SOVINISMI REPII IHMISYYTTÄ

Repikää siitä seuraavaksi.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sovinismin ainoa tehtävä on pitää päätäntävalta miehillä, heistäkin vain muutamilla, ja nöyryyttää naisia, vaikka yhteiskunta ei sillä tavalla kehity ollenkaan vaan taantuu jatkuvasti surkeammaksi ja vastenmielisemmäksi paikaksi lopulta ihan kaikille. On se huomatta, ettu sovinistisissa naisia alistavissa maissa Lähi-idässä ja Afrikassa kehitys on pysähtynyt miesten egoistisen röyhistelyn seurauksena jatkuvaan sotimiseen ja uskonnolliseen kiistelyyn.

Äänestä

Sovinismi on lähtökohdiltaan ihmisyydenvastainen, koska se haluaa nostaa miehet naisten yläpuolelle ja luoda jakautuneita yhteiskuntia. Feminismiä syytetään siitä, että se yrittää tehdä korjausliikeen vinksahtaneeseen sovinismiin ja palauttaa tasa-arvon kaikkien ihmisten kesken. Feminismi on niin kauheaa, että se pitää naisia yhtä arvokkaina kuin miehiä.

Sovinisti haluaa eriarvoistaa ja feministi haluaa palauttaa tasa-arvon. Kumpi aate kestää moraalisen tarkastelun, kumpi ei?

Äänestä

Eniten hirvittää, että raiskauksia ei pidetä niin vakavina rikoksina, kuin ne oikeasti ovat. Ehdollinen raiskauksesta on raiskauksen uhrille hänen ihmisarvonsa mitätöintiä ja kuin uusi raiskaus. Jos miehiä raiskattaisiin anukseen yhtä usein tai julkislla paikalla ja nettiin kuvaten, kuten naisille tehdään, kyllä alkaisivat hyvin pian rangaistukset koventua rajusti.

Ei menisi viikkojakaan, niin lainsäädäntöön tulisi reippaita kovennuksia. Voi vain miehet kuvitella omalle kohdalleen, miltä sellainen raiskaaminen tuntuisi, kun sitten raiskaaja tai joukkoraiskaajat pääsisivät ehdollisella tai käytännössä reilun vuoden päästä uusimaan tekojaan.

Äänestä

Niin, että maailmanlaajuisella ja yksilöiden tasolla huomattavan paljon enemmän itkua ja kärsimystä aiheuttavaan sovinismiin ei tarvitse ottaa mitään kantaa, kun pienet miehet itkevät ja parkuvat peloissaan sitä, että naiset puolustavat täysin oikeutetusti oikeuksiaan olla tasaveroisia miesten kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sovinimsifeminismi kirjoitti:

Repikää siitä seuraavaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu