Puolueista riippumaton Talaouspolitiikan arviointineuvosto kehui Sipilän hallituksen talous- ja työllisyyssaavutuksia. Hyvä konjuktuuri yhdistettynä hallituksen toimenpiteisiin on auttanut Suomen kasvu-uralle. Kritiikkiä hallitus sai Soten hitaasta etenemisestä. Samanlaisia positiivisia ja negatiivisia kommentteja kuulee kadunmiehiltä ja naisilta.
Valitettavasti oppositio on ollut suurin jarruvoima, minkä takia on ikävää, että hallitusta mustamaalataan siitä, mihin se on syytön. Ei-puolue SDP on suurin syntipukki SOTEn kaatumiseen, jos se tapahtuu. SOTE putoaa SDP:n syliin, sinne, josta se ei kyennyt nousemaan 10 vuoteen. Satoja miljoonia euroja menee hukkaan ja vähäosaiset joutuvat edelleen jonottamaan terkkareiden jonoissa. Tosin Rinteen markkinamalli on muuttanut Terkkarit yksityisomisteisiksi, on Attendo, Pihlajalinna ja Terveystalo. Se on Rinteen markkinamalli.
Hallitus saa kiitosta kadunmiehiltä ja naisilta
3
201
Vastaukset
- perunannostoporukka
Höpsis mitä vaalipropagandaa. Hallituksen osuudesta talouden kehittymiseen voidaan olla montaa mieltä. Kuten aloittajakin totesi, konjunktuurit ovat auttaneet. Maine sataa Sipilän laariin ihan vahingossa.
SOTE taas minun puolestani saisi olla nykymuodossaan toteutumatta. Kukaan ei edes tähän mennessä ole pystynyt sanomaan, mitä se maksaa, ja paljonko kalliimmaksi se tulee, kuin nykyinen järjestelmä. SDP on siinä ihan oikealla asialla. Minun mielestäni Kepu ja Kokoomus ovat juurikin tuoneet yksityiset firmat Soteen.
Mutta tämä ei ole mitenkään asia, joka kuuluu Pirkkalan palstalle, joten jatketaan jossain muualla. - haikankatu
Saa kiitosta kadunmiehiltä ja naisilta.Jos tämä liittyy jotenkin Pirkkalaan ,niin sitten kiitokset tulevat Haikasta.Nimittäin ainoa alue Pirkkalassa missä on katuja.
- ei.vaalipropagandaa
Joo. On Lentäjänkatua, Pyhäjärvenkatua ja Mäkikatua...
Olen Pirkkalaan muuttaneena miettinyt, mikä ajatus oli nimetä kadunpätkä Keskuskaduksi? Onko joskus ollut tavoitteena pykätä Pirkkalan keskusta siihen?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 28226816
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?482284- 1991596
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1521532- 341281
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien331214- 122998
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30932Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex87846Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82806