Huono kansalaistenhoito on vastoin lakia, eli rikos.

Kukaan kuka selittelee Esperin hoitotapausta, ilmaisee, ettei käsitä että kysymyksessä olevat tapahtumat kuuluu henkirikostensarjaan.

Ihmeteltävää on kun TV ruudussa kaikelle kansalle kerrottiin, että tuota Esperin touhua on seurattu jo pitkän aikaa miksi, miksi ihmeessä ihmistenrääkkäämistä on seurattu? Miksi siihen ei ole puututtu? Miksi rikosilmoitus on jätetty tekemättä.
Kun maassa on voimassaoleva laki, jonka mukaan "jokaisen kansalaisen" tulee saada hyvä hoito ja hoiva. Miksi hallituksemme ei valvo tämän laintoteutusta käytännössä? Vanhustenhoidossa tapahtuvat ihmisrääkkäykset ovat rikoshistoriamme suurin kansallinen häpeällinen rikosvyyhti.

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten Hallitus valvoo sellaista lakia mitä ei ole! Perustuu luottamukseen.
      Yksityinen yritys ehkä voitelee myös Valviraa!

    • anonyymi_mNi

      Aloittaja nyt hiukan suurentelee asiaa. Rikoksia ei ole tapahtunut, "meillä on niin hyvät juristit" Potilasvahinkoja on tapahtunut runsaasta ( niihin ei liity laiminlyöntejä) mutta paljonko hoitovirhettä, siinä ja siinä ehkäpä.

      Mutta yksityisistä hoitolaitoksista tullaan luopumaan, vanhusten ja vammaisten osalta, ovat aivan liian kalliita, verokeinottelijoita. Sopimukset on sellaisia että niiden purkamiseen menee vuosia tai ne ovat tavattoman kalliita. ( meidän virkamiehen on niin yksinkertaisia)

    • JulmaaOn

      On merkillistä, että aikuisilla ihmisillä on lapsenuskoinen "luottamus" terveydenhuollon toimijoihin silloin kun raha ratkaisee vanhusten ja terveydenhuollossa. Johtopaikoille hakeutuu enemmässä määrin narsistiset persoonallisuudet. Mitä te "luottajat" arvelette heidän valitsevan, kun vaihtoehtona on rahat omaan pussiin tai vieraan vanhuksen hoitoon.
      AVI on toimintakyvytön. Se vaan valvoo eikä sitten muuta.
      Valviralla ei ole henkilökuntaa tällaisia asioita selvittämään. Eivät ehdi.
      Terveys/sairaus- vanhusten- kehitysvammaisten hoitolaitosten johto on tiennyt hyvin, ettei heille kukaan voi mitään. Kääritään miljoonat taskuun helpolla haavoittuvassa asemassa olevilta, jotka eivät pysty itse puolustautumaan ja ilmiantamaan huonoa kohtelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8509
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6722
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3850
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      88
      3753
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      170
      3097
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3029
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2999
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2959
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2536
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2094
    Aihe