Lumityöt kaduilla Seinäjoki

Nyt kun pikkasen enemmän lunta sateli koko sunnuntaina niin eipä ole katuja aurailtu,nää "yrittäjät" eivät pikku traktoreillaan lähe ennen kun lumisade loppunut.Tunti taksalla katumme olisivat aina aurattuna mutteivat urakka palkalla.Seinäjoen kaupunki kyllä on kovimmista päistä verottamaan asukkaitaan mutta palveluja me veronmaksajat emme heiltä saa,no tietty avaruuren pääkaupunkin tubettajan palkan saimme maksettavaksi!Silläkin rahalla olisi monta katua aurattu puhtaaksi!!
677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Älähän nyt: maakunnissa aina valitettaan, että kun ei ole lunta, ei ole töitä.
Nyt sitä lunta saatiin oikein urakalla, siis taivaan täydeltä.

Nyt sitten on äänikellossa toinen: Liian paljon työtä.

Eipä tuo lumen auraaminen näytä olevan hallinnassa missään, ei taloyhtiöillä, eikä kyllä Sevaksellakaan.
Mielestäni vuokraan kuuluu sekin, että pihoista aurataan lumet pois, niin että autoilla pääsee pihoista jäämättä kiinni, ilman lapiontia töihin lähtemään.

Eikä Lauantai,Sunnuntai pitäisi olla mitenkään poikkeus, kun nekin kuuluu normaalin työpäiviin.

Jos asuntoyhtiöillä ei ole tarpeeksi väkeä, niin noita rekvitointi firmoja kyllä löytyy mistä väkeä saa ja tämäkin lumimyrsky oli tiedossa jo hyvissä ajoin.
Sanoa kun eräs ihminen, joka veti perässään postin rullakkoa ja paketin pudottua tuumas nostajalle: Hoonosti pakatu ja meni vain.

Äänestä

Seinäjokiste kannaanyt nostaa kädet taivasta kohti samaten kuin katseet, eiköhän sitä sieltä apuja tule tulee tulee

Äänestä
  • Niinhän se tuumas eräs lääkärimies, menneiltä vuosilta: Kyllä kevät sulattaa.

    Äänestä

Ilmajoelta päin tulin ja Alakylästä kun käännyin Suupohjantielle klo 19.15, niin keskiviivan tuntumassa oli noin puolimetriä korkea lumivalli, syntynyt varmaankin autojen ajelun seurauksena. Tosin auramiehet varmaan odotti lumisateen loppumista, ja ehkä toivon mukaan ovat nyt paraikaa auraamassa teitä aamua varten puhtaiksi. Sunnuntainahan on aika vähän liikennettä, joten ei se sinänsä haitannutkaan, mutta aika näky kuitenkin, puolimetriä lunta pääväylällä. Onneksi oli nelivetomaasturi alla, joku Fiesta oli jäänyt jo lumeen kiinni.

Mutta kaikki peukut auramiehille. Teette tärkeää työtä, ja ymmärrän toki että optimoitte kustannukset ja auraatte sitten kun lumisade lakkaa. Niin tekisin itsekkin...

Äänestä

kiinteistöhuolloilla on niin kilpaillut sopparit ettei pal huvita liikaa painaa...moni tekee katos läpi vuoden kuukausi hinnan...kesällä pärjää kyllä mut kuka odotti monen hunon talven jälkeen tätä? ny tulee si tappio kuukausia

Äänestä

Kokomus ja yksityistämine syy tähänkin. Kokomuksen kilpailuttaminen tarkoittaa sitä, että -kuka halvimmalla jättää tekemättä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isokyyy kirjoitti:

Nyt kun pikkasen enemmän lunta sateli koko sunnuntaina niin eipä ole katuja aurailtu,nää "yrittäjät" eivät pikku traktoreillaan lähe ennen kun lumisade loppunut.Tunti taksalla katumme olisivat aina aurattuna mutteivat urakka palkalla.Seinäjoen kaupunki kyllä on kovimmista päistä verottamaan asukkaitaan mutta palveluja me veronmaksajat emme heiltä saa,no tietty avaruuren pääkaupunkin tubettajan palkan saimme maksettavaksi!Silläkin rahalla olisi monta katua aurattu puhtaaksi!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu