Lunta ei tullutkaan niin paljon.

Lumentulo jäikin sitten paljon vähäisemmäksi.
Itse Pielisjärvellä lapsuuteni viettäneenä, olen siellä tottunut paljon kovempiin tuiskuihin.
Siellä olivat talvet talvia, ja kesät kesiä.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OikeitaTalviaNähnyt

      Niin. Myös minun lapsuudessani Naantalissa talvet olivat oikeita talvia. Lunta tuli runsaasti, ja pakkasia oli aivan riittävästi. Siihen verrattuna viime keskiviikon ja torstain välisen yön tuisku oli niin vähäinen, että siitä olisi aikoinaan Naantalissa sanottu: "Tuli lunta semmottis just ja just ihan pikkasen."

    • timitral

      Hei mistäpäin Pielisjärveä olet minäkin olen sieltä.

    • lieksis

      Voisitko Kamuttaja palata Lieksan sivuille, siellä tarvittaisiin tietojasi ja tuntemustasi monesta asiasta.

    • J-L

      Miksi kaikki pääkaupunkiseudulle muualta muuttaneet kuvittelee että, ovat automaattisesti tervetulleita sinne. Palatkaa takaisin omille kotiseuduillenne. Ei Suomea pidetä tasaisesti asuttuna jos kaikki muuttaa yhteen paikkaan. Se on maahanmuutto myös maan sisällä tapahtunut muutto joka tuo ongelmat. Kiitos ja Anteeksi.

    • KauhiastIhmettelen

      Tämä lumen vähyys kyllä hämmästyttää itseänikin. Lapsuuden Karjalassa pikkupoikana tien penkkojen korkeus oli reilusti yli pään, nyt ei ole edes kainaloon asti. Olisiko se ilmastonmuutos?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe