syyte virkamiehiä vastaan jotka on vastuussa siitä,että lastenne on joutunut uhriksi teemme sen jälkeen joukkokanteen niitä henkilöitä vastaan voimme tehdä listan kysyisistä virkamiehistä vaikka tänne.
Lasten uhrien vanhemmat nostakaa
Maanpetos
8<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vastuussa ovat nimenomaan rikosten tekijät.
Virkamiehet eivät ole vastuussa, eivät he lakeja laadi, eivätkä päätä asioista.
Mitäs ne lapset nyt on tehnyt kun niillä on uhreja?
Kyllä virkamiehetkin tekee paljon päätöksiä esim.Oulussa turvisten tuominen päiväkoteihin ja kouluihin kotoutumaan ja tutustumaan lapsiimme ja nuoriimme oli juuri tuollainen virkamiespäätös. Monet vanhemmat vastustivat tuota hanketta mutta pakko oli lasten osallistua muuten uhattiin jopa lastensuojelutoimilla.
No eikös sitä ryhmäkannetta voi tehdä raiskauksia ja raiskaajia puolustavia vastaan ?
Että silleen.
Ilman muuta täytyy saattaa vastuuseen esim. opettajat jotka neuvoivat teinityttöjä tekemään tuttavuutta kouluun tulleisiin liki kolmekymppisiin ukkoihin . Hehän valehtelivat olevansa alaikäisiä ja olivat peruskouluissa ainakin yhden lukukauden. Teinejä käskettiin kaveeraamaan heidän kanssaan. Teinityttö jopa raiskattiin vastaanottokeskuksessa kun hän noudatti opettajan ohjetta ja meni sinne koulun jälkeen uusien "kavereidensa " kanssa. Omassa kotikaupungissani 15-vuotias koulutyttö alkoi odotaa aikuisen turvapaikanhakijan lasta .Nyt opetusministeriön täytyisi tulla kertomaan ovatko heidän ohjeensa olleet ihan viisaita.
Tärkeän aiheen nosto.
Montakohan miljoonaa kantelua Suomessa pitäisi tehdä.
Poliisit törkeästi laiminlyövät tehtäviään
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15512479/poliisi-ei-tutki-enaa-rikoksia
Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen komisario linkin ketjussa mainitussa taloyhtiötapauksessa olisi yksi oikeuden eteen raahattava. Kun sokeakin otsaluullaan näkee rikkomuksen ja isännöitsijätär sillä oikein ylpeilee, sanoo poliisi että "ei ole syytä epäillä rikosta"
Totta niinpäin että rikoksen tapahtuminen on päivänselvä, ei ole mitään syytä epäillä
Itä-Uudenmaan poliisilaitoksellahan paljastui käsky "tappaa juttuja"
Rikosilmoituksia vihreän veran peittoon jottei kahvitunnin 60-minuuttisuus esty