Lumentulo jäikin sitten paljon vähäisemmäksi.
Itse Pielisjärvellä lapsuuteni viettäneenä, olen siellä tottunut paljon kovempiin tuiskuihin.
Siellä olivat talvet talvia, ja kesät kesiä.
Lunta ei tullutkaan niin paljon.
5
89
Vastaukset
- OikeitaTalviaNähnyt
Niin. Myös minun lapsuudessani Naantalissa talvet olivat oikeita talvia. Lunta tuli runsaasti, ja pakkasia oli aivan riittävästi. Siihen verrattuna viime keskiviikon ja torstain välisen yön tuisku oli niin vähäinen, että siitä olisi aikoinaan Naantalissa sanottu: "Tuli lunta semmottis just ja just ihan pikkasen."
- timitral
Hei mistäpäin Pielisjärveä olet minäkin olen sieltä.
- lieksis
Voisitko Kamuttaja palata Lieksan sivuille, siellä tarvittaisiin tietojasi ja tuntemustasi monesta asiasta.
- J-L
Miksi kaikki pääkaupunkiseudulle muualta muuttaneet kuvittelee että, ovat automaattisesti tervetulleita sinne. Palatkaa takaisin omille kotiseuduillenne. Ei Suomea pidetä tasaisesti asuttuna jos kaikki muuttaa yhteen paikkaan. Se on maahanmuutto myös maan sisällä tapahtunut muutto joka tuo ongelmat. Kiitos ja Anteeksi.
- KauhiastIhmettelen
Tämä lumen vähyys kyllä hämmästyttää itseänikin. Lapsuuden Karjalassa pikkupoikana tien penkkojen korkeus oli reilusti yli pään, nyt ei ole edes kainaloon asti. Olisiko se ilmastonmuutos?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad781303- 43931
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että360753- 127709
- 53683
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116656- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56584