Natokriittiset kommentit poistetaan ja totalitarismia ylistävät kommentit saavat naton trolliarmeijan pikku peikot kiihkon valtaan.
Sananvapaus on vaarassa. Totuus on natomiehityksen ensimmäinen uhri.
Sananvapaus on vaarassa. Totuus on natomiehityksen ensimmäinen uhri.
Vastaukset 8
Vanhimmat
NATO SUOMESSA. Haittaakse?
Ei ainakaan natofasisteja.
Ja Tiltulle on taas kaikki eri kannalla olevat ’fasisteja’!
Mistähän tiltusta hää höpäjää.
Ja mistähän fasistista hää höpäjää.
Naton hybridipropagandakeskus sekoilee:
" Puolustusministeri Jussi Niinistö syyttää ”änkyröitä”. Erkki Tuomiojan mukaan ”änkyröihin” kuuluu tasavallan presidentti.
Suomessa alkukesästä 2021 järjestettävän kansainvälisen sotaharjoituksen nimestä on kehkeytynyt outo soppa.
Syynä on se, että nimi yhdistyi Suomen ja natsi-Saksan vuonna 1941 tekemään operaatio Napakettuun, joka oli englanniksi käännettynä Arctic Fox eli tismalleen sama kuin Suomen nyt suunnitteleman harjoituksen työnimi.
Napaketussa Suomi ja Saksa hyökkäsivät yhteisvoimin Neuvostoliittoon tavoitteenaan katkaista rautatieyhteys Murmanskin eteläpuolella."
Tapaus paljastaa, että Hitlerillä ja Natolla on samat taka-ajatukset.
Tuomioja ei halua avata presidentin ajattelua ”sen kummemmin”, mutta tekee selväksi, mitä hän itse ajattelee nimiehdotuksesta.
– Seuraava vaihtoehto olisi varmaan Barbarossa, Tuomioja pamauttaa.
Operaatio Barbarossa oli Saksan Neuvostoliittoon 1941 tekemän hyökkäyksen koodinimi.
Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Ilkka Kanerva (kok) vahvistaa IS:lle, että harjoituksen nimeen on puututtu puolustusvaliokunnassa.
– Harjoitusta ei saa pilata leikittelevällä, provokatiivisella nimittelyllä. Mieti vaikka Saksan kannalta asiaa: tulisiko Saksa harjoitukseen mukaan, jossa olisi tällainen historiallinen konteksti? Kanerva kysyy.
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhanen (kesk) ei halunnut kommentoida asiaa.
Turun yliopiston eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja, tutkijana natsi-Saksan ja Suomen välisiin suhteisiin perehtynyt Markku Jokisipilä ymmärtää, miksi harjoituksen nimeen on tartuttu.
– Jos tahot, jotka muutenkin suhtautuvat kriittisesti harjoituksen järjestämiseen, pystyvät lyömään sitä julkisuudessa sillä argumentilla, että he ovat antaneet harjoitukselle saman nimen kuin natsit, niin kyllähän se avaa ainakin vaikutusyrityksen mahdollisuuden.
Ensi vuonna Suomessa järjestettävään harjoitukseen on osallistumassa noin 20 000 suomalaista ja noin 3000 ulkomaista sotilasta.
Ministeriölähteen mukaan kansallisiin, kaksi kertaa vuodessa järjestettäviin pääsotaharjoituksiin ei ole kutsuttu aikaisemmin kansainvälisiä kumppaneita.
Suomi ei ole myöskään isännöinyt aiemmin yli 20 000 sotilaan kansainvälistä harjoitusta.
Ministeriölähteen mukaan yhteistoimintakyvykkyys ”tärkeimpien kumppaneiden kanssa on yhä painavampi elementti Suomen puolustuksessa”.
Kanerva muistuttaa, että Suomen nykyinen lainsäädäntö lähtee siitä, että Suomen on mahdollista antaa ja ottaa vastaan kansainvälistä apua.
– Yhteensopivuudesta on kysymys sekä siitä, että suomalaiset saavat tuntuman, miten tämä käytännön tasolla toimii.
Tuomiojakaan ei paheksu itse harjoitusta, vaan pitää sitä osana normaalia puolustusvoimien harjoitustoimintaa.
– Se on suuri, niin sanottu vuosiharjoitus, joka Suomessa on aina järjestetty, emme halua sille erityisempää signaaliarvoa.
Entä miten päättyi operaatio Napakettu? Huonosti, Jokisipilä sanoo.
– Sotilaallinen romahdustilannekin oli lähellä Sallan tietämillä. Vuoden 1941 kontekstissa se oli poikkeuksellista.
Suomen ja Saksan joukot pääsivät 30 kilometrin päähän rautatiestä, mutta neuvostojoukot estivät etenemisen ja operaatio päättyi syyskuussa 1941.
Nato EU on Hitlerin haaveilema "Tuhatvuotinen Valtakunta" Ensimmäinen 20 v. on jo takana. Vielä 980 v. HUOH!