Peleko maksajien lähtemisestä saa uskomattoman paskamyrskyn aikaan. Tua on justihin sitä kauhavalaasta kansanluannetta jolla ne sai Sotakoulunkin häärettyä pois. Nyt ne haukkuu härmälääsiä niinkun vaan kauhavalainen osaa mutta peleko on kova että nyt maksaja menetetään. Jos ne oikiasti ajattelis niinku kirioottaavat, ne menis allekioottamhan sen aloottehen jokahinen.
Jopas kauhavalaaset vinkuu
Häxit
5459
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Kauhava pärjää kyllä omilla maksajillansa. Härmät on koko ajan saamapuolella. Sen takia sinne ei ole mitään investoitukaan, koska kaikki raha menee tekohengitykseen. Se on osaltaan hidastanut Kantakauhavan omaa kehitystä, kun on pitänyt hyysätä muita. Toivottavasti irtautuminen onnistuis, niin pääsis Kauhava keskittymään pelkästään omiin asioihin.
Hyvä esimerkki härmälääsestä taloudenpidosta on se, että Hakolasta kuskataan koululaasia 12km päähän Alahärmän keskustaan, vaikka lähempi koulu löytyys Ylihärmästä 2km päästä. Ristus mitä tampioota.
Mitä sä tuata murehrit, jos oot tuata miältä, oo hilijaa ja käy allekirioottamas aloote niin meistä pääset.
Kauhava pärjää, kun on palion aivan jonos taksitolpalla näitä uusaloitelijoita.
Ku sinne ylihärmän yläkouluun ei mahdu. Halvempi kuskata ku rakentaa Ylihärmään uusi koulukeskus. Kattotahan sitte ku Ylihärmähän saadaan uus koulukeskus ketä kuskatahan ja mihin. Monella kauhavalaasellakin on sitten lyhyempi käydä yläkoulunsa Ylihärmäs. Kuin kantahauhavalla. Tämä odotus vaihe on vähän hankala, mutta hyvää kannattaa odottaa. Jokohan Ylihärmän koulukeskusta on alettu suunnittelemaha?
Tämä 10 hengen koulukeskus tulee?
Sama se on sen liikuntahallin kanssa,halvemmaksi tulee kuskata lapset muualle liikkumaan kun rakentaa sitä varten erillinen halli.
Joo kyllä Härmän liikenne tykkääs kun sais kuskata koululaasia monta kuormaa joka päivä ylihärmään ja kauhavalle. Itte liikuntatunnille ei sitte jäisikkään paljoa aikaa kun pitääs ehtiä aijoos seuraavallekkin tunnille. Ei väliä mitä se maksaas ja kuinka järkevää se olis. Pääasia kuiteskin ettei härmähän tulis liikuntatiloja🤪
Katos ku omalla rahalla saa kulkia vaikka floriitas. Kauhavalla on totuttu jotta yhteiskunta maksaa.
Voi vitsi kun nää luuserit pääsis kauhavasta eroon, ei mulla muuta.
tehkää ny kaikkenna että päästääs
Jos Lillbacka ei ois tehnyt huvipuistoa Alahärmään niin se ois kuollut ja kuopattu jo ajat sitten.
Saisitte viedä ruusupuskan Lillbackalle.
Komiat lehdessä yksi ylihärmäläinen yrittäjä sanoi, että hyvä on tämä kuntaliitos kun ei heillä ois ollut rahaa muuten homejuttuja ja muita korjailla.
Täällä netissä nyt vaan näköjään uhoaa kaikki ne jotka ei tajua tai tiedä hölkäsen pöläystä mistään ja raha tippuu taivaalta.
Näiden toimivien yritysten takia täs yrittää juosta kaikki kylääsetkin, poislukien kantikset. Yritykset luo hyvinvoinnin tai toisinpäin kuten kaupungin päätökset nyt yrittää tehdä.
On paras hypätä pois uppoavasta laivasta!
Mutta sen jälkeen kun härmäläiset on hypänny laivasta laivan kulku vakautuu,kauhavalaiset voi heitellä pelastusrenkaita vedessä räpiköiville härmäläisille ja toivottaa hyvää matkaa.
Tämä kyllä iskee kantakauhavalaisia vyön alle, maksajat ovat lähdössä. Aivan kuten aloitusviestin kirjoittaja mainitsi. Uhrataan ne viimeisetkin keskusta puolueen keskittämispolitiikkaa tukevat kannattajat - puukottamalla kauhavalaasella selkään.
Ehkä tämä päättyy yhtä onnellisesti kuin suomenruotsalaisen varuskunnan pelastaminen, jolloin lentokonetukikohta siirrettiin pois Kauhavalta. Mihinkään oikeaan käyttöön tuo kenttä ei edes kelpaa - koska se on rakennettu vain pienkoneita varten esim. rahtikoneet eivät sitä voi käyttää. Pakkotuodaan sitten matuja tilat täyteen Vaasan kaupungilta kenkää saaneen koplan avulla.
Toivoisin että Härmä kaupunki perustettaisiin, sillä olis varmasti kunniallisempi kaiku niin maailmalla kuin kotimaassa - kun härmät yhdistyvät.
Pieni voi olla myös tehokasta, kun tekijät yhdistävät voimansa ja on positiivinen tekemisen meininki. Turha byrokratia pois - valta kansalaisille - suora demokratia, irti puoluevallan hidasteluista/sabotoinneista.
Ei näille jutuille voi muutakuin nauraa sen verran käsittämätöntä tuubaa tulee.
Asiallinen kommentointi ei maksa vaivaa.
Kuljetuskone Hercules käytti Kauhavan kenttää ilman ongelmia.
Tavalliselle matkustajakoneelle helppo nakki,ei tarvitse käyttää puoltakaan kentästä.
Alaviiva mies taas. On ottanut kuppia tai muita... Antonov An-225 Mrija on suurin. Ja puskittuneella ja roudan pilaamalla kentällä ei tee enää mitään. Kenttä oli joskus. Ei enää. Pääskää jo yli.
Sen verran voi sanoa että en harrasta alkoholia enkä mitään muitakaan päihteitä.
Härmäläiset vielä yllättyy kentän jatkosuunnitelmista.
Suomen ja ehkä koko euroopan paras kiihdytysrata jo on eikä se siihen jää.
Potkurikone Hercules tosiaan käväisi Kauhavalla, tyhjänä.
Koittakaapas saada sinne entiselle lentokentälle täyteen lastattu rahtisuihkulentokone, niin katsotaan mitä ilmailuviranomaiset siitä sanovat. Ei kannata pidättää hengitystä sitä tietoa odotellessa.
Sinne pitäis saada joku rahtikone?
Kentälle on kyllä muutakin parempaa käyttöä.
Raskaat rahtikoneet on mennyttä maailmaa.
Sinne pitäis saada joku rahtikone?
Kentälle on kyllä muutakin parempaa käyttöä.
Raskaat rahtikoneet on mennyttä maailmaa.
Kiihdytysrata, kuulemma on aina väljästi tulkittu mm ympäristölainsäädäntöä?
Eikös sinne jonnekin lentokentän laidalle oo suunnittella ETPC:n mitat täyttävät tractor pulling rata? Kun Härmän ravirata alueen ex-pulling rata on kääräisty rullalle
Siinä vallin länsipuolella olis oivallinen paikka tractorpullign radalle,eihän siinä tarvitse muutakuin kyntää maa ja jyrätä niin rata on valmis.
Lentokenttä ja pullingrata samassa paikassa olis harvinaista herkkua koko maailman mittakaavassa.
Olis helppo tulla rapakon takaa.
Se on aika vetoinen paikka järjestää pullingi tapahtuma, nimittäin siellä tulee kylymä.
Pankaa lomalaiset kiihdytysradalle.Te kauhavalaiset ette ymmärrä muutakuin auto näyttely kiihdytys onko teillä ollut ankea lapsuus.s...ana isot miehet hävekää.Lapsi on terve kun se leikkii .fase kin täynä tätä saastaa.
.
Suurin osa osuu härmäläisten omaan nilkkaan.
Oletko kuullut koskaan sellaisesta kun Autoliitto-Härmä?
Se on osaltaan myös järjestämässä tapahtumia lentosotakoulun alueella.
Ottakaa nyt jotain selvää asioista ennenkä alatte vaahtoamaan.
Ja kantakauhavalaaset juoksis kilipaa kökkähä😂😂😂😂.
Ei taida kauhavalta sellaasia miehiä löytyä🤔🤣🤣🤣🤣.
Äkkiä kisat loppuus siihen. Ei kökkä porukkaa, ei tietoa, ei taitoa, ei suhteita
Härmäläiset tulee kyllä kökkään kun lupaa pari ilmaista grillimakkaraa.
Ottakaa vaan ankarasti sielä kentällä lähtöjä, mutta vapauttakaa Härmäläiset itsenäisyyteen.
Oikein vaivaa?
Mitä te olette vailla?
Mikä teitä estää?
Mitä,mitä.mitä,mitä?
Suomi on vapaa maa en ymmärrä mitä te oikein jumitatte?
Näistä kirjoituksista sen huomaa tuon pohjanmaalaisen pöyröyden toinen toistaan tyhmempiä kommeteja ihmetellä täytyy eikö teillä ole mitään tärkeämpää jauhamista .Te olette jauhaneet samaa paskaa vuosi tolkulla noista pakolaisisista ja nyt haukutte toinen toistanne .kyllä se vanha totuus pitää varmasti paikkansa .että vanhoissa naisissa on pojanmaalla kaikki järki koska nämä kirjoittelijathan ovat luultavasti vähä älyisiä jälkeenjääneitä.
"pelko maksajien lähtemisestä".
😂😂😂
Että oikeen maksajat irtautumas. Satun tietämään, että on olemassa vielä varjolaskelmia vanhojen kuntarajojen mukaan. Niiden mukaan Härmät on reilusti saamapuolella. Kantakauhavan osuudesta siirretään joka budjetista tarvittava määrä Härmien lohkoon, jolloin jokainen lohko pysyy nippa nappa pinnalla, eikä haukkaa vettä.
Härmien kulurakenne on niin vinksallaan, että Kantakauhavan pussista pitää ottaa koko ajan rahaa, jotta pystytään edes normaalitoimet pitämään yllä.
Sitten investointeihin. Kantakauhavalle investoitu 70 miljoonaa, ja esim Alahärmään vain 7 miljoonaa. Äkkiähän siitä laskee, ettei se ole suhteessa väkilukuun. No ei olekaan, tietenkään. Vaan tuo talouden tasapainoittaminen syö sitä investointivaraa Alahärmän osalta. Väkilukuun suhteutettuna Alahärmään olisi pitänyt investoida noin 30-35 miljoonaa. Niin olisikin, jos ei olisi tarvinnut tehdä rahansiirtoa heikon kulurakenteen takia. Nyt tuosta 35 miljoonan investointivarasta on heikko kulurakenne syödä nakertanut rahat pois, ja jäljelle on jäänyt vain 7 miljoonaa investointeja varten.
Sen sijaan Kantakauhavalla kulurakenne on ollut Härmien tekohengityksestä huolimatta vielä varsin hyvä, ja ylijäämän takia investointeihin on jäänyt jopa 70 miljoonaa. Ilman Alahärmän elvyttämisrahoitusta, ylijäämää olisi jäänyt Kantakauhavalle vieläkin enemmän. Eli toisinsanoen Kauhava yksinään ilman Härmiä ja Kortesjärveä, olisi pystynyt investoida Kauhavalle asioita jo paljon aikaisemmin. Nyt Härmät ovat ikäänkuin riippakivenä, syövät nakertavat jatkuvasti Kantakauhavan tuloskehitystä poies.
Ja vielä kehtaavat sanoa, että ovat maksajia, vaikka tosiasiassa ovat reilusti saamapuolella.
Kait te tajuatte laittaa stopin sitten näille elvistelijöille, ettei ne kuntaliitoksen aikana ainakaan mitään saa? Ei ees sitä luvattua liikuntahallia.
Tehkööt sitten omilla miljardeillaan vaikka mitä halleja ja muuta.
Varjolaskelmat...olipa vitsi... Ovat ilmeisesti vessapaperirullalla.
Kaivappas esiin nuo "varjolaskelmat". Noin täyttä tuubaa on varmaan turha suoltaa edes s24:lle.
Totuuden puhujaa kivitetään.
Toisaalta ei ole yllätys.
Kun mamut lähtee niin Kauhava jää ilman valtionosuuksia joilla se nyt on elänyt.
Tottakai sinne tulee sitten jotain suurta ja hienoa, mistä härmälääset vaan uneksii. Siinä on isot tilat, missä voi toteuttaa mitä vaan. Kauhava lähtee sen jälkeen nousukiitoon.
Niistä on jo lähtenyt ajat sitten.
Kukakohan investoi kuihtuvaan Kauhavan. Tulee upeeta ja hienoa tyhjää tilaa.
🗽🛀🛁🏌🎾🏊🏀⚽🏋⛳🏆🏄Sinne voi tehdä vaikka sata liikuntahallia💪💪💋
Härmä ja härmälääset on pyllystä. Aina vinkumassa ja hameet tarvitsi koko porukka.
Raukka... Etkö muuta keksinyt... Sanavarastosi aika suppea🤣🤣😂...kauhalla vaikea ottaa jos lusikalla annettu.
📢🎯
Hassua että kuntaliitoksen kaksi velkaisinta nahistelee keskenänsä siitä kenen rahoolla ketäkin elätetään.
http://www.kauhava.fi/dynasty/kokous/20101300-6.PDF
Siitä lukuja jottei totuus unohdu
Alahärmä on kaiken pahan alku ja juuri
Nähtävästi kortesjärven ja ylihärmän ylijäämärahastoja on käytetty kyseisten kuntien investointeihin vielä 2017 http://www.kauhava.fi/dynasty/kokous/20182562-14.PDF
Suurhärmä. Härmä kuin härmä eli junttilandia
Tuo tilikauden voitto ei tosiasiassa ole voittoa, vaan se on Härmän liikuntahalliin budjetoitu raha joka jäi käyttämättä. Miinuksella oltais muuten, ja reilusti. Kirjanpidollisilla kikoilla saatu tulos. Rahaa ei ole.
Liikuntahalliin oli ollut tarkoitus varata 1,5miljoona vuodelle 2017 jolloin voittoa olisi tilinpäätöksen mukaan jäänyt myös noin 1,5miljoonaa vuodelle 2017. 1,7miljoonaa oli tarkoitus varata vuodelle 2018 samaan projektiin. 2018 vuoden tilinpäätöstä en viälä googlettamalla löytänyt.