Jos et äänestä, saavat muiden äänet enemmän painoarvoa. Annat tavallaan äänesi muiden käyttöön jos jätät äänestämättä. On suorastaan kansalaisvelvoite äänestää.
Älä anna ääntäsi muille - äänestä
kansalaisvelvoite
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Taatusti äänestän. Porvarien ja persujen kiusaksikin.
Tarkoitat varmaan Suomen ja suomalaisten kiusaksi?
Mitä hyvää porvarit ja persut ovat tehneet työväen ja pienituloisten suomalaisten hyväksi? Kikytystä, aktiivimallia ja muuta kyykytystä. Sitähän te köyhiä vihaavat persut rakastatte.
Juurikin näin. Isotuloiset katsovat isotuloisten etujen perään. Porvareita en äänestä enkä tule koskaan äänestämään.
Jos köyhät ei äänestä?
Monet moittivat nykyisen hallituksen toimintaa mutta silti miettivät että kannattaako äänestää - MIKSI? Se on juurikin noin kuin aloittaja totesi!
Jos sitä parasta mahdollista puoluetta tai ehdokasta on vaikea löytää tai sitä ei edes löydy, niin voihan asiaa aina lähestyä toisesta "kulmasta".
Äänestetään vähiten huonoa vaihtoehtoa!
Jos jätät kokonaan äänestämättä niin käytännössä edesautat omalta kannaltasi sen huonoimman vaihtoehdon mahdollisuuksia.
Nyt äänestettävä Sipilän tollolauma kortistoon.
Kepu, kokoomus ja kaiken sortin persut veks vaikka koko eduskunnasta. Vasemmistorintama voittoon.
Kaiken maailman "hädänalaiset" olisivat tyytyväisä, mutta kantasuomalaiset eivät!
Nämä nykyisen "vasemmistopulueet" keskittyvät maailman parantamiseen, ei suinkaan suomalaisten olojen parantamiseen.
Älä jauha paskaa.
Ainakin vasemmistoliitolla kansalaisten sosiaalisen eriarvoisuuden pienentäminen on kärkiteemoja. Persuille tärkeintä on mamuöyhötys.
Ja olen henkilökohtaisesti "lattiatasolla" nähnyt, miten vihamielisesti hyvin monet persut suhtautuvat ay-liikettä kohtaan.
Ay-liike nyt on edes jonkunlainen tulppa talousliberalismia ja työnantajien valtaa vastaan. Jos mennään porvarien ja persujen tahdon mukaan, kohta me työntekijät olemme itse neuvottelemassa työehtojamme Amerikan malliin. Ja sen tietää, kuka siinä voittaa. Ei ainakaan työntekijät..
Nuorilla on ääntä, mutta näkyykö se vaaleissa?
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000005982078.html
"Seuraavan vaalikauden tärkeimpinä teemoina vastaajat pitivät ilmaston- ja ympäristönsuojelua, koulutuksen kehittämistä ja eriarvoisuuden vähentämistä."
Eli asioita, joita vasemmistokin painottaa.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/270828-nakokulma-suomen-paaministerikisa-draama-vailla-vertaa-mutta-han-kaikkein-varmin
Ihan sama ketä äänestätätte vaaleissa! RKP on maamme ylivoimaisesti vaikutusvaltaisin puole ja määrää perinteisä puoleita.
Koska RKP-säätiöt ovat korruptoienet ja pelotelleet perinteisten puolueiden johdot.
Lopputulos: Suomeen saapui peräti 79 000 ulkomaalaista viime vuonna eli yli tupalsti mamutulvan veran! Suomi on alennettu Ruotsin alusmaaksi ja loput itsenäisyydestä on luvutettu Brysselin eliitille.
Kerro lisää houreitasi, persupoju ;-)
Ei ääniä suvakkihalitukselle..
Ei ääniä porvareille eikä persuille. Kusevat työväkeä ja köyhiä silmään..
Minä en enää äänestää ketään, enkä mitään. Mielestäni demokratia on huono keino vaikuttaa.
Mikäli Vastarintaliike olisi ehdolla, niin antaisin ääneni sille.