KOKO Nigeria muuttaa Suomeen..

"Kanerva ehdottaa: Suomi voisi valita Afrikasta maan, jonka koko koulutusjärjestelmä toteutetaan suomalaisella konseptilla Ulkoministeri Soini kuvailee aloitetta hyväksi, mutta ei keksi, miten se olisi käytännössä mahdollista toteuttaa.
Kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok) osallistui tänään keskiviikkona eduskunnan ajankohtaiskeskustelussa pohdintaan Afrikan tilanteesta. https://www.is.fi/politiikka/art-2000005983304.html "EI OO HELPPOA OLLA tyhmä ja samalla wanha..
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Siellä keitettäisiin opettaja elävältä, jos se pakottaisi pikku nee pojat katsomaan homopornoleffaa.

Äänestä
  • Mitäs tähän vastaa Touko ja Taxi-Jani ?

    Äänestä

  • Valkoinen-IHMINEN kirjoitti:

    Mitäs tähän vastaa Touko ja Taxi-Jani ?

    Jos Moni-korttisi ei toimi:
    Jos olet Nihtisillan, Robert Huberin tien tai Ruukin vastaanottokeskuksen asiakas, ole yhteydessä vastaanottokeskukseesi. Jos korttiasi ei saada korjattua, saat tilalle PFS:n prepaid-kortin. Rahasi siirretään uudelle kortille.
    Jos et ole yllämainittujen vastaanottokeskusten asiakas, ole yhteydessä suoraan Moni-korttien asiakaspalveluun [email protected]. Ilmoita asiakaspalvelulle vastaanottokeskuksen asiakasnumerosi. Jos asiakaspalvelu ei pysty korjaamaan korttiasi, saat heiltä ohjeet siitä, miten saat PFS:n prepaid-kortin Moni-kortin tilalle. Rahasi siirretään uudelle kortille.
    Tällä hetkellä emme voi myöntää uusia kortteja palkanmaksua varten.

    Pahoittelemme tilanteesta asiakkaillemme aiheutuvaa haittaa.

    Äänestä

  • Kokoomuksen seniorikansanedustaja Ilkka Kanerva ehdottaa, että Suomi maksaisi jonkin Afrikan valtion kaikki koulutuskustannusket, peruskoulusta aina korkeakoulutasolle saakka.
    https://keskustelu.suomi24.fi/t/15592034/ilkka-kanerva-kok-quotsuomi-voisi-maksaa-somalian-valtion-koulukustannuksetquot

    Öljymaa Nigerian ääriköyhyydessä elävät 200 miljoonaa asukasta odottavat Suomen kokoomuksen koulututuontia. Ei ihme että kokoomus on koulutusleikkauksia Suomen koulutukseen tehnyt, jotta rahat jäävät Afrikan kouluttamiseen arvatenkin mamuosaajien tulevan Suomi-invaasion takia. Shell ja muut Nigeriassa toimivat globaalit öljy-yhtiöt kiittävät Suomen kokoomuksen vastuunkantoa nigerialaisista.

    Äänestä

Aluksi voisimme lähettää Afrikkaan n 100-500 milj euroa ja toivoa että rahalla ostettaisiin kouluihin vaikka lyijykyniä aseiden sijaan..

Äänestä

Ilkka, viiden pisteen vihjeen annan. Somalaialaiset varmaan osaavat opettaa Afrikkalaisia, kun
ovat täällä loisineet jo 20 vuotta. Sinne vaan opettamaan.

Äänestä
  • Kyllä me lähtisimme MUTTA lähimpään Kelaan on 6500 km matkaa ja Suomalaiset taxi eikä hyvinvointisetelit kelpaa..

    Äänestä

  • Eipä noille muuta kannata opettaa kuin ehkäsyä Meidän Somalit osaa lukee mutta eipä ne sen hyödyllesempiä ole kuin afriikassa syntyneet lajitoverinsa

    Äänestä

Wttu että se ilkkakin osaa olla vanhemmiten tyhmä. Onko aivot jo hidastuneet vai miksi ehdottelee tuommoisia.

Äänestä

Jos se minusta olisi kiinni, niin ei muuta.

Äänestä

Jos Ilkka aikoo vanhoillapäivillä myydä Nigeriaan 200 milj AAPISTA ?

Äänestä

Suomalaiset vanhukset riutuu palveluRAHASTUStaloissa vanhoissa vaipoissa ja nälkäisenä MUTTA Eduskunta pohtii Afrikan Aapis ongelmaa.."Kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok) osallistui tänään keskiviikkona eduskunnan ajankohtaiskeskustelussa pohdintaan Afrikan tilanteesta"

Äänestä

Kanerva paluumatkalle lähtevän banaanilaivan kyytiin. Ei tuollaista ukkoa täällä tarvita.

Äänestä

Kuulemma Togossa on peruskoulutasokin yksityisillä hallussa. Eräs läheinen sukulainen kävi siellä viime kesällä. Tarkoitus oli pitää esitelmää jostain kielikoulutuksesta.
Tilat esitelmöinnille lupasi joka paikallinen, joka sitten kieltäytyi.
Syyksi arveltiin se, että hänellä oli kilpailevaa toimintaa eli täysin yksityistä alkeisopetusta. Siksi ulkomaalaisia ei haluttukaan sinne. En muista miten tilaisuus vedettiin loppuun.

Nigeria on todella iso maa, joten sinne ei kannata mennä, eikä yleensäkään mihinkään vieraaseen paikkaan veronmaksajien rahoja tuhlaamaan. Noissa maissa esiintyy koko ajan sellaista, että päälliköt varastavat kehitysyhteistyörahoja. Kaikki tänne ja heti on periaate. Siinähän sitten ei yhteisiä tavoitteita kehitetä ollenkaan. Kannettu vesi ei kaivossa pysy.

Nuo suomalaiset poliitikot pitäisi laittaa hullujen huoneelle lepäämään muutamaksi kuukaudeksi ja antaa heille tarpeeksi vahvat lääkitykset. Olisiko sähköshokkihoito hyvä idea? Se taitaa tosin olla tehty piristämään, eikä hillitsemään hulluutta.

Äänestä
  • UUTISET MISTÄ olisi HYVÄ aloittaa..
    "Valtionyhtiön mysteerikauppa teki Juha Sipilästä miljonäärin - Sipilä rikastui osakekeinottelulla Tänään klo 2:00
    Jos valtionyhtiö tänä päivänä rahoittaisi oman omaisuutensa myynnin yksityiselle ihmiselle, joka pian kaupan jälkeen myisi saman omaisuuden lähes nelinkertaisella hinnalla ulkomaiselle omistajalle, seurauksena olisi todennäköisesti skandaali, ja kaikkien asianosaisten toimet tutkittaisiin perusteellisesti. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b776e29f-4c4c-4df9-a4ff-4253c4ba9d71"

    Äänestä

Nykyään apinakielistä huutoa ja molotusta kuulee liikaa julkisissa liikennavälineissä. Myös pyllistelijöiden mekastusta on liikaa joka puolella. Suomi on pilalla.

Äänestä

Afrikkalaisten kouluttaminen laittaa afrikkalaosettavoittelemaan eurooppalaista elintasoa ja se n erittäin huono asia maailman ilmastitavoitteile...

Elintason tavoittelu taas laittaa massamuuton liikkeelle afrikasta eurooppan niin kauan kuin afrikka on eurooppaa köyhempi...

Jos taas afrikkalaisten elintaso kasvaa yhä ueampi afrikkalainen alkaa sitten ajelemaan bensa autoilla jaa kun miljardi afrikkalaista alkaaa ajelemaan autoilla suomen ilmastoahdistus alkaa näyttämään yhä kummallisemmalta.....alammeko sitten ostamaan afrikkalaisille sähköautoja ?

Äänestä

Ääh, otetaan mielellään kaikki Kongosta tänne. Sitten kun ovat täällä, lähdetään salaa itse Kongoon ja tehdään siitä uusi Suomi.

Aina lämmintä ja valtavasti luonnonvaroja. Ovela suunitelma. Kannatan.

Äänestä

Suomesta Afrikka, ei ikinä!
Isänmaallisuus tarkoittaa sitä, että puolustaa suomalaisia arvoja ja suomalaisia.
Tätä eivät iäkkäämmät ihmiset välttämättä ymmärrä.

Äänestä

No vaikka sitten afrikka. Mutta että irakit, Iranit, syyriat, Jemenit, afganistit, marokot… muuttavat tänne toteuttamaan omaa kulttuuriaan, niin...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Opetusneuvos kirjoitti:

"Kanerva ehdottaa: Suomi voisi valita Afrikasta maan, jonka koko koulutusjärjestelmä toteutetaan suomalaisella konseptilla Ulkoministeri Soini kuvailee aloitetta hyväksi, mutta ei keksi, miten se olisi käytännössä mahdollista toteuttaa.
Kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok) osallistui tänään keskiviikkona eduskunnan ajankohtaiskeskustelussa pohdintaan Afrikan tilanteesta. https://www.is.fi/politiikka/art-2000005983304.html "EI OO HELPPOA OLLA tyhmä ja samalla wanha..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu