Niin, ihmisen aivot ovat tehottomat, tuhlaavat energiaa, huomioivat riskit heikosti ja ovat muutenkin sutta ja sekundaa. Vertautuvat aika hyvin Pisan torniin jota on rakennettu vaiheissa heikolle pohjalle, korjaillen yhä uudestaan entisiä heikkouksia ja synnyttäen uusia, kunnes lopulta meillä on päissämme systeemi joka toimii hädin tuskin ja tästä sitten johtuu erilaisia ongelmia, kuten harhoja mielisairauksia ja jumaluskoa. Johns Hopkinsin yliopiston yliopiston professori David Linden toteaakin, ettei yksikään pätevä insinööri olisi suunnitellut aivoja sellaisiksi kuin ne ovat. Sen sijaan insinöörit ovat suunnitelleet tietokoneita, jotka ovat aivoja reilusti tehokkaampia. Linkit totuttuun tapaan ketjussa.
Aivot huonosti suunnitellut
BlueDevil
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ja linkit:
https://bigthink.com/big-think-tv/no-engineer-would-have-designed-the-human-brain-the-way-it-is
http://nautil.us/issue/24/error/top-10-design-flaws-in-the-human-body
https://www.wired.com/2007/03/security-matters0322/
https://evolutionnews.org/2016/10/is_the_human_fo/
http://nautil.us/issue/59/connections/why-is-the-human-brain-so-efficient
https://dailygalaxy.com/2018/01/evolutionary-leap-ai-is-mimicing-the-human-brain-but-several-orders-of-magnitude-faster-and-more-eff/
Kiuisallista kretuille
Aivoasiaa muutamalla sivulla:
http://blog.mensa.fi/?p=369
"Aiemmat tutkimukset ovat myös osoittaneet, että älykkyystestiä tehdessä korkeamman tuloksen saaneiden koehenkilöiden aivot kuluttivat vähemmän energiaa kuin heikomman tuloksen saaneet. Tästä ja jatkotutkimuksista onkin arveltu, että älykkyyteen liittyy myös aivojen tehokkaampi toiminta."
Ainakin vielä vuonna 2012 väitettiin näin:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/vaitos-mielen-sairaus-ja-aly-samoissa-geeneissa/5d7047ca-984e-38d7-a41b-3daf16f2c5fd
"Kaksisuuntaisen mielialahäiriön ja vakavan masennuksen riskiä lisäävät geenit korreloivat tuoreen väitöksen mukaan muistiin ja älykkyyteen."
( https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/taiteellinen-luovuus-lisaa-skitsofrenian-riskia-jopa-95-prosentilla-ruotsissa-seurattiin-taideopiskelijoiden-sairastumista/6901044 )
Vaikuttaisi siltä, että lintujen aivot ovat tehokkaammat kuin nisäkkäiden. Varislinnut pystyvät parhaimmillaan makakia parempaan ongelmanratkaisuun ja rakentamaan työkaluja huolimatta siitä, että linnun aivot ovat kuin linnun aivot eli hyvin pienet.
Jotenkin linnut saavat enemmän tehoa pienemmästä volyymista.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Linnut#Lämmönsäätely_ja_energiatalous
Linnuilla on selvästi korkeampi ruumiinlämpö kuin nisäkkäillä. Vauhdittaisiko tällainen aivotoiminnan kemiallisia reaktioita.
Tuolla voi olla oma merkityksensä.
Ilmeisesti myös aivojen rakenteessa on selviä eroja. En ehtinyt vielä penkoa lähteen taustaa ja luotettavuutta, mutta lähdeluettelo vaikutti uskottavalta:
http://people.eku.edu/ritchisong/birdbrain.html
Tämän mukaan lintujen aivoissa on suhteessa saman verran kognitiivisiin toimintoihin kykenevää kudosta kuin ihmisellä. Eli lintujen aivojen teho/paino-suhde olisi parempi kuin useimmilla nisäkkäillä.
Muistaakseni kokeissa on havaitu että kun ihmiskehon lämpötila laskee niin ajattelukin on kankeutumaan päin ja virhetoiminnat lisääntyy. Voi johtua varmaankin verenkierron keskittymisestä sisäelimiin jne.
"Johns Hopkinsin yliopiston yliopiston professori David Linden toteaakin, ettei yksikään pätevä insinööri olisi suunnitellut aivoja sellaisiksi kuin ne ovat. Sen sijaan insinöörit ovat suunnitelleet tietokoneita, jotka ovat aivoja reilusti tehokkaampia. Linkit totuttuun tapaan ketjussa."
Jos professori Linden luulee olevansa parempi asiantuntija aivojen suunnittelussa kuin Jumala, niin miksei hän pysty suunnittelemaan minkäänlaisia aivoja laboratoriossaan?
Jos insinöörit pitävät suunnittelemiaan tietokoneita parempina kuin ihmisaivot, sopii kysyy, millä aivoilla insinöörit ovat ne tietokoneet suunnitelleet?
"sopii kysyy, millä aivoilla insinöörit ovat ne tietokoneet suunnitelleet"
Ei ainakaan millään Taivaallisen Taika-Jimin taikomilla aivoilla.
Lähteitä kannatta vähän tsekata! Evolutionnews.org on ID-väen pseudotieteellinen julkaisu.
NG-kanavalla on se yksi sarja missä näytetään miten aistit ja aivot on helpostikin höynäytettävissä.
> Aivot huonosti suunnitellut
Ateistien viestejä kun lukee, tulee tosiaan sellainen käsitys, mutta kyllä se taitaa olla enemmän siitä kiinni, että toiset vaan eivät osaa käyttää omia aivojaan.
Niin, heitä jotka eivät käytä kutsutaan kreationisteiksi...