äänestä SDP

Nyt rahaa kaikille. Meillä on valtavasti rahaa, on aika jakaa se kansalle. Porvarit on pihistäneet rahat itelleen.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/39a748dc-80bb-4f63-ab27-429e7b9c8d56
22<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Meinaako ne lainata ne rahat vai varastaa muilta?

Äänestä
  • Toisten taskuilla ne käy kuten tähänkin asti. Noilla on aina inha käsi ojossa kuten äänestäjilläänkin.

    Äänestä

SDP on muuten suurin populistipuolue.

Äänestä

Ainakin pienimpiin eläkkeisiin korotus että saisivat n.1000e/kk,monellakin pienet eläkkeet sairauksista johtuen ,ei ole pystynyt tekeen hyväpalkkaista työtä töissä ollessaan ja lääkäri ja lääkemenot isoja koko ajan , sekä monen sairaudet aiheutuneet yhteiskunnan aiheuttamasta ylirasituksesta sekä henkisestä että fyysisestä että on myös synnynnäisiä sairauksia.
Veroja ei tarvitsisi edes korottaa,riittäisi että rikkaammilta siirrettäisiin hivenen heidän sosialiturvaa köyhemmille.
Suomessa ehkä n.300 000 alle 1000e/kk eläkettä saavia sairaus-ja vanhuuseläkeläisiä.

Äänestä
  • SDP toisti tänään antamansa lupauksen 100 euron korotuksesta pienimpiin eläkkeisiin.

    Äänestä

Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman arvostelee kovin sanoin Juha Sipilän hallituksen talouspolitiikkaa. Hän moittii hallitusta erityisesti siitä, että suomalaisten perusturvaa on leikattu, vaikka maa elää suhdannehuippua.

”Nykymeno tilanteessa jossa talous kasvaa, työllisyys nousee ja elämme todennäköisesti suhdannehuippua, niin neljättä vuotta perättäin suomalaisten perusturvaa leikataan. Onko tämä oikein? Ei ole”, hän sanoi sdp:n vaalikampanjan avauksessa lauantaina.

”Kun lapsiperheet kävivät kysymässä, että onko heidän lapsilisistään ja palveluistaan pakko leikata, niin vastaus oli että: Valitettavasti on. Apteekkarit ja muut varakkaat henkilöyhtiöt kävivät täällä ensin. Kun opiskelijat kysyivät, onko nyt oikein, että kaikista ryhmistä juuri heihin, joiden varassa Suomen tulevaisuus on, suunnataan kaikkein suurin leikkaus, yli neljännes opintotuesta, eikö sitä voisi vähän kohtuullistaa? Vastaus kuului: Suurmetsänomistajat kävivät täällä ensin ja rahaa ei ole. Kun eläkkeensaajat kaikkien näiden säästöjen jälkeen kysyivät, eikö voitaisi edes vähän parantaa eläkkeensaajan toimeentuloa, vastaus oli: Sori, sijoittajat ja miljoonaperijät kävivät täällä ensin”, hän kärjistää.

Äänestä
  • Juuri noinhan se on mennyt. Äänet SDP:lle on ainoa keino pysäyttää leikkaukset ja hyvinvointi Suomen ajattaminen todelliseksi kurjuuden valtakunnaksi.

    Äänestä

Muuten hyvä,mutta kohta alkaa helvetinmoinen lama,jos päätöksiä ei tehdä ajoissa on tuho vieläkin suurempi.

Äänestä

Sdp jakaa rahat matuille. Teukka Hakkarainen luetteli eduskunnassa hirvittävän määrän jonninjoutavia suojatyöpaikkoja, joita matutus on aiheuttanut. Listassa on satoja virkoja. Sinne ne rahan häviää, ja omat köyhät kyykkyyn.

Äänestä
  • Mitä ihmettä taas höpiset? Eihän demarit ole hallituksessa päättämässä. Siellä on oikeistopuolueet tekemässä kertomiasi päätöksiä.

    Äänestä

  • no.huhhuh.taas kirjoitti:

    Mitä ihmettä taas höpiset? Eihän demarit ole hallituksessa päättämässä. Siellä on oikeistopuolueet tekemässä kertomiasi päätöksiä.

    Kohta ovat. Sinnehän he rahat työntää. Onko demarit laittamassa rajatarkastukset uudelleen käyttöön? Eivät todellakaan. Sen se vaatisi että kansakuntamme pelastuisi taloudellisesta kurimuksesta joka tulee matutuksen vuoksi.,

    Äänestä

Demarit on juuri kaikissa matujärjestöissä ja muissa haistapaska duuneissa rahastamassa matuilla.

Äänestä
  • Linkki? Muuten joutavaa mutua.

    Äänestä

  • Kokoomuslaiset ja kepualaiset nykyyään pahimpia matuilla rahastajia.

    Äänestä

SDP on aina ollu suvakkipuolue niillähän on monta mamua aina listoilla valittamassa.

Äänestä
  • SDP-vetoisten hallitusten aikana maahanmuutto oli hallinnassa. Toisin kuin tämän perskekon aikana.

    Äänestä

SDP on muslimipuolue.

Äänestä

Antti haaveilee lähtevänsä kiertueelle Trio niskalaukauksen kanssa, laulaa suunsa puhtaaksi hallituksen järjettömästä politiikasta. Uusui biisikin on tekeillä.

"halutaan laittaa työttömät polvilleen ja antaa niskalaukaus"

Äänestä
  • Näyttää sitten argumentit olevan lopussa. Nyt siirrytään henkilökohtaisuuksiin.

    Äänestä

Paljonko SDP meinaa nostaa afroveroja?

Äänestä

Räväkästi räppää.

Sdp julisti lopettavansa riitelyn muiden kanssa – hetkeä myöhemmin lensivät tikarit Sipilän, Orpon ja Soinin suuntaan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


myös.kansalle.rahaa kirjoitti:

Nyt rahaa kaikille. Meillä on valtavasti rahaa, on aika jakaa se kansalle. Porvarit on pihistäneet rahat itelleen.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/39a748dc-80bb-4f63-ab27-429e7b9c8d56

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu