Olen liittymässä katoliseen kirkkoon eli tuon kauniin määritelmän mukaan palaamassa suomalaisten esi-isieni katoliseen uskoon. Kerron tästä ihan avoimesti kaikille ja teen niin myös työpaikallani.
Usein törmään väittämiin, että katolilaisuus olisi jotenkin ”konservatiivista”. Mielestäni sekä konservatiivisuus että liberaalisuus kuten myös oikeistolaisuus että vasemmistolaisuus ovat politiikan käsitteitä. Uskonnon kanssa niillä ei ole mitään tekemistä.
Olen pannut merkille sen, että luterilaisuus on aivan häikäilemättömästi mustamaalannut ja valhetellen panetellut katolilaisuutta tässä maassa vuosisatojen ajan. Lutherista ja reformaation tulosta maahamme ollaan kerrottu pelkkiä satuja. Suosittelen ihmisiä ottamaan kummastakin itse selvää.
Katolilaisuus konservatiivista?
7
109
Vastaukset
- arpaguutio
Katolinen kirkkohan ei ole koskaan sekaantunut politiikkaan. Joten on tosiaankin väärin antaa katoliselle kirkolle poliittiisia määritelmiä.
Luther-sadut ovat kamalia. Luterilaisilla on tuo ikävä taipumus uskoa legendoihin ja satuihin. Katoliset sen sijaan pysyvät tiukasti faktoissa. Katolisten pyhimysten elämäkerrat esimerkiksi. 100 % faktaa!- KatolinenTulevaisuus
Pyhimyksillä ei sentään ole mitään merkitystä katolisen uskon kannalta, Lutherilla sen sijaan on luterilaisille ja aika paljon onkin.
- JohannaÄllä
Pakkoluterilaisen älykkyyden rajan ylittää toteamus siitä, että katolilaiset ovat kuin ovatkin oman maansa kansalaisia, joilla on oikeus ja sanoisin myös velvollisuus osallistua oman maansa politikkaan.
- Mahtiluterilainen
KatolinenTulevaisuus kirjoitti:
Pyhimyksillä ei sentään ole mitään merkitystä katolisen uskon kannalta, Lutherilla sen sijaan on luterilaisille ja aika paljon onkin.
Sittenhän te voitte poistaa ne pyhimysten kuvat kirkoistanne, kun ei niillä ole mitään merkitystä uskon kannalta.
Hauskaa, että olette tulleet samaan johtopäätökseen kuin Luther. Kauan se kestikin.
Lähdenpä tästä taas palvomaan Lutheria, kun hän on niin kovasti keskeinen henkilö uskoni kannalta. Lausun muutaman Ave Lutherin ja teen hurskaita kumarruksia Luther-ikonin edessä. - JohannaÄllä
Pyhimykset eivät määritä uskoa. He ovat esimerkkejä kristillisessä kilvoittelussa sekä esirukoilijouta taivaassa.
Lutherin patsasta voit palvoa vaikka Helsin tuomiokirkossa, jossa se on kunniapaikalla. Kristillisissä kirkoissa samalla paikalla olisi Neitsyt Maria. - öt964
"Katolinen kirkkohan ei ole koskaan sekaantunut politiikkaan."
Etkö lue paavin edesottamuksista - vaikka ei niistä suomalainen lehdistö kirjoita.
- Peruskatolilainen
Katolilaisuus ei ole konservatiivista, vaikka olen pannut merkille sen, että me kirkossa käyvät katolilaiset äänestämme lähinnä oikeistopuolueita.
Yhdysvalloissa presidentti Donald Trump sai suurimman osan katolilaisten äänistä ja ne nimenomaan kirkossakäyviltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193983Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot252630Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202562"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita352351Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642296Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132286Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92079Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801