VAROKAA NESTE-EXSPRESS TANKKAUSASEMIA !!!

EiEnaaIkinaNesteelle

Kun tankkaat Neste-express asemalla vaikkapa 50 eurolla, niin tililtäsi häviää varoja 100 euroa.

Luit aivain oikein ja tämä on kuulemma normaalia !

Soitin asiakastukeen ja sanoivat sen ylimääräisen tuplaveloituksen palaavan tilille takaisin 2-3 pankkipäivän kuluessa, mutta nyt kun on viikonloppu edessä ja tuo 50 euroa olisi tarvittu ostaa ruokaa jms.. Nyt sitten kärvistellään perk$@leen Nesteen takia nälässä viikonloppu.

ÄLKÄÄ HYVÄT IHMISET TANKATKO NESTEEN ASEMILTA MITÄÄN NE ON ROISTOJA !!!

Käsittämätöntä, että tällästä 70-luvun rahakikkailumeininkiä voi vielä nykysuomessa harrastaa.

14

1235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammattiasentaja

      Jos olet noin persaukinen, on syy SINUSSA ei Nesteessä

      • Korotonta_lainaako

        Taidat olla ammatti IDIootti. Kun tuollaista selittelet


    • vaihtui.firma

      Neste myi kesällä niin paskaista bensaa, että Mersu piti viedä huoltoon suutinten puhdistukseen.

    • YlpeäAudimies

      Jo on vähästä kiinni elämä. Ei noin persaukisen kannata autoilla.

      • miten.on

        Kannatatko siis rikkaiden rikastumista ja köyhien köyhtymistä?


      • Ei_audimies

        välttämättä rikas ole...oikeasti. Velalla elellään-Audilla ajellaan Ego pilvissä.


    • Ekekfkjfjg

      Kannattas olla luottokortti

    • Hyviä mielipiteitä, mutta ei ehkä aivan sama asia - siis OFF TOPIC - mutta minä onnistuin
      maksamaan verkossa yli € 400,- sähkölaskun kahteen kertaan!
      Liikamaksun palautus kesti kuukauden, eikä kukaan sähköntoimittajapuolella ymmärtänyt,
      että hei, liikamaksu on aika iso ja saattaa siis aiheuttaa likviditeettiongelmia, siis katsottiin vain omaan napaan.
      Virhe voi sattua niillekin, jotka omasta mielestään eivät koskaan tee mitään virheitä!
      Vain yksi ylimääräinen klikkaus!
      Ei tullut ongelmia, mutta minua vain harmittaa se laskuttajien täydellinen ymmärtämättömyys!

    • Meikemanni

      Kyllä Trafi pistää paremmaksi nämä ryöstöhommat:

      Suomessa on todella hienosti toimiva trafin tietojärjestelmä.
      Veroa maksaessa pilkku meni pitkäksi ja vahingossa meni kymmenkertainen maksu.
      Ajattelin että ei mitään ongelmaa, ilmoitan ja saan palautuksen ylimääräisestä maksusta. Mutta ei onnistu- oli melkoinen järkytys kun kävi selville että trafin tietojärjestelmä kuittaa automaattisesti liika maksuista kaikkien saman henkilön nimissä olevien ajoneuvojen vuoden verot kokonaisuudessaan, vaikka kaikkien ajoneuvojen verot on erissä ja erät maksettu.

      Eikä siis riitä se, että kaikkien nimissäsi olevien ajoneuvojen vuoden verot on kuitattu, vaan siitä yli maksettu osuus jää trafille jemmaan odottamaan seuraavan vuoden veroja. Liika maksut saa pois ainoastaan laittamalla kaikki saman henkilön nimissä olevat ajoneuvot seisontaan pariksi viikoksi.

      Siis selvemmin karkeasti sanoen - jos kaikkien hallinnassasi olevien ajoneuvojen vuoden verot on yhteensä 2000€ ja maksat vahingossa 8000€, niin tuo 6000€ euroa jää sinne odottamaan seuraavien vuosien veroja , etkä voi saada sitä mitenkään takaisin jos yksikin nimissäsi oleva ajoneuvo on liikenteessä. Liika maksun saa takaisin siis ainoastaan jos kaikki saman henkilön nimissä olevat ajoneuvot ovat vähintään pari viikkoa seisonnassa.

      Trafin toinen hienous on se, että jos maksat veroa sentinkin liikaa, niin järjestelmä tulkitsee silloin että maksat koko vuoden veron kerralla, vaikka olet maksanut vain yhden erän verosta ja pistää sen maksun kulun jälkeen auton ajokieltoon kun koko vuoden veroa ei ole maksettu - etkä välttämättä edes tiedä siitä itse mitään ennen kuin ratsiassa, jossa sitten lähteekin kilvet vaikka olet maksanut verot niin kuin kuuluukin.

      Eikö tässä maassa viranomainen voi missään käyttää järkeä. Olisi edes ottanut kaikkien ajoneuvojen vuoden verot ja palauttanut loput, mutta ei riittänyt - sinne olisi pitänyt jättää kaikkien nimissäni olevien ajoneuvojen neljän vuoden veroja vastaava määrä odottamaan tulevia veroja.

      Eihän syy siis ole trafin henkilökunnassa vaan tässä suorastaan sairaassa yhteiskunnassa.

      No nyt joka tapauksessa kaikki meidän perheen autot on seisonnassa kaksi viikkoa ja työmatkat kuljetaan linja-autolla. Aika helppoa kun lähimmälle linja-autopysäkille on 9km ja olis vielä lapsien harrastuksien kuljetusvuoro viikko.

    • Elämä_opettaa

      Millähän asemalla olet käynyt, kun tuplat veloitetaan. Tilillä näkyy katevarauksena juuri se summa, jonka olet itse valinnut maksimiveloitikseksi. Se taas katoaa, kun oikea summa veloitetaan tililtä.
      Kuitenkin, kotona kannattaa pitää ainakin muutama satanen paperisena kaiken varalla. On sitten mitä käyttää yllättävissä tilanteissa.

    • Anonyymi00010

      Sama juttu nuo nesteen wash pesulat älkää käyttäkö niitä. Autot menee rikki.

    • Anonyymi00011

      Neste on Suomen suurin öljyntuoja jota ilman sinäkin jäisit rannalle uikuttamaan, joten nielehän nyt vain nöyrästi tuo tilapäinen häiriö heidän järjestelmässään ja lopeta turhanpäiväinen nillitys.

    • Anonyymi00012

      Käytän Neste App, joten menee luottokortilta ja ei tarvitse kikkailla ja varoa skimmausta siinä maksupäätteellä.

    • Anonyymi00013

      Kokoomuksen bisneslogiikka on rantautunut myös polttoaineiden myyntiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1238
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      566
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe