isoja perhestä 11 lasta tai enemmänkin ja samalla odotetaan uutta vauvaa! On outoa että niitä lapsia tehdään ja sitten haetaan ruoka leipäjonosta, tai kelasta apua tai lehdissä valitetaan kun on suuri perhe eikä rahat riitä? On jotenkin outo ajatus, että lapsia tehdään vaikkei pysty niitä elättämäänkään. Saattaa olla että isä on vielä työtön tai sairas eläkkeellä, tai äiti.
En ymmrrä miski lisää tehdään vaikkei ole mahdollisuutta kasvattaa lapsia lisää.
Onko näissä tarkoituksena elää ja elättää lapset yhteiskunnan varoilla pelkästään vai miksi on perhe kasvatettu suureksi ja lisää tulee?
En jotenki ymmärrä tätä systeemiä.
En ymmrrä miski lisää tehdään vaikkei ole mahdollisuutta kasvattaa lapsia lisää.
Onko näissä tarkoituksena elää ja elättää lapset yhteiskunnan varoilla pelkästään vai miksi on perhe kasvatettu suureksi ja lisää tulee?
En jotenki ymmärrä tätä systeemiä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vanha sanonta: "lapsi tuo leivän tullessaan".
Lue Raamatusta, miten Luoja pitää omistaan huolen ja käskee täyttämään maan...
Jos yksitoista lasta teet, niin tuskin tarvitsee leipäjonossa notkua. Kyllä lapsiperheitä hyysätään ihan tarpeeksi.
Kun suuri osa Suomalaisista tekee liian vähän lapsia, niin jonkun on silloin tehtävä liikkaa.
Onko se sitten parempi, ettei tee yhtään lasta ja sitten sairaana vanhuksena itkee muiden lapsia hoitamaan itseään ja makselemaan omia eläkkeitä?
"Jos yksitoista lasta teet, niin tuskin tarvitsee leipäjonossa notkua."
Äskettäin tuli televisiosta uusintana kahden vuoden takainen juttu Ampujan perheestä:
'Perhe saa kotiapua useampana päivänä viikossa. Seurakunta tukee heitä leipä- ja ruokalähetyksillä. Kunta ja erilaiset järjestöt auttavat jakamalla kauppojen pakastettua ylijäämäruokaa.' https://yle.fi/uutiset/3-9414781
Mutta ei kai näitä tapauksia kovin paljoa ole?
"Onko se sitten parempi, ettei tee yhtään lasta ja sitten sairaana vanhuksena itkee muiden lapsia hoitamaan itseään ja makselemaan omia eläkkeitä?"
Jos lasten tekeminen (ja varsinkin kasvattaminen) ei yhtään kiinnosta, niin silloin on parempi jättää tekemättä. Lapsella on aika huonot lähtökohdat, jos vanhempi ei välitä.
Itse ainakin olen maksellut jonkin verran sekä omia eläkkeitä että toisten lapsilisiä. Harmi vain, etten alle 23-vuotiaana tehdyistä töistä saa yhtään eläkettä. Mutta kun molemmin puolin maksetaan, niin ei mitään itkemisiä tarvita.
Naistuttavalla on 10 sisarusta ja aikuisiällä yksikään niistä ei ole työtön että veronmaksajaksi kasvanut.