Sipiläkin tuomitsee raiskaukset kovemmin kuin halla-persut

Sipilä kertoo aina faktaa aiheesta eikä fiktiota kuten persut ovat aina tehneet.

Halla-persut eivät nimittäin pidä tuomittavia kuin ulkomaalaisten tekemät rikoksia, he valikoivat sopivimmat joita voivat populistisesti hyväksikäyttää.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3b90f29d-3326-4b2e-9e22-3bb4c20543d4
11<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Vain hetki sitten Sipilä ilmoitti, ettei halua helpottaa rikollisten maahanmuuttajien karkoittamista – Halla-aho: Jos hallituksella olisi selkäranka, se pyytäisi anteeksi ja eroaisi

Puheenjohtaja Jussi Halla-aho syyttää hallitusta kaksinaamaisuudesta. Sipilä väittää nyt kannattavansa politiikkaa, jota aivan äskettäin vastusti ”arvopohjan vastaisena”.


Halla-aho kommentoi asiaa sivuillaan:

”Kaiken populistisen höpinän keskellä on syytä muistaa, että pääministeri Sipilä, joka kutsui Suomeen turvapaikkaturistien armeijan vuonna 2015, ilmoitti hiljattain julkaistussa Ylen kyselyssä vastustavansa rikoksesta tuomittujen maahantulijoiden karkotusten helpottamista.

Kokoomuksen Orpo ja Mykkänen puolestaan näyttävät kannattavan linjauksia, jotka vielä hetki sitten olivat syvästi kokoomuksen arvopohjan vastaisia, ja joiden vuoksi yhteistyö perussuomalaisten kanssa oli mahdotonta.

Sipilä, Mykkänen ja Orpo ovat oikeassa siinä, että syyttömiä ei pidä Oulun kauheuksien vuoksi syyllistää. Sen sijaan hallitusta pitää, koska se on ollut toimillaan ja toimettomuudellaan synnyttämässä monikulttuurista painajaista eikä ole tehnyt mitään ongelmien estämiseksi tai ratkaisemiseksi.

Hallitus on vastuussa paitsi siirtolaisvyöryn miljardiluokan kustannuksista myös sen aiheuttamasta inhimillisestä kärsimyksestä. Jos hallituksella olisi selkäranka, se pyytäisi anteeksi ja eroaisi.

Sen sijaan hallitus höpisee selvityksistä ja lakihankkeista, jotka olisi pitänyt käynnistää vuosia sitten, ja joita ei ehdittäisi toteuttaa, vaikka siihen olisi oikea aikomuskin. Aikomusta ei kuitenkaan ole. Mitään ei tapahdu. Hallitus (ja vasemmisto-oppositio) luottaa siihen, että kuten ennenkin, tapaus vaipuu unohduksiin, ja sitten voidaan taas puhua sähköautoista.”

SUOMEN UUTISET

1Äänestä
  • Halla-ahon jutuilla huuhaa pyyhitään lähinnä peetä

    Äänestä

  • vessapaperia kirjoitti:

    Halla-ahon jutuilla huuhaa pyyhitään lähinnä peetä

    Kepu pettää aina.

    1Äänestä

  • vessapaperia kirjoitti:

    Halla-ahon jutuilla huuhaa pyyhitään lähinnä peetä

    Jep. Mamubisneksestä ei ole varaa luopua. Rajat on pidettävä auki raiskaajille.

    Äänestä

Aloittajalla iso pupu pöksyssä kun tietää jo miten vaaleissa käy.Ainoana suomalaisten puolia pitävä Persut alkaa laittaa asioita järjestykseen tässä maassa. Aloittajalla on edessään monia unettomia öitä. Voi sanoa sinulle ja kaltaisillesi että nyt on myöhäistä yrittää tämän kaltaisilla aloituksilla mielipiteisiin enää vaikuttaa.Nyt tarvitaan tekoja ja muut ei ole valmiita niitä tekemään kuin Persut. Muut vaan pöyristyy ja tunkee lisää rahaa Alin käpälään.

1Äänestä

Halla-aho ja PerusSuomalaiset sekä Siniset on ollut kokoajan johdonmukainen näissä maahanmuuttaja asioissa.

Vihervasemmiston suvakit kääntävät nyt takkiaan ja valehtelevat selityksissään kierosti.

Keväällä on vaalit ja vihervasemmiston on turha kuvitella valheillaan ja kieroudellaan saavansa minun ääntäni.

1Äänestä
  • Persujen hallituskaudella he ottivat maahamme ennätysmäärän maahanmuuttajia.

    Ja nyt he sitten kritisoivat omia toimiaan saadakseen ääniä!

    Kieroa porukkaa nuo persut, mutta kyllähän sen kaikki selväjärkiset jo tietääkin.

    Äänestä

  • kansatietääkyllä kirjoitti:

    Persujen hallituskaudella he ottivat maahamme ennätysmäärän maahanmuuttajia.

    Ja nyt he sitten kritisoivat omia toimiaan saadakseen ääniä!

    Kieroa porukkaa nuo persut, mutta kyllähän sen kaikki selväjärkiset jo tietääkin.

    Oi että sinua harmittaa kun asiat kääntyi tähän malliin ja kalteisetesi naurettavana pitämät persujen varoitukset osoittautuivat todeksi.Rajat kiinni sanottiin ja kaltaisesi nauroivat mitä juntteja täällä onkaan kun eivät siedeä kansainvälistymistä.Kouluttamattomien raiskareiden ja terrosistien maahantuloa ei kukaan muu nähnyt rikkautena kuin sinä ja kaltaisesi tolvanat. Hyvä Persut , nyt teitä odotetaan pelastamaan tämä maa !

    Äänestä

  • kansatietääkyllä kirjoitti:

    Persujen hallituskaudella he ottivat maahamme ennätysmäärän maahanmuuttajia.

    Ja nyt he sitten kritisoivat omia toimiaan saadakseen ääniä!

    Kieroa porukkaa nuo persut, mutta kyllähän sen kaikki selväjärkiset jo tietääkin.

    soini johti puoluetta hirmuvaltiaan otteilla pettäen äänestäjänsa pakkohan halla aho oli äänestää puolueen johtoon ja nykyinen hallitus on osoittanut arvopohjansa nykyinen pakolaispolitiikka on epäonnistunut kaikilla mittareilla ei tässä jää muuta järkevää vaihtoehtoa kun äänestää perussuomalaisia tulevissa valeissa?

    Äänestä

että Sipilän puheiden takana on lestaadiolaisen umpikierot aivot. Kun asia on nyt pinnalla niin sipilä haistelee mitkä ovat poliittiset tuulet, ja puhuu sen mukaan.

Sipilä on oppikirjaesimerkki populistista, johon ei voi luottaa.

Halla-aho on puhunut tästä ongelmasta silloin, kun se oli epämuodikasta.

Äänestä

Vai tuomitsee. Kyllä sillä on kuulkaas se koti tarjolla mainos yhä siellä al jaseeran sivuilla, että näin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


5tr5 kirjoitti:

Sipilä kertoo aina faktaa aiheesta eikä fiktiota kuten persut ovat aina tehneet.

Halla-persut eivät nimittäin pidä tuomittavia kuin ulkomaalaisten tekemät rikoksia, he valikoivat sopivimmat joita voivat populistisesti hyväksikäyttää.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3b90f29d-3326-4b2e-9e22-3bb4c20543d4

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu