"Pääministeri Katainen ei lämpene valtion kaivosyhtiölle. Miljardiluokan investointi valtiolliseen kaivosyhtiöön ei ole pääministerin mielestä perusteltua. Kaivostoiminta on erittäin riskialtis teollisuudenala."
https://yle.fi/uutiset/3-6136813
Kysymyksen pohtiminen olisi juuri sinun itsesi kannalta tärkeää, mikäli haluat äänestämällä vaikuttaa niin että Suomella olisi jatkossakin varaa huolehtia korkeasta koulutuksesta ja yleisestä hyvinvoinnista.
Jos olet samaa mieltä Kataisen kanssa, voisitko varmistaa asian ja selvittää kaivosalan faktatiedoilla, onko kyse totuudesta? Jos tässä tapausessa huomaat, että Katainen onkin valedellut tarkoituksella estää valtiollista kaivostoimintaa, olisiko silloin oman etusi mukaista miettiä miten ja mistä ylipäätään hankit tietosi asioista joiden perusteella teet äänestyspäätöksiä?
https://yle.fi/uutiset/3-6136813
Kysymyksen pohtiminen olisi juuri sinun itsesi kannalta tärkeää, mikäli haluat äänestämällä vaikuttaa niin että Suomella olisi jatkossakin varaa huolehtia korkeasta koulutuksesta ja yleisestä hyvinvoinnista.
Jos olet samaa mieltä Kataisen kanssa, voisitko varmistaa asian ja selvittää kaivosalan faktatiedoilla, onko kyse totuudesta? Jos tässä tapausessa huomaat, että Katainen onkin valedellut tarkoituksella estää valtiollista kaivostoimintaa, olisiko silloin oman etusi mukaista miettiä miten ja mistä ylipäätään hankit tietosi asioista joiden perusteella teet äänestyspäätöksiä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Talvivaaraan on upotettu miljardiluokalla verovaroja. Alkaa olla kuulemma kannattava virallisen ja vastuullisen median mukaan. PS. Kataisen uskottavuus on Ylen ja muun median luokkaa.
Totta. Perä perusti Talvivaaran sijoittajien huijaustarkoituksessa. Tyhjätaskuna hän kääri muilta miljoonia parissa vuodessa omiin palkkioihin. Talvivaara kertoo juuri sen, että alalla ovat huijarit aina tehneet rahaa hölmöjen kustannuksella. Viimeisn huijattu hölmö on Suomen kansa.
Ameriikoissa oli kultakuumeen aikaan yleistä "suolata" tyhjiä valtauksia. Tietopaikkoihin laitettiin hippuja, joista ne ostajaehdokkaan kanssa lyhyen etsinnän jälkeen löydettiin. Ostajan oli pakko saada valtaus, maksoi mitä maksoi.
Kuka on edes ehdottanut, että valtion pitäisi omistaa kaivoksia? On vain ehdotettu, että kaivoksilta pitäisi ottaa tuottoa valtiolle, kun sen maaperästä kaivetaan rikkauksia. On meillä jo tarpeeksi näyttöä esim. Talvivaarasta, mihin ne valtion rahat upotetaan. Muutenkin kaivokset pitäisi velvoittaa tiukemmin suojelemaan ympäristöään, toiminnan aikana, ja varsinkin toiminnan loputtua. Käteinen muuttaa asian päälaelleen näillä jutuillaan.
Trollaatko tahallasi, vai oletko oikeasti yksinkertainen?
Talvivaara on kaikin tavoin vertailukelvoton mihinkään toiseen kaivokseen koko maailmassa. Bioliuotusta ole ikinä käytetty missään, eli kaivos on ensimmäinen laatuaan koko maailmassa, ja sen menetelmä on äärettömän kallis. ...Eikä se tuota kultaa.
Kultaa on tuotettu satoja vuosia sadoissa kaivoksissa. Jokaisen nykyaikaisen kohdalla tiedetään maaperän kultapitoisuus koekairauksilla, ja tiedetään mitä kultagramman tuottaminen maksaa. Ainut mitä ei tiedetä on se, miten kullan arvo kehittyy tulevaisuudessa.
Miksi haluat väittää valheitasi totuudeksi? Haluatko tahallasi levittää valheita totuutena?
Mistä muuten olet saanut päähäsi, että kaikki kultakaivokset ja muut ovat suoraan verrannollisia Talvivaaraan?
Tietysti Katainen on tuota mieltä. Hänen idelogiaansa kuuluu että valtio ajataan alas ja kaikki valtion toiminnat avataan kansainväliselle kilpailulle. Lisäksi tuossa valtion kaivoksissa on se pelko että valtio saa rahaa ja voittoa tuossa toiminnasta.
Talvivaara ei ollut valtion yhtiö, eikä sitä sellaisena olisi koskaan avattu.
mahtoi Kataisen salaiselle pankkitilille veroparatiisiin kolahtaa valtionyhtiöiden myynnistä?
Katainen+on+tiennyt+että+kultakaivoksia+saa+miljardilla+kymmeniä.+On+tiennyt,+että+ainut+riski+on+kullan+hintakehitys,+kun+kaikki+muu+on+ennalta+mitattavissa+ja+laskettavissa.
Esim.+Pampalon+kultakaivos+maksoi+20+miljoonaa.+Valtio+antoi+ruotsalaisille+ilmaiseksi+perustiedon+alueen+kultapitoisuuksista.+Lisäkairauksilla+kartoitettiin+tarkoin+esiintymän+vähimäiskoko+ja+sen+pitoisuus,+3-5+g/tn.+Yhtiö+laski+paljonko+alueella+vähintään+on+kultaa,+ja+paljonko+gramman+tuottaminen+soveltuvila+mentelmillä+maksaa.+Koska+laskettu+tuotto+investointiin+nähden+oli+valtava,+perustettiin+kaivos.+Ennakkoon+jo+tiedetty+kannattavuustaso+toteutui+kun+kaivos+tuotti+ensimmäisenä+vuonna+35+milj.+€+kultaa.+Toiminnan+kulujen+vähennysten+jälkeen+tuotto+oli+n.+30+miljoonaa,+eli+n.+150+%.
Tämän+kaiken+Katainen+Pääministerinä+on+tarkoin+tiennyt,+mutta+estääkseen+vaatimukset+valtion+kullantuotannosta,+on+hän+koko+ajan+valehdellut+kultakaivoksia+miljardi-investoinneiksi,+joissa+kaikki+on+puhdasta+arpapeliä.
https://yle.fi/uutiset/3-5319666
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/pampalosta-nousi-kultaa-35-miljoonaa-euroa/c155b2de-2090-39c7-a0b5-438f236490e0