutoin totena pitäisi."

      Sitä sitomista on jatkunut lähes 2000 vuotta, joten kyllä sen kaikkien tervejärkisten on täytynyt huomatta.

      Pelastumista ja kadotukseen joutumista on käytetty herkkäuskoisten pelotteluun ja ihmisiä on pakotettu kuoleman uhalla uskomaan Raamatun satuihin ja kirkon mielivaltaan.

      Ellet tee niin, et pelastu ja kun teet niinkuin lahkomme on satukirjoja mielivaltaisesti tulkitsemalla määrännyt, niin pelastut.
      Sitä uskonto- ja jumalpaskaahan on jo syötetty niin kauan, että ne harhat ovat iskostuneet jo varmaan geeneihinkin.

    • Mää pidän siontaleikeistä ja sitten kurkusta pyllyssä ah, men

    • Olen vapaa ajattelemaan itse. Tietysti usko on muuttunut ajan myötä, kun on nähnyt että Raamatun syntyyn on vaikuttanut inhimilliset tekijät eikä sitä voi kaikilta osin sanoa Jumalan sanaksi. Luottamus ihmisiin on myös saanut kolauksia, kun olen huomannut, että fundamentaalisesti uskovat ovat jossain asioissa kaikista sokeimpia.

      Usko antaa ihmisen elämälle tarkoituksen ja päämäärän. Et ole pelkkää avaruustomua, vaan olet kalliisti lunastettu ja perillinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      104
      3558
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3207
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2704
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      82
      2507
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2134
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2103
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe