Talouspolitiikan arviointineuvostolta kovaa kritiikkiä Sipilälle

Talouspolitiikan arviointineuvosto julkisti eilen raporttinsa. Raportissa sanotaan mm. että kansainvälinen kysyntä on edistänyt työllisyyden kasvua Suomessa.

Raportin mielenkiintoisin osa on kuitenkin kova kritiikki Sipilän hallitukselle. Raportin mukaan Sipilän sote on todellinen fiasko.

15

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • S24uomlaineN

      Tuo ei yllätä. Sen verran huonoa on ollut Sipilän toiminta.

    • ljlölkkldaflkjd

      Paljon tuli Sipilän hallitukselle kehuja. Jopa demareiden on ollut tämä pakko myöntää.

    • sesiitä

      Demareiden pitäisi saada äkkiä valta käsiinsä, että ehtisi saada Suomen konkurssin partaalle jälleen kuten neljä vuotta sittenkin. Saa nähdä tervehtyykö Rinne siihen mennessä, Sipilä oli viikon poissa , demarit oli jo aivan varmoja ettei siitä enää tule tervettä, olisikohan niin että joka toiselle kuoppaa kaivaa, itse sinne lankeaa. Toivottavasti nyt ei,.

    • Vasuri.proffa

      Hämmästys leviää Suomen työllisyysluvusta.
      Suomen työllisyysaste oli joulukuussa 72,5 prosentissa, kertoo Tilastokeskuksen julkistama työvoimatutkimus. Hallituksen tavoite täyttyi marraskuussa, työllisyysasteen trendi kohosi marraskuussa tasan 72 prosenttiin. Työllisyysasteen nostaminen 72 prosenttiin on ollut Juha Sipilän (kesk) hallituksen keskeisimpiä tavoitteita. Työllisyysasteen on arvioitu kohentuneen osittain kiky-sopimuksen ja työttömyysturvan niin sanotun aktiivimallin vuoksi. Vauhtia on tuonut myös maailmantalouden ja sitä seuraavan Suomen kasvuvire.

      Työllisiä oli vuoden 2018 joulukuussa 2 553 000, mikä oli 84 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työllisiä miehiä oli 56 000 ja naisia 28 000 enemmän kuin vuoden 2017 joulukuussa.
      -lukemat ovat ”todella hyvät”, että työllisyys kohenee nuorten 25–34-vuotiaiden miesten joukossa. Myönteistä on erityisesti se, että työllisyyskasvu näyttää tulevan enimmäkseen kokoaikaisista työsopimuksista.

      Nuorten miesten työllisyysaste nousi vuoden aikana eniten, kolme prosenttiyksikköä. Koko hallituskaudella kuitenkin ylivoimaisesti eniten on noussut 55-64-vuotiaiden työllisyysaste, 6,4 prosenttiyksikköä.

      Tätä ei kukaan ekonomisti osannut ennustaa. Pari vuotta sitten 72 % työllisyystavoitteen saavuttamista ei pidetty todennäköisenä.

      Tämä kaikki näkyy vaalikopeissa huhtikuussa, se varmaa !Gallupit nyt hehekuttaa muuta, lehtitalojen myynnin takia, osa median kamjanjaa sekin. Jotain pitää aina keksiä muutosta -median, joka kiinnostaa.

      • Marstio

        "Työllisyysasteen on arvioitu kohentuneen osittain kiky-sopimuksen ja työttömyysturvan niin sanotun aktiivimallin vuoksi. Vauhtia on tuonut myös maailmantalouden ja sitä seuraavan Suomen kasvuvire."

        Maailmantalouden kasvu on siis turhakeporukan mielestä ollut ikään kuin sivuroolissa työllisyyden paranemisessa, ja KiKyn ja aktiivimallin arviodaan, kuvitellaan, luullaan, halutaan uskoa luoneen työpaikkoja, mutta eivät vaan jumalauta saa mitenkään kuvailtua miten ovat vaikuttaneet - uskovat, kuvittelevat . . .


    • Karenssi

      Karenssi on mainio työllistäjä. 100% vaikuttavuus heti!

    • Gänä

      Nyt vituttaa, kun hallituksen toimia kehutaan.

      • Meilläpäin

        Lantatalikon varresta katsottuna asiat näyttävät yksinkertaisilta


    • LaStradanillo

      Kyllä nyt Sipilän kurkkua harjataan....

    • S24uomlaineN

      Sipilä oli silminähden järkyttynyt rajusta kritiikistä kyselytunnillaja nolasi itsensä jälleen kerran, mutta onhan hän historian huonoin pääministeri ja tietysti kepulainen.

    • nimimerkkinen

      Juha Sipilä ymmärtää liiankin hyvin, että hänen päivänsä pääministerinä alkavat käydä vähiin. Nyt hän yrittää vielä kahmia verovaroja omien ja kavereiden yrityksien taskuihin,

    • voi-voi

      Et sitten edes tiedä että tämäkin porukka on sipilän aikaansaannos ja tukee sipilää.

    • Oikea_Sotilas

      Hyvä, että Sipilän tekemät virheet tuodaan esiin.

    • aattelia

      Punikkeja keljuttaa siellä Pietarissa, kun Suomen talous on hyvä. Ymmärrän asian, koska meillä on hädintuskin varaa kaalisoppaa.

    • Orpohöröttää

      Kumpi on kovakorvaisempi breznev vai sipilä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13148
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9601
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      14
      7720
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1133
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe