Vaikka vain vähän pakkasta koko maassa. Millä tavalla sähkölämmitteiset rakennukset lämpenee? Ja sitten jatkossa vielä pitäisi saada sähköautot tankatuksi. On siinä yhtälöä kettutytöille ratkaistavaksi.
Tuulivoima 65 MW
kettusähkö-susipaha
13<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suomen kulutus 12557 MW
Tuulivoimaa 306 MW
Tuontia jo 3547 MW
Että silleen.
Mutta keskimääräinen tuotto ¨on kuitenkin kohtalainen , kun ei valita "pohjia"...
TAMMIKUU:
Tuulivoiman tuotanto min. 28 max. 1754 keskiarvo 662 MWh/h
Tuulivoimaennuste seuraavalle vuorokaudelle 113 1771 695 MWh/h
Jatkuvasti päivittyvä tuulivoimaennuste 85 1711 655 MWh/h
No+tuulivoiman+keskimääräinen+tuotto++on+noin++23+%++niiden+kokonaistehosta.+Että+silleen.
Tuulimyllyt ja sähköautot ovat samaa poliitikkojen juhlapuhehöttöä. Sitä helpompi niistä on puhua, mitä vähemmän niistä ymmärtää. Ei sitä valtiotiedettä lukeneilta voi tekniikan tietoja vaatia.
Aurinkokin porottaa yhden megawatin teholla. Kuinkahan monta sähkölämmitteistä omakotitaloa pysyy auringon avulla lämpimänä? Tosin vain keskipäivällä parin tunnin ajan. Jos ei mene pilveen ennen sitä.
Nyt aurinko käryttää jo 5 MW teholla. Oikeat tulipalopakkaset.
Onneksi on tuo hyvin vetävä varaava takka ja siinä muutamia tehokkaita lämpösähköyksiköitä sekä omat puut joilla saa sähköautonkin akut varattua täyteen aina kun tarvii.
Vaihtoehtoisesti takassa voi polttaa myös alkoholia jos puitten ja tulen kanssa pulaamiseen ei oo aikaa.
Tarkoitit varmaan co2-tyttöjä
Nyt sentään 87 MW.
Kerrottakoon että tällä hetkellä Suomessa tuuleksii 125 MW:n verran.
Nyt tuulivoimaa 80 MW ja aurinkovoimaa 57 MW.
Ei varmaan tuulisähköllä koko kulutusta koskaan kateta.
Aurinkosähkö lisää tulevaisuudessa jota hyödynnetään tänä päivänä vielä tosi vähän.
Akku homma vaan pieni murhe ellei isokin tuon aurinkosähkön kanssa että odotellaan kunhan saavat keksittyä akkutekniikkaa joka ei olisi niin luontoa pilaavaa ja orjatyövoimaa käyttävää. Saksassahan ne kovasti tätä kehittää koko ajan koska se maa on ydinvoimasta luopumassa.
Meneekö kettu häntineen kurkkuun jos sanon että ydinvoima on jopa tehottomin tapa tuottaa energiaa, tutkikaa asiaa niin tiedätte.
Mutta atomivoimalaan saadaan polttoaine kotimaasta, tarkemmin sanottuna Talvivaaran uraanikaivoksesta.