Isännöitsijän asiantuntemus ja ammattitaito.

notarobot

Pari vuotta sitten oli Käräjäoikeudessa ja edelleen Hovioikeudessa juttu kahden järvenpääläisen taloyhtiön ja valvojana toimineen konsultin (Vahanen Oy:n ) riita-asiasta.
Onko tietoa, onko asia edennyt Korkeimpaan Oikeuteen?
Oliko isännöitsijällä tehtäviensä vaativuus huomioon otettuna riittävä asiantuntemus ja ammattitaito?


"MRL 119 § (17.1.2014/41)
Rakennushankkeeseen ryhtyvän huolehtimisvelvollisuus
Rakennushankkeeseen ryhtyvän on huolehdittava siitä, että rakennus suunnitellaan ja rakennetaan rakentamista koskevien säännösten ja määräysten sekä myönnetyn luvan mukaisesti. Rakennushankkeeseen ryhtyvällä on oltava hankkeen vaativuus huomioon ottaen riittävät edellytykset sen toteuttamiseen.

Rakennushankkeeseen ryhtyvän on huolehdittava myös siitä, että rakennushankkeessa on kelpoisuusvaatimukset täyttävät suunnittelijat ja työnjohtajat ja että muillakin rakennushankkeessa toimivilla on heidän tehtäviensä vaativuus huomioon otettuna riittävä asiantuntemus ja ammattitaito. "

Käräjäoikeuden ja Hovioikeuden päätökset lienevät hieman kummalliset MRL 119§ viimeisen lauseen valossa katsottuna?
Kts myös AOYL 24 LUKU 1 §

2

149

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TuomaritEpäpäteviä

      Oletko koskaan kuullut pätevästä käräjäoikeuden tuomarista? Huhujen mukaan jossakin on ollut joskus, mutta kukaan ei muista missä ja milloin. Luuletko tuomarien viitsivän lukea heille toimitettuja paksuja paperinippuja ja tietävän, mitä lakeja nykyisin on voimassa ja mitä ne tarkoittavat?

      Millä todennäköisyydellä hovioikeudessa olisi samanaikaisesti kaksi pätevää tuomaria?

    • Todettu

      Mikä lie isännöitsijäntoimisto? Missään tapauksessa ei pidä käyttää Järvenpään Isännöintipalvelua.
      Eivät tiedä edes normaaleja kokouskäytäntöjä. Isännöitsijä tekee muutenkin jatkuvasti väärin, tahallaan.
      Tämä on itse asiassa sieltä kerrottukin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      478
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      24
      435
    Aihe