Voi ajaa kuukausia ilman erillistä lataamista. Yhdellä latauksella saattaa päästä jopa 800 kilometriä. https://lightyear.one/i-want-one/#faq
Itsestään latautuva sähköauto on kohta täällä
TämänMinäHaluan
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko tässä saman tyyppinen tekniikka kun Suomessa, taikaseinästä saatavassa loputtomassa rahassa?
Taikaseinä näytti olevan asennettuna auton takaosaan.
Päästötön sähköauto, jonka voi ladata töpselistä!!
Voihan sitä aurinkospaneelilla ladata akkua, mutta ei sillä kyllä online-tilassa kovin kummaista tehoa saada. Säteilyteho on parhaimmillaankin 1,4 kW/m². Tuollainen 160x100cm paneeli tuottaa käytännössä luokkaa 250 wattia hyvässä paisteessa. Vaikka auton konebelli ja katto olisi päällystetty paneelimateriaalilla, niin korkeintaan mopon teholuokassa ollaan.
En kelpuuta mopon teholuokkaa. Taitaa olla VETY autot ne jotka tulee olemaan se oikea asia. Vetyautoissa on vääntöä, ja rekkakäytössä ajavat yhdellä tankkauksella 2000 mailia Amerikassa.
Googlaamalla löytyy rekka merkkiä NIKOLA.
Kun vetyväännöt saa henkilöautoihin alkaa olla jo sisätilanlämmittämis ja muut ongelmat perävaununvetämisessä ohitettu.
Jos ei sisätila lämpene ja vetoteho riitä perävaunun vetämiseen pysyn diesel ja bensiini -linjoilla.
Itsellä on firman autona pakettiauto jossa diesel, ja vetokoukku.
Yksityisautona on henkilöauto bensiinillä, ja vetokoukku.
Minimivaatimus on että pystyy ajamaan yhden vuorokauden aikana lappiin perävaunua vetäen.
Takaisin tulee pystyä ajamaan heti seuraavana aamuna ja ajo yhtäsoittoa takaisin Helsinkiin.
Mulla sama, mutta asun Hangossa ja matka siten vähän pidempi. Vaununa Kaben Royal Tower.