Kyllä demarien tyhmyys on saavuttanut uuden huipunsa kun laittoivat Sanna Marinpoltajan Rinteen sijaiseksi. Rinteen valehtelijan naamakaan ei aiheuttaisi sellaista pudotusta kuin punavihreän Sannan porvaripohjaiset puheet sähköautoista.
Ehkä jokunen vihreiden ääni livahtaakin nyt demarille, mutta se joka itsenä elättää työllään, tajuaa kyllä asian kauheuden ja ääni menee muualle.
Älyä voi olla jopa hieman vähimmäismäärää vähemmän niin jo tajuaa että kansan sähköautottaminen tietää entistä suurempia kuluja etenkin kerrostaloasumiseen ja suurta velkaantumista jos aikoo sähköauton hankkia. Tai sitten on tyydyttävä julkiseen liikenteeseen, joka kaikille ei ole edes mahdollista ja joka tapauksessa rajoittaa elämää lähes kaikilla jotka ovat omaan autoon tottuneet.
Ja kaiken lisäksi sähköautojen lisääntyminen vaatii infrastruktuuria jota ei pystytä rakentamaan etenkään ilman ydinvoimaa ja joka aikanaan aiheuttaa veropoliittisia paineita joilla pyritään rajoittamaan sähköautoilua. Ja se tarkoittaa, että se vasta kalliiksi tulee veronmaksajalle.
Vihervasureillehan on sama mitä kaikki maksaa kuten loisijoille yleensäkin.
Ehkä jokunen vihreiden ääni livahtaakin nyt demarille, mutta se joka itsenä elättää työllään, tajuaa kyllä asian kauheuden ja ääni menee muualle.
Älyä voi olla jopa hieman vähimmäismäärää vähemmän niin jo tajuaa että kansan sähköautottaminen tietää entistä suurempia kuluja etenkin kerrostaloasumiseen ja suurta velkaantumista jos aikoo sähköauton hankkia. Tai sitten on tyydyttävä julkiseen liikenteeseen, joka kaikille ei ole edes mahdollista ja joka tapauksessa rajoittaa elämää lähes kaikilla jotka ovat omaan autoon tottuneet.
Ja kaiken lisäksi sähköautojen lisääntyminen vaatii infrastruktuuria jota ei pystytä rakentamaan etenkään ilman ydinvoimaa ja joka aikanaan aiheuttaa veropoliittisia paineita joilla pyritään rajoittamaan sähköautoilua. Ja se tarkoittaa, että se vasta kalliiksi tulee veronmaksajalle.
Vihervasureillehan on sama mitä kaikki maksaa kuten loisijoille yleensäkin.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kansan päälle on sonnittu jo kolme vuosikymmentä. Siellä ei taida olla enää tilaa.
Mitähän se sellainen "porvaripohjainen puhe sähköautoista" oikein tarkoittaa, josta tuo kahjo ketjun aloittaja horisee? Ruotsissa juuri demarit päättivät kieltää polttomoottoriautot vuodesta 2030 lähtien, kun taas täällä Suomessa mm. kokoomus sanoo vastustavansa polttomoottoriautojen kieltoa.
Kyseessä on nimenomaan sosiaalidemokraattien ja vihreiden hanke, jolla halutaan viedä duunareilta liikkumisen mahdollisuus. Porvarit swen sijaan tajuavat, että jos duunareilta kielletään liikkuminen, niin se tietäisi myös bisneksille huonoa.
Otahan aloittajapoika pillerisi!
Kuten sinäkin olet ottenut. Ja olet näemmä päässyt pakoon julmaa todellisuutta.
MIstä vitusta ne patteriautot ladataan tuleeko miljoona uutta voimalaitosta.
Eihän niitä nyt sieltä ladata. Vaikka kaikki Suomen autot muutetaan sähkölle niin sähkön kulutus nousee varsin vähän. Taisi olla alle 10 prossaa.
Ostetaan R-kioskilta pari AA-parista ja niillä ladataan sähköauto
Julkinen liikenne on helposti järjestettävissä koko maahan, kunhan Suomeen kaikkien maanteiden alle kaivetaan metro. Tällöin tasa-arvon mukaisesti Savukosken sivukyliltä mummut ja papat hurauttavat metrolla kirkolle, eläkeläisalennuksella.
Sitten voidaan helposti kieltää polttomoottoriautot EU:ssa ensimmäisenä ja tiukimmin.
Helsingissä asuu puolimiljoonaa ja muualla viisi miljoonaa, joten jo tasa-arvosyistä metron rakentaminen olisi pitänyt aloittaa viiden miljoonan Suomi-metropolista eikä puolenmiljoonan Helsinki-pseudometropolista.
Nuorenahan ihminen tietää kaiken. Nyt on tutkittu, että vanhoja on helppo huijata netissä.:)
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/01/27/valheenpaljastaja-valeuutiset-uppoavat-iakkaisiin-verkonkayttajiin-jotka-ovat
Antilla on naaman lisäksi ansioluettelo tehokarkoittimena:
20.12.2018 tuli sakkotuomio laittomista lakkojärjestelyistä. Maksattaa Pro:lla.
Ehkei unohdeta Lohjan taloyhtiökavallusta.
Ei myöskään AKT-matkalaskuhuijausta.
Eikä finanssivalvonnan nuhteita antille UPM-pörssi-sisäpiiritietovuotoasiassa.
Kunnostautui Levi-hissien tarjouskilpaa vääristämässä ja potkuja jakelemassa.
Vuonna 2014 liikennerikkomuksesta 1716€ sakot.
Kokoomuksesa jonka ansiosta maahan päästettiin Ruotsista 35000 perusteetonta pakoloista ja jonka ansiosta Suomen veronmaksajat maksoivat saksalaisten miljonääripankkiirien saatavat Kreikasta.
MUTTA MISSÄ ON LELURAMI. Demareiden uusi matutähti. Edellisestä tehtiin jo apulaiskuapunginjohtaja vaikka on vain peruskoulu plakkarissa. Leluramista pitää tehdä ulkoministeri tai puolusutusministeri.
Tilalle demarit kauppaavat "syö paskaa ja kuole" lausuntoa suomalaisille syöttänyttä Husu Husseinia, entistä mätä Ylellä meitä kurmuuttanutta somalitaustaista hemmoa:/
Lelu Rami on tainnut kadota johkin, onko niin sanotusti "pallo nilkassa", eli meidän piikkiimme hoidettavana jossain Suomen vankiloista?
Ei pidä erehtyä antamaan ääntänsä huijareille, niitä on yllinkyllin tarjolla.
Ei kai voi olettaakaan, että Helsinskissä asuvat ymmärtäisivät muun maan tilannetta?
Siksi olisikin hyvä, että maa jaettaisi kahteen vyöhykkeeseen: yhtäällä normaalista elämästä vieraantuneet utopistit, toisaalla normaalit kansalaiset.
Mutta ruokansakin saisivat sitten ihan itse viljellä, eikös se viherpiipertäjille soveltuisikin hyvin?
Luontokin kiittäisi, monesta syystä.
No,huomasit metsän puilta kuitenkin, kysehän on vaalitaktiikasta, halutaan ettei äänestäjiä valu vihreisiin. Normitoimintaa vaalien alla. Tästä vastaa tietysti demarien naiset, se on järkevää, miehistä ei vihreisiin siirry kukaan. Kun vaalit on käyty, noudatetaan päästötavoitteiden suhteen EUssa määriteltyä linjaa.
Et kai vakavissasi luule että Antti Rinne lähtee muuta EUta nopeammin luopumaan polttomoottoriautoista? Ei todellakaan, eikä muutkaan demarien miehet.
Demarimiehet pakotetaan luopumaan polttomoottoriautoista ja ostamaan sähköauto, hinnat alk. 76.000€.
Jos et osta, kävelet.
Ja palkattiin saadaan laskemaan. Jäävät sinne alle kymmenen Euroopan tunnilta!
Ostapa sillä sitten se sähköTesla!
Mielenkiintoinen tuo oikeinkirjoituksen tarkistus. Kirjoitus oli kymmenen euroa, mutta automaatti tarkistus näkyy tuossa yllä!
Tuo Sanna juuri uhosi, että 2030 polttomoottoriautot tullaan hinaamaan vaikka kotipihasta ilmastoa saastuttamasta.
Ei taida tulevissa vaaleissa Sannaa autoilijoiden äänet kiinnostaa...
Hiton hyvä, kun saivat tuon bimbon Rinteen sijaiseksi. Varma nakki huonolle vaalimenestykselle. Ja hyvä niin! Ja toivottavasti sille vihreitten hammasrakonaiselle annetaan paljon mediahuomiota. Ihan samalla tavalla laskee vihreiden kannatusta. Alkaa näyttää tosi hyvältä!
Ennen työläiset kulkivat töissä jalan , polkupyörillä tai mopoilla. Rikkaimmat mestarit ym. ajoivat Jawoilla, talvella plexitorvi päässä ja metalliset apusukset jaloissa liukkauden vuoksi.
Sitten alkoi ilmestyä Mosseja ja Ifoja tavallisile duunareillekin. Myöhemmin tulivat Datsunit ja Kuplat duunarillekin mahdollisiksi, mutta aatteenmiehet suosivat edelleen Ladoja.
Sitten SDP voitti vaali ja SDP:stä tuli pääministeripuolue apuna Vihreät ja Vasemmistoliitto. Ne alkoivat ajamaan työläisten asiaa huomioiden liito-oravat ym.
Polttomoottoriautot kiellettiin ja sähköautot tulivat pakollisiksi, hinnat alkaen 76.000€. Loppui duunarien ajelut. Autot paalattiin sakon uhalla ja ostettiin polkupyörät. Mestarit ostivat sähkömopot.
Oltiin palattu taas ihanaan entisaikaan: työläiset kävelivät ja herrat ajoivat henkilöautoilla ja lentokoneilla.
Yksi muutos oli kuitenkin tullut. Ennen muinoin sdp-läinenkin ay-johtaja pyöräili hampaat irvessä, mutta nyt hän hurautti virkasuhde-Teslalla, alk.110.000€, silloinkin kun pikkuherrat joutuivat tyytymään halpaan sähköiseen Audiin, alk. 76.000€.
Ja poliiseilla meni aika kun olivat syrjäkylillä kyttäämässä jos joku mökinrähjässään asusteleva pieneläkeläinen piilottelee bensa-autoaan vajassa ja ajelee sillä lähimmälle bussipysäkillä 15 kilometrin päähän käydäkseen kaksi kertaa kuukaudessa kylillä kaupassa.
Kaupungeissakin kyllä rikoksia tehdään etenkin vierasmaalaiset tekevät tiettyjä rikoksia alaikäisille, mutta ne ovat pikkurikoksia mökin mummon autoiluun nähden. Asiat pitää laittaa tärkeysjärjestykseen. Tai sanoisiko kansalaisjärjestykseen.
Mitähän tuumaa tosiduunari, kun kuuntelee tuon punavihreän pikkutytön linjauksia tulevasta demaripolitiikasta? Ykkösagendalla on ottaa autot pois duunareilta ja keskittyä hiilineutraaliin Suomeen ja kehitysmaaväen lisäämiseen maassa! Aika moni duunari siirtyy äänestämään jotain muuta puoluetta kuten perussuomalaisia.
Olen miettinyt, että onko tuo Marin käyttänyt huumeita? Sillä on silmät jotenkin samanlaiset kuin aineiden käyttäjillä?
Tai sitten se vaan on niin kiivas haittamaahanmuuton puolesta puhuja, että pupillit laajenee ja muuttuu oudon tuijottaviksi?
Mielestäni ei jatkoon tätäkään.
Juuri tuollaiset jatkoon pääseekin. Ne muut laajapupilliset äänestää sellaisia.