Koska valehtelevat koko ajan. Raamattu itse todistaa heitä vastaan koko ajan. "Sillä eivät valehtelijat pääse taivasten valtakuntaan".
Eikö pelota valehdella totuutta vastaan yhtään?
Pyhä henkihän on totuuden henki, eli totuus. Ja kaikki todisteet mitkä tiedeyhteisö on löytänyt todistaa evoluutiosta, ja alkuräjähdyksestä.
Kun kreationistit puhuvat "Jumalasta" ja pyhästä hengestä, he puhuvat koko ajan siis totuudesta. Totuus = totuuden henki = pyhä henki = Jumalan henki.
Eikö yhtään pelota valehdella koko ajan täällä palstalla?
Valehtelijat eivät pääse koskaan taivasten valtakuntaan.
Ps. Kaikki jotka ovat lukeneet Raamattua tietävät että varsinkin Jeesus puhui aina totuudsta ja todella harvoin rakkaudesta. Jeeksuksenkin mielestä totuus on paljon tärkeämpi juttu kuin mikään muu.
Kreationistit eivät pääse taivaaseen
13
84
Vastaukset
"Ps. Kaikki jotka ovat lukeneet Raamattua tietävät että varsinkin Jeesus puhui aina totuudsta ja todella harvoin rakkaudesta. Jeeksuksenkin mielestä totuus on paljon tärkeämpi juttu kuin mikään muu."
Jeesus todella puhui totuudesta ja siksi Hän puhuikin myös luomisesta. Evoluutiosta Hän ei puhunut sanaakaan. Jeesus sanoi fariseuksille, jotka kysyivät avioerosta:.
"Ettekö ole lukeneet, että Luoja jo alussa loi heidät mieheksi ja naiseksi......" (Matt.19:4)- e-v-o-l-u-u-t-i-o
"Evoluutiosta Hän ei puhunut sanaakaan."
Tietenkään ei. Ei ollut vielä tietoa evoluutiosta.
Mitä yrität todistaa? " Jeesus sanoi fariseuksille, jotka kysyivät avioerosta..."
Jeesuksen vastaus ei liittynyt mitenkään avioliittoon tai avioeroon. Tuskin fariseukset edes kyselivät avioerosta. Raamatussa avioliitto on pelkästään sosiaalinen instituutio. Avioliitosta on tullut kirkollinen instituutio vasta keskiajalla ja vähän myöhemmin myös juridinen instituutio.
Raamatun "avioliitto" on ollut pelkästään se, että lähisuku on hyväksynyt sen, että poika ja tyttö (vuohipaimenten liitot ovat alkaneet murrosiässä) ovat alkaneet elää yhdessä.
Tästä mainio osoitus on toinen luomismyytti, jossa mies alkaa nylkyttämään kylkiluutaan heti herättyään unesta.
23 Ja mies sanoi:
– Tämä se on! Tämä on luu minun luustani ja liha minun lihastani. Naiseksi häntä sanottakoon: miehestä hänet on otettu.
24 Siksi mies jättää isänsä ja äitinsä ja liittyy vaimoonsa, niin että he tulevat yhdeksi lihaksi.
25 Ja he olivat molemmat alasti, mies ja hänen vaimonsa, eivätkä he tunteneet häpeää.- fhgjhjgh
e-v-o-l-u-u-t-i-o kirjoitti:
"Evoluutiosta Hän ei puhunut sanaakaan."
Tietenkään ei. Ei ollut vielä tietoa evoluutiosta.
Mitä yrität todistaa?Raamatussa kerrotaan lopunajan suuresta eksytyksestä, evoluutioteoria on eksytysoppi.
- e-v-o
fhgjhjgh kirjoitti:
Raamatussa kerrotaan lopunajan suuresta eksytyksestä, evoluutioteoria on eksytysoppi.
Raamatussa todellakin kerrotaan suuresta eksytyksestä. Kreationistit eksyttävät epärehellisyydellään varsinaiset oikeat, totuuteen uskovat kristityt harhateille.
- fhgjhjgh
e-v-o kirjoitti:
Raamatussa todellakin kerrotaan suuresta eksytyksestä. Kreationistit eksyttävät epärehellisyydellään varsinaiset oikeat, totuuteen uskovat kristityt harhateille.
Raamatussa kerrotaan luomisesta eikä evoluutiosta, etkö sen vertaa tajua. Ei mikään ihme että uskot evoluutiosatuihin.
- ai-ai-jai-jai
fhgjhjgh kirjoitti:
Raamatussa kerrotaan luomisesta eikä evoluutiosta, etkö sen vertaa tajua. Ei mikään ihme että uskot evoluutiosatuihin.
Ai että evoluutio on satua?
Valehtelit taas.
Eikö hirvitä yhtään kun Jumala juuri tuomitsee valehtelijat? Luuletko valehtelemalla pääseväsi sinne himoitsemaasi taivaaseen?
Evoluutiosta ei todista yhtään mikään.
Samanaikaisesti ei voi uskoa evoluutioon ja Raamattuun. Evoluutiota ei saada tungettua Raamattuun vaikka kuinka haluaisi. Ihmisen pitää siis valita kumman haluaa uskoa totuudeksi: Jumalan sanan vai evoluution.
Itse valitsen Jumalan sanan koska se ei muutu ja pysyy iankaikkisesti.- fktufkfku
Vastakkainasettelun aika on ollut aikoja sitten jo ohi.
- piru.itte
Kretuille ja littumaankannattajille on kyllä käyttöä. Täällä Manalassa on iso pata ihan heitä varten. Heistä saa keitettyä parasta mahdollista rasvaa maan akselin voiteluun. Maailma ei pyörisi ilman heitä.
Kaikki voi päästä taivaaseen, tarvii vaan ostaa lentolippu, sitte menet lentokoneen sisälle, joka vie sinut taivaaseen. Astronautit on käynyt vielä korkeammalla taivaassa, mutta Jumalaa ne ei ole nähnyt siellä, koska Jumala on näkymätön olento joka on joka paikassa.
- 12____13
> Kaikki jotka ovat lukeneet Raamattua tietävät että varsinkin Jeesus puhui aina totuudsta ja todella harvoin rakkaudesta.
Olen lukenut Raamatun ja kyllä rakkaus näyttää olevan kuitenkin suurempi. Ne jotka rakastavat, pysyvät myös totuudessa.- kivijalka
Tuo homma muuten ei mene noin päin. Rakkaus ilman totuutta menee hyvin helposti sellaiseksi lällylällyttelyksi, ilman totuuspohjaa.
Luultavasti tämän takia Jeesuskaan ei turhaan puhunut rakkaudesta. Mutta totuudesta sanoi tulleensa todistamaan, tätä painotti aina eniten.
Jos totuudesta lipeää ja alkaa valehtelemaan, niin tämä epärehellisyys nakertaa hyvin nopeasti rakkaudenkin huitsin-nevadaan.
Mutta jos ihminen uskaltaa ja haluaa pysyä totuudessa, se alkaa luoda ympärille tietyntyyppistä "pyhyyden ilmapiiriä". Joka toimii parhaimpana kivijalkana ja kasvualustana sille oikealle ja kestävälle rakkaudellekin.
Ne jotka ovat totuudellisia, pystyvät syvään rakkauteen. Koska totuus muodostaa vahvimman kivijalan, jolle rakkauden pystyy parhaiten rakentamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591194Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11870Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83633Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33547Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501