Kuinka moni muistaa tuon Fiat lisenssiin perustuvan FSO Polle avolavan? http://www.autowiki.fi/index.php/FSO_Polle
https://goo.gl/images/gHt1FH
Kuka muistaa FSO Polle avolavan?
21
2322
Vastaukset 21
- anonyymi_GuO
Olihan niitä joillakin firmoilla ja muutamilla maanviljelijöillä halpana pakettiautona. Parempi, kuin Mosse avolavana. Naapurilla oli tuollainen FSO Polle, kerran taisin ajaa sillä. Ei se autoa kummempi ollut siihen aikaan, jos oli Fiatilla ajanut. Se Fiatin ajoasento oli ISA-normin mukaan http://www.autowiki.fi/index.php/ISA-ajoasento sama oli tietty Ladassa ja muissa Fiatin lisenssillä tehdyissä itäautoissa.
- Anonyymi
Olihan se FSO Polle nyt ihan toista, kuin Mossen avolava! Mossen avolava oli ihan kauhea, nehän oli IZ Mosseja vielä.
- anonyymi_k4o
Aikoinaan tyttöystävälläni oli tuollainen FSO Polle, kun oli maalaistalon tyttö ja hoiteli perikunnan maatilaa. Muuta FSO Polle avolavla-autoa en muista oikein nähneeni, kait niitä silloin liikenteessä oli, mutta en kiinnittänyt huomiota.
- Hörhö
Miten se tyttöystävä?
- anonyymi_k4o
Hörhö kirjoitti:
Miten se tyttöystävä?
Eipä siitä tyttöystävästä sitten emäntää tullut meikäläiselle, kolme vuotta seurusteltiin ja vuosi oltiin kihloissakin. Vaan eri suuntiin lähdettiin ja perheet perustettiin tahoillamme. Kymmenisen vuotta sitten kuoli syöpään, joten R.I.P
- pollepolle
Naapurin ukolla oli tuollainen Polle työautona..taitaa olla vieläkin siellä talontakana kuusen alla jemmassa..siihen oli vielä laitettu sellainen lasikuitukuomu lavan katteeksi.. Muistaakseni toimi kohtuu hyvin aikansa!
- p0lle
Yhdellä tutulla oli sellainen 80-luvun lopulla, oli kai uutena ostanut. Ei siinä isompia vikoja ehtinyt olemaan, muistan itse että kojelaudan osat olivat vähän sinne päin ja haisivat oudolle. Omistaja kuului siihen porukkaan joka kehui itäautot taivaisiin kunnes vaihtoi vähin äänin länsiautoon Neuvostoliiton kaaduttua.
- Anonyymi
entisellä appiukolla oli fso poloneesi, muuten hyvä mutta pirun syöppö.
- Anonyymi
Joo, bensiini maistui Fso Poloneesille. Kaveri katsasti Poloneesinsa petroolille silloin aikoinaan 80-luvulla ja ajeli sillä monet vuodet.
- Anonyymi
Tuossakin FSO Polle https://www.youtube.com/watch?v=UPzb3ZjTP6w
kyllämuistan - Anonyymi
Naapurilla oli FSO Polle, ajeli monet vuodet. Nykyään ajelee Dacia avolavalla.
naapurinPolle - Anonyymi
Olihan siitä FSO Polonez avolavakin, mutta ei tuotu enään Suomeen.
https://en.wikipedia.org/wiki/FSO_Polonez- Anonyymi
Tehtiin sitä Puolassa pienempiäkin autoja. Puolalaisia turisteja näki Suomessakin aikoinaan näillä Polski Fiat 126 autoilla. https://www.automobile-catalog.com/make/polski_fiat/126_p/126_p_bis/1987.html
- Anonyymi
Tuolla on Pollestakin.
https://www.fso-klubi.net/info/polski.php - Anonyymi
Omistin siistin FSO Pollen pari vuotta sitten ja kun laitoin sen myyntiin Nettiautoon ostaja tuli Puolasta.Siellä niistä on kova kysyntä museopelinä, koska suuri osa tuli Suomeen.Silloin oli myöskin toinen siisti Polle myynnissä ja nämä molemmat menivät samalla autonkuljetusautolla Puolaa.
- Anonyymi
Joo, puolalaiset ovat reiluja ostamaan täältä Suomesta vanhaa puolalaista kalustoa takaisin Puolaan. Minullakin yli vuosi sitten myynnissä tori.fi sivustolla vanha puolalainen ajoneuvo, 2 minuuttia ilmoitukseni julkaisemisen jälkeen tuli ensimmäinen soitto Puolasta, ilmeisesti heillä oli palstavahti käytössään. Sovimme heti saman tien kaupat tuon puolalaisen ostajan kanssa ja sain rahat muutaman päivän päästä, kun he tulivat katsomaan ajoneuvoni. Kuljetus hoitui parin kuukauden päästä rekalla Puolaan. Tosi reilua kauppaa, piti vain käydä palauttamassa kilvet katsastuskonttorilla ja hankkia vientiä varten paperit. Tuskin suomlaiset ostajat niin reilusti olisivat kauppaa tehneet, joten varmasti myyn seuraavankin kerran Puolaan ajoneuvon, jos tilaisuus tulee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, puolalaiset ovat reiluja ostamaan täältä Suomesta vanhaa puolalaista kalustoa takaisin Puolaan. Minullakin yli vuosi sitten myynnissä tori.fi sivustolla vanha puolalainen ajoneuvo, 2 minuuttia ilmoitukseni julkaisemisen jälkeen tuli ensimmäinen soitto Puolasta, ilmeisesti heillä oli palstavahti käytössään. Sovimme heti saman tien kaupat tuon puolalaisen ostajan kanssa ja sain rahat muutaman päivän päästä, kun he tulivat katsomaan ajoneuvoni. Kuljetus hoitui parin kuukauden päästä rekalla Puolaan. Tosi reilua kauppaa, piti vain käydä palauttamassa kilvet katsastuskonttorilla ja hankkia vientiä varten paperit. Tuskin suomlaiset ostajat niin reilusti olisivat kauppaa tehneet, joten varmasti myyn seuraavankin kerran Puolaan ajoneuvon, jos tilaisuus tulee.
...jatkoa vielä tuohon edelliseen, että jos on kaupoissa noiden puolalaisten kavereiden kanssa, niin kannattaa keskustella heidän kanssaan, että toisivat Puolasta jotain sopivaa kalustoa taas tänne Suomeen, esim Syrena 105 autoja. Minulla puolestani oli hieman erikoisempi tarve, nimittäin Puolassa on tosi kauniita ruumisarkkuja, eikä hinnat ole kovin suuria. Tarvittiin isäni kuoleman jälkeen arkkua ja tämä asia tuli silloin esille.
- Anonyymi
Olihan nuo FSO Pollet halpoja autoja silloin, jollain metsäkonemiehellä muistan olleen silloin kauan sitten. Ei kovin yleinen pakettiauto kuitenkaan.
- Anonyymi
Oliko FSO Polonez yksi parhaista Itäautoista?.
- Anonyymi
Eipä tuo lava mossekaan nyt niin huono ole. Se on asenne kysymys kun sillä ajelee. Kaikista ei siihen hommaan kuitenkaan ole.
- Anonyymi
Muistan tuon. Muisti pelaa vaikka vanha olenkin. Semmoista se oli ennen. Hevosilla ajettiin. Polle kuin polle.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 74926
- 113819
- 143784
- 37732
- 70647
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179556- 32549
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58513Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46512- 78498
- 65496
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 37451
- 41446
- 45443
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i1443Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74436Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61430