Hyvä näkökulma maallistumisen saavutuksiin: https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005976656.html
Tasa-arvo maallistumisen myötä
Lukija.huom
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Napakasti kirjoitettu, juuri sopiva yleisönosastolle. Hyvä!
Rehellistä mutta ikävää: "- - kehitys kulkee samaan suuntaan muissakin länsimaissa." Muualla maailmassa kehityksen suunta ei sitten välttämättä olekaan sama. Tässä (ja monessa muussakin) asiassa länsimaiden kulttuurin leviämiselle olisi totta vieköön tilausta.
Professorit, joita kirjoittaja kritisoi, sanovat: "nykyinen kristinusko ja islam molemmat tuomitsevat seksuaalisen väkivallan"
Uskotteko mieluummin professoreita vai satunnaista kirjoittelijaa?
Mikä on perinteisiä sukupuolirakenteita ylläpitävän pornon vaikutus? Miksi vaparit ovat olleet mukana tukemassa tällaista patriarkalismin suoraa ja häpeilemätöntä muotoa?
Vaparien pornointoilu osoittaa, että maallistuminen ei takaa tasa-arvoa. Ainakin tarvitaan muunlaista kuin vaparien patriarkalistista maallistumista.
Tuomitsevat kyllä, mutta kyse kirjoittajan mukaan oli asenteista syvemmällä. Sekä kristinusko että islam tekevät selvän eron miehen ja naisen välille, ja esittävät naisen "heikompana astiana". Poikkeuksena tähän on aivan viimeisten vuosikymmenten tai vain vuosien eräät kristilliset kirkot länsimaissa.
Miksi maallistuminen ja tasa-arvo etenevät samaa tahtia?
(Puolen päivän pornotempaus kesällä 2010 ei liene relevantti vuonna 2019.)
Joko olet unohtanut Tavan vuosia kestäneen pornoyhteistyön? Asiasta käytiin silloin iso ja myrskyisä periaatekeskustelu. Olitte sitä mieltä, että pornoyhteistyö oli ok. Kylläpä sinulla on lyhyt muisti.
"Kaksitoista vuotta sitten Pakistanin entinen pääministeri Benazir Bhutto järjesti maailman johtaville musliminaisille demokratiaseminaarin, jota ihmisoikeusjärjestömme sai olla mukana tukemassa. Bhutto sanoi tuolloin suorasukaisesti arvionsa, miksi pohjoismaisen naisen asema oli hänen mielestään maailman paras: se johtuu Jeesuksesta, hän täräytti yleisölle. Ensinnäkin Jeesus arvosti naisia, ja toi sen esiin. Toisekseen kristinusko tuo aina mukanaan luku- ja kirjoitustaidon, ja tämä heijastuu suoraan naisen asemaan ja sitä kautta terveyteen, hygieniaan, hyvinvointiin, elintasoon." https://blogit.iltalehti.fi/eija-riitta-korhola/2018/07/21/jeesus-voisiko-se-olla-kopioitavissa/
Kuitenkin tasa-arvo on pitkällä siellä missä on maallistuttu. Miksi näin?
Sekularismi ja demokratia - vieraita, poistettavia sanojako?
Maallistuminen ja kansanvalta ovat myös hyviä sanoja, mutta mieletäni voi kääyttää rinnakkain. Tekstissä jopa vaihdellen niitä. Sekularismi on oudompi sanana kuin demokratia.
Tasa-arvon lisäksi tuo pätee myös moniin yhdenvertaisuuden kysymyksiin! Samoin seksuaalisiin oikeuksiin.
Tasa-arvolla sanana on usein laajempi merkitys kuin miesten ja naisten tasa-arvo. Silloin se tarkoittaa oikeastaan samaa kuin yhdenvertaisuus. On myös ilmaus tasavertaisuus.
Joskus pitää ihan tarkentaa ja kysyä, mitä sanalla tasa-arvo tarkoitetaan. Minustakin se on laajempi asia, mutta toisaalta on hyvä muistuttaa sanasta yhdenvertaisuus. On uusi hyvä yhdenvertaisuuslaki sekä toisaalta erilllien, jo vanhempi laki naisten ja miesten tasarvosta eli ns. tasa-arvolaki, joka on suppea-alaisempi kuin yhdenvertaisuuslaki.
Tässä tärkeä näkökohta naisten ja miesten tasa-arvosta. Selkeä yhteys uskontojen aseman heikentymiseen ja sekularismin, maallistumisen vahvistumiseen.
Siihen nähden on hämmentävää, että naiset Suomessa roikkuvat pappien kauhtanoiden helmoissa noin 110 prosenttiyksikköä miehiä isommin..
Yhdenertaisuus sekä seksuaaliset ja sukupuoliset oikeudet ovat myöös sekularismin satoa, tuleen maallistumisen myötä.
Yhteenvetona: "Olemme todellisuudessa tasa-arvoisempia kuin koskaan. Pohjoismaissa ennakkokäsitykset sukupuolten hierarkiasta ovat murtuneet jo ajat sitten, ja kehityksen suunta lienee myös jatkossa oikea. Suurin kiitos tästä tulisi osoittaa maallistuneelle yhteiskunnalle – sen naisille ja miehille tasapuolisesti."