Mauno puuttuu fb sivuillaan hyvin oululaisiin kauheuksiin. Alaikäisiin pikkutyttöihin kohdistuneisiin häirintöihin ja raiskauksiin. Mauno puhuu Oulun taudista. Siellä on tehty rokkisatanismielokuva ja MM kuvaa tavanneensa satanistilesboparin. Kaupungissa on tapahtunut monia kauheuksia esim 5 vauvantapot. Riivatulta vaikuttaa.
Mutta tässä yhteydessä unohdettu että kantaväestö tekee suurimman osan seksirikoksista. Myös kristityt. Vanhoillislestadiolaiset isät ja pojat sekä isoisät raiskasivat paljon tyttöjä. Tämä unohdettu tässä. Myöskään kantaväestön miesten väkivaltaan perheessä en ole nähnyt julistajien puuttuvan (äitien väkivalta yhtä tuomittavaa).
Mutta tässä yhteydessä unohdettu että kantaväestö tekee suurimman osan seksirikoksista. Myös kristityt. Vanhoillislestadiolaiset isät ja pojat sekä isoisät raiskasivat paljon tyttöjä. Tämä unohdettu tässä. Myöskään kantaväestön miesten väkivaltaan perheessä en ole nähnyt julistajien puuttuvan (äitien väkivalta yhtä tuomittavaa).
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyvä kirjoitus.
Jotenkin hälytyskellot aina soi kun nostetaan yksi julistaja monessa kohtaa yli muiden. Yhteen aikaan se oli Markku Koivisto tai Patrik Tiainen eikä kukaan muu. Mutta kuinkas sitten kävikään. Ne jotka on seuranneet sarjaa Salatut Elämät siinä on sellainen Aaro niminen papin roolissa. Sellaisia uskovaisia on olemassa kuin hän. Siteeraa raamattua sujuvasti, ja korostaa omaa hengellisyyttään eri tavoin. Jotenkin ei herätä luottamusta sellaiset missä joku tai jotkut nostetaan ylitse muiden ja pohditaan miksei ne muut ole kuten tuo tai nuo.
Mauno on asiallinen ja tuo Oulun tautikuvaus oli ok. Enemmän järkytyin kun seurasin paria vapaiden suuntien fb-keskustelua. Siellä oli josjoskinlaista oppia synnistä kasteesta ripistä jne. Osa kannattaa juutalaista oppia tapoineen ja toorineen. Joulua ei saa pitää. Sapattia suositellaan. Kolminaisuus oli epäselvä. Sellaisessa iloisessa opin sekamelskassa menee sekaisin heikko. Sitten oli vielä yli innokkaita naisia ja auktoriteettiinsa viittaavia iisebelin vihaajamiehiä. Erosin.
Kaikki äärimmäisyyksiin menevät uskonnot ja aatteet ovat vahingollisia...
Millä tavoin kristinusko on vahingollinen?
Oletan , että pidät kristinuskoa uskontona vaikka kyse on uskosta.
Itse en ole keksinyt mitään vahingollista tulleen uskoni mukana .
Kenties olen ahdasmielinen kun rakastan Jeesusta?
Koska/jos rakastat Jeesusta, pidät Hänen käskynsä ja -ollet valmis Ylöstempaukseen!