Punaisten oikea luonto selviää tästä

Eivät olleet tappajapetoja kuten valkovaleet kertovat vaan hyviä kansanjohtajia. Heidän johdollaan olisi Suomi kokenut nousun kaikilla elämänaloilla eikä jäänyt polkemaan paikallaan köyhänä aggraariyhteiskuntana mielipidevainoista ja raakuuksista kärsien.

https://yle.fi/uutiset/3-10612066
456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On saatu vastauksena taas kerran uusi häiriköintiavaus:

#Mallina on siis kapinallinen maanpetturi,joka taisteli Isänmaataan vastaan.#

Patriootteja ja köyhien puolustajia. Lahtarille on tapettava kulkukoira jokainen joka köyhää puolustaa.

""Eivät olleet tappajapetoja kuten valkovaleet kertovat vaan hyviä kansanjohtajia."
Punaisten johdon yleisin piirre oli kyvyttömyys. Joukossa oli ainakin 15 joukkomurhaajaa.#

Karjalan kansa taitaa olla asiat kokeneena heidän kyvyistään eri mieltä kanssasi, sori vaan. Lahtarin kyvykkyys ilmeni vain antautuneiden ja mihinkään rikoksiin syyllistymättömien siviilien tappajina. Erittäin kyvykkäitä siinä, myönnetään.
Lahtarien joukossa ei riitä 15 joukkomurhaajaa, saa kertoa enemmän kuin kymmenellä ja siitähän lahtarien anuksen nuolijat iloitsevat vielä tänäkin päivänä.

#Punaisten tappio mahdollisti Suomen siirtymisen länsimaisten demokratioiden joukkoon sekä voimakkaan kehityksen kaikilla aloilla.#

Mahdollisti 27 000 ihmisen massamurhan, hyökkäilyt pitkin Karjalaa teloittamaan työläisiä myös rajan takana ja vuoden -44 syksyyn jatkuneen työläisten raa'an sorron sekä Suomen pysymisen talonjussien paratiisina.

#Sen keskeytti NL:n hyökkäys Talvisodassa, jota punikit tukivat.#

Mitenkähän nuo sen tekivät jos kärsis kysyä. Lahtari luovutti Suomen Saksalle -18 ja yritti samaa Ruotsin kanssa -40 joten aika huonoa on tulla toisista valehtelemaan sitä mitä oma viiteryhmä todistettavasti on tehnyt

Olet sinä yhden lajin sirkusmarakatti !

Äänestä
  • Ketale: "Patriootteja ja köyhien puolustajia. Lahtarille on tapettava kulkukoira jokainen joka köyhää puolustaa."

    Kapinalliset punikkimurhaajat puolustivat korkeintaan omaa nahkaansa. Tosin suuri osa pakeni itään. Siellä aateveljet päästivät hengiltä. Kiitos heille.

    "Karjalan kansa taitaa olla asiat kokeneena heidän kyvyistään eri mieltä kanssasi, sori vaan. "

    Mikä ihmeen "Karjalan kansa"? Ei siitä ole NL:n aateveljien käsittelyn jälkeen mitään jäljellä.

    "Lahtarin kyvykkyys ilmeni vain antautuneiden ja mihinkään rikoksiin syyllistymättömien siviilien tappajina. Erittäin kyvykkäitä siinä, myönnetään."

    Punakaartit lyötiin taisteluissa. Henkiin jääneet saivat ansaitun rangaistuksen. Suurin osa tosin armahdettiin.

    "Lahtarien joukossa ei riitä 15 joukkomurhaajaa, saa kertoa enemmän kuin kymmenellä ja siitähän lahtarien anuksen nuolijat iloitsevat vielä tänäkin päivänä."

    Kapinallisia pitikin rankaista. Pääosa toki armahdettiin. Punikit eivät myönnä joukkomurhiaan vieläkään.

    "Mahdollisti 27 000 ihmisen massamurhan,"

    Kuten tiedetään,pääosa aseelliseen kapinaan syyllisistä armahdettiin punikkien ikuiseksi harmiksi.

    " hyökkäilyt pitkin Karjalaa teloittamaan työläisiä myös rajan takana"

    Vappaaehtoiset halusivat vapauttaa Itä-Karjalankin punaisten hirmuvallasta. Voimat eivät riittäneet.

    " ja vuoden -44 syksyyn jatkuneen työläisten raa'an sorron sekä Suomen pysymisen talonjussien paratiisina."

    Lainkuuliaiset työläiset elivät täysivaltaisina kansalaisina kansanedustajan ja ministerin tehtäviä myöten. Itsenäisiä maanviljelijöitä tuli työläisistä lisää 50 000.

    "Mitenkähän nuo sen tekivät jos kärsis kysyä. Lahtari luovutti Suomen Saksalle -18"

    Saksan tuki kesti muutaman kuukauden.Sitten Mannerheim siirsi Suomen länsimaisten demokratioiden joukkoon stallarien pysyväksi raivoksi.

    " ja yritti samaa Ruotsin kanssa -40 joten aika huonoa on tulla toisista valehtelemaan sitä mitä oma viiteryhmä todistettavasti on tehnyt"

    Kun ei yritetty. Ainoastaan torjuttiin stallarien yritys ottaa valta NL:n tuella -39 ja -45.

    "Olet sinä yhden lajin sirkusmarakatti !"

    Tuo taitaa olla parasta, mihin Vieno Huttula/Naakanketale pystyy?

    Äänestä

Sitä ei yksikään valkovajakki osaa koskaan selittää miksi ihmiset Karjalassa muistelevat vieläkin punaisia hyvällä mutta valkoisia muistavat keskitysleirit pystyttäneinä naisten, lasten ja vanhusten joukkomurhaajina.

Äänestä
  • Karjalassa ei kukaan muista punaisia, ei pahalla, eikä hyvvällä. Miksi maanpettureita muistettaisiin?
    NL lisäksi teloitti lähes kaikki punikit Stalinin vainoissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


punaisen-lapsi kirjoitti:

Eivät olleet tappajapetoja kuten valkovaleet kertovat vaan hyviä kansanjohtajia. Heidän johdollaan olisi Suomi kokenut nousun kaikilla elämänaloilla eikä jäänyt polkemaan paikallaan köyhänä aggraariyhteiskuntana mielipidevainoista ja raakuuksista kärsien.

https://yle.fi/uutiset/3-10612066

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu