Kasteelle näin vuoden alkajaisiksi

Kastettu.on

Vuosi alkaa hyvin, kun ojentautuu Raamatun opetusten mukaiselle kasteelle. Se on upotuskaste vedessä niille, jotka antavat elämänsä Jeesukselle.

"Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen nimeen." Apt. 10:48. 22:16.

Linkistä löytyy kaikki tarvittava opetus kasteesta:
http://Jeesus-on-Herra.com/kaste/

6

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DeadManWalks

      Ja Jeesus käski kastaa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. (Matt. 28:18-20)

    • Selviö
      • DeadManWalks

        Jeesus käskee kastamaan Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

        Linkkisi on lindroosilaisuutta, ei kristillisyyttä.

        Raamatun teksteissä esiintyy eri kulttuuriympäristöissä kuvattuja kastetapoja ja kastaminen yksistään Jeesuksen nimeen jäi ajan myötä pois. Kaste kolminaisuuden nimeen yleistyi. Kaste Jeesuksen nimeen riitti aluksi juutalaisessa ympäristössä, mutta Matteuksen tekstin kohdalla huomataan, että pidempi ja täyteläisempi Jumalan nimi oli käytössä kristillisissä seurakunnissa. Hellenistinen tai latinalainen kulttuuriympäristö saneli laajemman nimen käytön.


    • Tehty.on
      • DeadManWalks

        Vastaus on helppo: Minulle on annettu valta taivaassa ja maan päällä. Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni: kastakaa heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä minä olen käskenyt teidän noudattaa. Ja katso, minä olen teidän kanssanne maailman loppuun asti. (Matt. 28:18-20)

        Jeesus käskee kastamaan Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Näin Jeesus opettaa. Ei pitäisi olla vaikeaa?


    • Suoraan.Raamatusta

      Mitä raamattu sanoo?
      :
      ”Kaikki, mitä teette sanalla tai työllä, k a i k k i tehkää Herran Jeesuksen Nimessä kiittäen Isää Jumalaa Hänen kauttansa.” Kol.3:17. Eikö ole selvää sanaa? Voisiko sen tulkita toisin? 2 Kor. 1:13.
      Raamatussa ei ole esimerkkitapausta, että joku olisi kastettu jotakin muuta nimeä käyttäen, esim. että jonkun kasteessa olisi lausuttu sanat isänpojanjapyhänhengenimeen.
      ”..Jeesuksen Kristuksen Nimeen.” Apt.2:38.
      ”..Herran Jeesuksen Nimeen.” Apt.8:16.
      ”..Jeesuksen Kristuksen Nimeen .” Apt.10:48.
      ”..Herran Jeesuksen Nimeen.” Apt. 19:5.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe