Alkuperäiset ja kopiot

1. suomenkielinen raamattu ilmestyi v. 1642. Painos 1200 kpl, josta Suomeen tuli 800 kpl. Yhtä säilytetään Jyväskylän Yliopistossa ilmastoidussa lasikaapissa. Vain tutkijat pääsevät sitä tutkimaan. Onko maassamme säilynyt muita alkuperäisiä kirjoja? Jämsän ja Ylistaron kirkoissa on kopiot ko . käännöstä. Onko kopiota muita kappaleita? Suvuilla, säätiöillä, sukuseuroilla jne. Onko tietoa?
351
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mitähän noissa aivan aikaisissa käännöksissä sitten mainitaan Saban kuningattaresta, kuningas Solomosta jne..

Saban kuningatar oli kai huomattavan kaunis, mutta jalassa oli joku vika, oli myös taitava noita, käsittääkseni "noitakenkä" tulee juurikin tuosta tarinasta naisilla.

Entä mitähän muutakin muinaisista babylonialaisista eli ennen 1000 vuotta ajanlaskun alkua on kerrottu, mielenkiintoisia asioita.

Äänestä

Kiitos tiedosta Ilmajoella sijaitsevasta raamatusta. Käyn kesällä katsomassa sitä. Itsellä on v. 1890 Amerikassa painettu suomenkielinen raamattu. Painaa n. 10 kg, paksut kannet , rauta hakaset, jolla kirja suljetaan.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


4LAKtiivinen kirjoitti:

1. suomenkielinen raamattu ilmestyi v. 1642. Painos 1200 kpl, josta Suomeen tuli 800 kpl. Yhtä säilytetään Jyväskylän Yliopistossa ilmastoidussa lasikaapissa. Vain tutkijat pääsevät sitä tutkimaan. Onko maassamme säilynyt muita alkuperäisiä kirjoja? Jämsän ja Ylistaron kirkoissa on kopiot ko . käännöstä. Onko kopiota muita kappaleita? Suvuilla, säätiöillä, sukuseuroilla jne. Onko tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu