Kiinalle ja Intialle muoviv- ja saastevero

Maailman pelastaminen pitäisi aloittaa kiinalaisten tuotteiden myyntikiellolla tai rankalla verotuksella. Väestön lisääntymisen Afrikassa liittyy myös samaan kuvioon. Suomi ja suomalaiset on hoitaneet luonnonsuojelun kohtuullisesti ja meille pitäisi tulla verohelpotuksia eikä niitä lisää. Luonnon roskaamisesta isot sakot näihin maihin.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Suomi ja suomalaiset on hoitaneet luonnonsuojelun kohtuullisesti"
Lähinnä meille ja muille länsimaisille ihmisille Kiinassa ja Intiassa tuotetaan halpaa roinaa, joiden tuottaminen saastuttaa.

Jokainen ihminen voi kulutustottumuksillaan vaikuttaa siihen minkä maalaista tuotetta ostaa.

Onko aloittaja muuten vilkaissut, että missä maassa valmistetulla laitteella on aloituksensa kirjoittaut?

Äänestä

Suomen muovijätteistä 80 prosenttia viedään intiaan, kiinan kieltäydyttyä niitä enää vastaanottamasta länsimaista. Siellä niitä poltetaan avotulella ja kipataan öisin mereen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Väärästäpäästä kirjoitti:

Maailman pelastaminen pitäisi aloittaa kiinalaisten tuotteiden myyntikiellolla tai rankalla verotuksella. Väestön lisääntymisen Afrikassa liittyy myös samaan kuvioon. Suomi ja suomalaiset on hoitaneet luonnonsuojelun kohtuullisesti ja meille pitäisi tulla verohelpotuksia eikä niitä lisää. Luonnon roskaamisesta isot sakot näihin maihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu