Irakilaisia yritetään saada palaamaan rahalla.

V.2015 Tornion rajaööa heitä tulvi Suomeen, Suomen sotilaat kantoivat kasseja hotelliin ja mummot kutoivat sukkia. Keppihevostytöt tanssivat kaduilla ja Odinin sotilaita ja muita "tolokun kansalaisia" pilkattiin. Niin se aika muuttuu.
2868
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Lyödään miljoona euroa kouraan per murjaani, niin pästään näistä "kansalaisuudenkin" saaneista.Ei itketä, ei.

Äänestä
  • 2015 porvarihallituksen kokoomuksen sisäministeri Orpo ja kepun pääministeri Sipilä haetuttivat pääosin bussikyydeillä varusmiesten turvatessa veronmakajien rahoilla pyörivän pakolaisbisneksen arvotavaraa Pohjois-Ruotsista noin 33.000 iphonenuorukaista. Turvallisesta Dublinmaa Ruotsista, josta ei edes olisi tarvinnut päästää rajan yli Suomeen turvapaikanhakijoita kolmansista maista, koska turvallinen Dublin-oleskelumaa Ruotsi olisi itse voinut käsitellä maahansa tulleiden turvapaikanhakijoiden hakemukset.

    Äänestä

Kotimaassa ei kuole,mutta joutuu tekemään töitä.

2Äänestä
  • Sepä se.

    1Äänestä

Hyvä bisnes irakilais perheille .
Väärät paperit eivät paljoa maksa niin suurikokoinen perhe tekee hyvät rahat lähettämällä lapsensa Suomeen "pakolaisiksi".

2Äänestä

Kepu Sipilä ne kutsui Suomeen luvaten niille talonsa mutta myikin sen lestaystävilleen ja kippasi irakit ja afgaanit Suomen veronmaksajien niskoille ja kehtasi vielä syyskesällä 2015 sanoa ylen uutisissa että tämä ei ole keneltäkään suomalaiselta pois kun toimittaja kysyi maturumban kustannuksista.

1Äänestä

Kuinka paljon sitä lomaltapaluu rahaa on varattu. Sitä nimittäin tulee kulumaan.
Käyvät jossain kääntymässä ja tulevat hakemaan lisää rahaa eri henkilöllisyydellä.
Kyllä meitä kusetetaan joka tavalla.
Olisiko mahdotonta ottaa sormenjäljet rahan vastikkeeksi vai ollaanko edelleenkin tyhmiä?

1Äänestä
  • Porvarihallitus+pääministeri+Juha+Sipilän+(kes.),+valtiovarainministeri+Petteri+Orpon+(kok.)+ja+sisäministeri+Kai+Mykkäsen+(kok.)+johdolla+nostivat+Suomesta+lähtevien+saaman+palautusrahan+2.500+eurosta+5.000+euroon.+Korotus+100%!+Mikäli+kaikki+tällä+hetkellä+Suomesta+palautusta+odottavat+vaativat+palautusrahan,+summa+on+40.000.000+euroa.+Mikään+ei+estä+tulijoita+tulemasta+uudella+henkilöllisyydellä+hakemaan+seuraavan+erän+5.000+euroa+maastapoistumisrahaa,+koska+porvarihallitus+ei+ole+vaatinut+turvapaikanhakijoilta+sormenjälkiä+ja+dna-näytettä.+Lähes+kaikki+turvapaikanhakijathan+ovat+kadottaneet+matkallaan+passit+ja+suuren+osan+iät+sekä+henkilöllisyydet+ovat+tekaistuja.+Osa+saattaa+hakea+jopa+sosiaalitukia+useammalla+tekaistulla+henkilöllisyydellä+eri+paikkakunnilta,+mitään+biotunnisterekisteriähän+ei+mamuille+Suomessa+ole.

    Äänestä

Vihdoinkin on tajuttu, ettei niistä tyhmistä luusereista ole Suomelle kuin haittaa. Eivät osaa eivätkä oppisi mitään, lisääntyvät kuin kanit ja elävät täysin yhteiskunnan tuilla.

1Äänestä

Mitähän seuraavaksi, varmaan tarjotaan pari neitsyttä matkaan jos se auttais lisäämän koti-ikävää?

Äänestä

On tää kummaksi menny ku matuille tarjotaan aina porkkanaa ja kanttiksille keppiä.

1Äänestä
  • Itsehän te tätä tilaatte äänestämällä kokoomusta ja kepua, tai jättämällä vaaleissa kokonaan äänestämättä tai äänestämällä Aku Ankkaa ym. jotks tarkoittavat samaa kuin ko. puolueiden äänestäminen.

    Äänestä

Ääni sille puolueelle, joka lupaa poistaa lapsenraiskaajat maasta.

Äänestä

Menkööt musupierut siihen ensimmäiseen loisimismaahan, mistä eu:n alueelle tulivat. Ei siihen mitään rahoja tarvita. Jämäkämpää otetta vain.

Äänestä

Prkl mitään rahaa tarvita. Päivärahatkin on turhia. Ulos vokeista ja asunnoista ja kuljetus korkeintaan rajalle. Hehän osoittivat suunnatonta neuvokkuutta tunkeutuessaan tänne monen turvallisen maan läpi. Matupelleilyyn haaskatut rahat voisi käyttää paremminkin.

Äänestä
  • Joo. Pääministerin kämppään pämppään.

    Äänestä

Odinin "sotureita" kyllä pilkataan yhä. Ja syystä. Onnetonta pellesakkia. Keskikaljalla toimivia sekopäärikollisia.

Äänestä

Miljoonia on jo laitettu palautuksiin. Ne ovat vastuussa näistä turhista kuluista, jotka päästivät maahan.

Äänestä
  • Saisi $$ipilä maksaa osan palautus kuluista huijaamillaan rahoilla.

    Äänestä

Pidetään ketkä meillä on, mutta ei oteta lisää ja koulutetaan heidät eri aloille.

Äänestä
  • Heistä voisi kouluttaa kansalliskaartin vähän kuin muukalaislegioona ranskassa. Moderni sotilaskoulutus ja voisivat erikoistua esim: Kyberuhkan torjumiseen, antiterrorismiin, drone lentämiseen (sellainen jolla voi pommittaa vihollista) yms.

    Saadaan suljetuille varuskunnillekin taas uutta käyttöä ja suomen turvallisuus paranee. turvapaikanhakijatkin ovat onnellisia kun saavat armeijan palkan kaksi kertaa kuussa.

    Äänestä

https://yle.fi/uutiset/3-10614021

Lentolippu Irakiin ja 5 000 euroa päälle? Suomi tarjoaa turvapaikanhakijoille yhä enemmän rahaa, jotta he poistuisivat maasta

Tukisummat palautettavaa kohden ovat yli kaksinkertaistuneet parissa vuodessa. Palaajien määrät ovat silti romahtaneet.

Äänestä

Jätkät asumaan sotilaselttoihin. Kesäkeittoa ruuaksi. Kyllä ne lähtevät ihan itse jos ei hyysätä.

Äänestä

TV:ssa haastateltu irakilaisperhe on ollut Suomessa 3 vuotta ja ehtineet jo lisätä lapsilukua kahdella. Kyllä tuota rataa ehtii suurperheen saada suomalaisten elätettäväksi. Perhe on saanut oleskelukiellon, mutta ei suostu lähtemään. Kyllähän sen ymmärtää. Rauhalliset ja melko ylelliset olosuhteet heidän kotimaahansa verrattuna.

Jos yksikin tuollainen kiellon saanut sitten hyväksytään, se tietää, että kyllä yrittäjiä riittää. Tuntuu tietysti raa`alta puhua lapsiperheestä näin, mutta eihän meidän pidä koko maailman surkeita perheitä elättää. Ovat melko innokkaita lisääntymään, kyllää lapsilisät ja muutkin tukirahat tietää ottajansa.

Kaikki vaan, jotka ovat saaneet kiellon oleskeluun täällä, pois vaan, pakolla, jos ei muuten. Jos lopetetaan kaikki rahallinen avustus, niin kylläö pian suostuvat ottamaan paluurahan jä lähtemään.

Äänestä
  • Nykyinen politiikka on todella kelvotonta ja kyllähän edellinen ja tämä nykyinen hallitus ja eduskunnan enemmistö pitäisi saattaa syytteeseen valtionvarojen tuhoamisesta haittamaahanmuuttajien turhaan hyysäykseen.

    Kuka tätä nykyistä menoa pitää oikeana, on kyllä täysi idiootti. Miten on edes mahdollista juuttua Suomeen laittomasti oleilemaan ja Kela rahoittaa "hyökkääjien" ylläpidon ,vaikka karkoituspäätös?

    Rankasti jo hölmöläisten touhua palkita maahamme tunkeutuneita paluurahoilla, kun pitäisi poistaa viranomaisten ja vaikka puolustusvoimien avulla viimeistään nyt.

    Outo maa tästä on tullut kokoomuskoijareiden ja kepulien yhteisvoimin ja paljon on vahinkoa aiheutettu ja aiheutetaan heidän toimestaan.

    Mitä näihin tänne jumittuviin tulee, osoittaa se suurta röyhkeyttä vaatia ylläpitoa ja kuvitella, että kyllä tämä orjakansa elättää heidät ja tuo julkea lisääntyminen vielä maassa, missä ei ole perusteita oleskeluun on lisäröyhkeyttä sekin :/

    Äänestä

  • Jopa kirkot piilottelevat rikollisesti paperittomia sakasteissaan, mitenköhän kävisi jos vääräuskoinen menisi arabimaissa moskeijaan?

    Äänestä

Rikas Sipilä maksamaan miljoonistaan matujen palautukset ja kulut,jotka heistä on aiheutunut,
kun kerran hän on ne tänne hankkinutkin ja Orpopojan muija lisäksi kulujen korvaajaksi,hyötymisensä kustannuksilla.

Äänestä

Bensalla palaisi paremmin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tolokkukansalainen kirjoitti:

V.2015 Tornion rajaööa heitä tulvi Suomeen, Suomen sotilaat kantoivat kasseja hotelliin ja mummot kutoivat sukkia. Keppihevostytöt tanssivat kaduilla ja Odinin sotilaita ja muita "tolokun kansalaisia" pilkattiin. Niin se aika muuttuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu