Poliisi "ei tiedä" miksi mies kuoli, vaikka pahoinpidelty sai vakavia vammoja päänsä alueelle poliisin pahoinpitelyn seurauksena.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005965718.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005965718.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Joo tää on jännä että poliisin hallussa olevia kiinniotettuja kuolee tasaisin väliajoin, mutta siitä ei seuraa kellekään mitään. Tässä keississähän poliisi hakkasi miehen kuoliaaksi, sitä ei voi perustella millään. Kyllä pskkotilanteessa ihmisen saa tajuttomaksi tai liikuntakyvyttömäksi muutenkin kuin tappamalla, vaikka rauhoitettava olisi pcp:tä vetänyt. Kytillä pitäis olla koulutus tommoseen tietääkseni. Ja missä seuraukset tästäkin tapauksesta, innolla odotan
Ja mistä käsityksesi väkivallasta on peräisin. B-leffoista vai pelkästä anarkistisesta asenteesta.
Huom "ei kuollut poliisin voimakeinoihin," ihan muuten vain sattui kuolemaan kun oli pahoinpidelty muusiksi. Hieno ilmaus myös tämä, että poliisin hakatessa uhria, tämän "kunto heikkeni nopeasti."
Moni menee paniikkii kun iso lauma agresiivisia poliiseja ryntää vahigoittamis tarkoituksessa kimppuun jonka jokainen pystyy kohdalleen mieltään..vastaavassa tilanteesa.
Paniikiin menessää ihminen pelkää joka lamauttaa ja saa toimiin itse suojelumaisesti..joka funktio toimii juuri siten, kuin iso poliisi lauma haluaakin..syntyy näet kuvitteellinen tilanne joka muka oiketuttaa suunnattomaan ja tarpeettomaan väkivaltaan..
Ihmisiä kuolee, vaikka apu on lähellä. Itsetuhoisuus ja sekakäyttö lisää riskiä melkoisesti. Eipä tainnut yhteiskunta tukipylvästä menettää.
Jahas. Seitsemän poliisiautoa alkaa sumputtamaan. Onko se ihme, jos käyttäytyy väkivaltaisesti. Voipi käydä noin ilman huumeitakin. Jos tuollainen operaatio aloitetaan kaupungin keskustassa vain sen takia, että ajoi ylinopeutta, niin ehkä tuosta operaatiosta päättänyt saisi siirtää muihin tehtäviin. Taitaa tulla vähän enemmän vaaratilannetta, jos 8 autoa kilpaa ajaa. Kyllä varmaan löytyy myöhemminkin kiinniotettavaksi. Jos heittelehti kadun puolelta toiselle, niin ehkä aihetta pysäyttää. Kovimpa tuli nopeasti kommentti poliisilta, että ei taser vaikuttanut kuolemaan. Saas nähdä, mitä siellä taas salaillaan. Tai siis todennäköisesti ei, kun se salataan.
Poliisia en ole koskaan ajanut karkuun,aina olen pysähtynyt kun he ovat pysäyttäneet,siitä syystä minua ei ole ollut tarvetta ampua etälamauttimella,eikö olekkin yksinkertaista
> Jahas. Seitsemän poliisiautoa alkaa sumputtamaan. Onko se ihme, jos käyttäytyy väkivaltaisesti.
Jos käyttäytyy väkivaltaisesti, tarvitaan sumputtamiseen seitsemän poliisiautoa. Emme lue iltapäivälehtien linkkejä.
Ihan sama mitä noille kusipäille tapahtuu.