VTT on esittänyt kolme skenaariota autoliikenteen kehityksestä Suomessa vuoteen 2030 mennessä. Tarkemmin niistä voi lukea ainakin tämänpäiväisestä Hesarista.
Bensa-autojen osalta romahdus on kaikissa kolmessa skenaariossa hurja. Nykyisestä noin 90.000 kpl:n myyntimäärästä romahdetaan skenaariosta riippuen 10.000-20.000kpl:ään jo vuoteen 2025 mennessä. Vaidetaan koko ajan enemmän sähköön, koska niiden hinta tulee laskemaan akkujen merkittävän hinnanlaskun vuoksi, mutta myös hybrideihin ja kaasukäyttöisiin. Hybridien määräkin ensin kasvaa, mutta jo vuonna 2025 sekin laskee voimakkaasti.
Vaihtoautomarkkinoille on siis lähivuosina tulossa huikea määrä käytettyjä bensa-autoja. Ostajia ei varmasti löydy kuin vähäiselle osalle. Jos nyt olet aikeissa ostaa uutta bensa-autoa, niin kannattaa varautua siihen, ettei sillä ole vaihdossa käytännössä kummoistakaan arvoa.
VTT: bensa-autojen myynti romahtaa
6
148
Vastaukset 6
- anonyymi_qph
Tuuli on käätymässä tai jo kääntynytkin polttomoottoriautojen uutisoinneissa. Ei mitään yllättävää sinänsä. Se vain on jäänyt muutamalta kiihkeimmätä havaitsematta.
On se kova paikka, mutta sellaista se on, kun asia menee henkilökohtaiselle tasolle ja faktat jää toissijaisiksi. - meitä.riittää
Jokainen voi ennustaa mitä haluaa mutta sähköautot eivät yleisty niinkuin kuvitellaan. Täytyy muistaa, että vain pienellä osalla suomalaisista on varaa uuteen autoon ja etenkään yli 30000 euron autoon.Akkutekniikan halpuuteen en myös usko.
- Dingelidongelidups
Siellä jäärät laativat selvityksiään suurimpien puolueiden visioiden ohjaamina. Taitaa suurin motivaatio näille selvityksille olla se, että niillä pyritään varmistamaan valtion rahoitus tulevallakin vaalikaudella.
- maksettu_tutkimus
Tuttua VTT laatua. Aiemmin ovat mm. julistaneet, ettei jyrsimet kuluta tienpintaa. Muualla maailmassa saatu täysin päinvastaisia tuloksia, kuten myös Nastaa -tutkimushankkeessa. Jota joku VTT:n heppo luonnollisesti kiirehti haukkumaan.
Sieltä saa just sellaisen tuloksen kuin mistä tilaaja on valmis maksamaan. Koska sähköautot ovat käytännössä perseestä, varsinkin talvisin, niiden on hankala yleistyä. Biodiesel ja kaasu ovat tulevaisuuden polttoaineet, siitä en tiedä onko niissä apuna hybriditekniikkaa vai ei. Bensiini kuolee koska sitä ei voida tehdä uusiutuvista komponenteista järkevästi.
- PopulismiPropagandaa
Eirassa ja West-Endissä sähikäisiä myydään ja voidaan ladata muiden piikkiin.
Mutta muualla Suomessa sähikäinen on EPÄLUOETTAVA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062185- 103886
- 63781
- 46780
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21686Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha508678Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 60560
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23560- 57551