n vaimo, perhe ja lapsia, tiukka työnantaja tai kiireisiä töitä omassa yrityksessä. Kotieläimetkin tai maatilan pyörittäminen estää tiuhan lomailun.
Rahaa neljään lomaan kaukomaassa tarvii vähintään 12000 euroa. Monellako keskipalkkaisellakaan suomalaisella on laittaa 12000 euroa vuodessa lomailuun? (Tuo mainittu 12000 menee ihan peruskuluihin eikä se sisällä edes juhlia ja naisia)
Neljään lomaan kuluu vähintään myös 2 kuukautta työaikaa, josta ei saa palkkaa. Keskipalkkainen menettää siis ansioita vielä 7000 euroa lomailunsa aikana. Näin hän siis käyttää todellisuudessa vähintään 19000 euroa niihin neljään lomaansa.
Kysynpä vaan että monellako tavallisella suomalaisella on varaa laittaa 19000 euroa vuodessa lomailuun? Kyllä se vaan lerppa pienoinen vaatii melkoista varallisuutta se Pattayan lomailu 4 kertaa vuodessa.
Itselläni kului kymppitonni viime lomalla. Se sisälsi naiset ja juhlat, autonvuokrat ja hotellit, sapuskat. Auton vuokra oli halpa, kiitos siitä eräälle herralle. Täysvakuutus tosin maksoi 600 euroa kuukaudessa vuokrahinnan päälle.
Minulla on lapset aikuisia ja vaimo kulkee nimellä exvaimo. Saan töistä palkatonta vapaata niin paljon kuin haluan. Samassa talossa 22 vuotta jo ja olen vakikalustoa. Tienaan 50% suomalaista keskiansiota enemmän vuodessa ja ei ole euroakaan velkaa ollut yli kymmeneen vuoteen. Voisin rahan puolesta matkustella vaikka 8 kertaa vuodessa eikä minua nolota laisinkaan kertoa että tykkään hoikista ja tummista thaitytöistä, enkä suostu Suomessa panemaan yhtäkään pullukkaa enkä baariruusua, en nuoria bimboja enkä happamia yh äitejä. Kiitos ei.
Kun saa maistaa Taivaan mannaa, niin ei enää kauravelli kiinnosta.
Kysynpä sinulta lerppu, että milloin olet viimeksi edes nähnyt naisen tai kymppitonnin rahaa?
BAARIRUUSU 44X-2010unreg
2
<50
Vastaukset
- Kulle
Kiva haavemaailma Kallen lukijalla peräkammarissa.
Koska meinaat saada kelarahoillasi naista että saat poikuuden pois? Eli koska sinulla menee rahaa kyseisellä tavalla, niin sitten menee kaikilla muillakin. Välillä jopa ihmettelen paljonko kukakin ”kehuu” että on Thaimaan matkoillaan kuluttanut rahaa.
Kaksi edellistä Thaimaan matkaani ovat kustantaneet:
Olimme juuri viimeviikolla naisystäväni kanssa Thaimaassa hieman ”äkkilähtö” meiningillä viikon (khao lakissa, lennot ostettu kaksi ja puoli päivää ennen lähtöä, ”äkkilähtönä”).
Lennot 790€/2hlö (395€/hlö), hotelli 400€/viikko/2hlö (ihan asiallinen hotelli, khao lakin alueen pohjois-osassa, rannan lähellä), sekä viikon käyttörahaa vaihdettu yhteensä 500€ (syöminen 2-3krt./päivä, hieronnassa muutama kerta, hotelliin ostetut juomat/ruuat sekä vuokralle uusi Honda PCX polttoaineet)
Eli koko matkan kustannus noin 1700€/2hlö (850€/hlö, kustannukset maksettu puoliksi).
Tuota ennen kävin Thaimaassa viime syys-lokakuun vaihteessa, kävin yksin viikon moottoripyöräilemässä pohjois-Thaimaassa (mm. Mae Hong Son Loop) ja sitten olin viisi päivää Pattayalla.
Lennot olivat Qatarilla, hotellina matkan aikana viisi eri hotellia, jotka yhtä lukuunottamatta hyvätasoisia hotelleja. Ison pyörän vuokrat sekä Chiang maissa että Pattayalla (Honda CB650F ja Kawasaki Z1000, molemmat lähes tuliterät) ja polttoaineet sekä syöminen yms. koko matkan kustannukset noin 1300€
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä681969- 1281394
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321353- 1431082
- 103932
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten348868Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67654