Minusta ne olisivat paikallaan, kaikesta negasta huolimatta. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005990779.html
Matille valtiolliset hautajaiset? Terho selvittää
tribut
8<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Terho tunnustelee kansan tuntoja ja koettaa nostattaa tuolla Sinisten mikrokannatusta....
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nama-viisi-suomalaisurheilijaa-on-haudattu-valtiollisin-menoin-valtiolliset-hautajaiset-matti-nykaselle-olisi-paluu-aikaan-ennen-vuotta-1989/7270932
Suomessa on haudattu valtiollisin menoin tiettävästi viisi urheilijaa. Viimeinen valtiollisin menoin tehty urheilijan hautaus tapahtui vuonna 1989, jolloin voimaan tuli myös uusi käytäntö valtiollisista hautajaisista.
Aiemmin valtiollisin menoin on haudattu seuraavat urheilijat:
Hannes Kolehmainen, 1966
Paavo Nurmi,1973
Armas Taipale, 1976
Ville Ritola, 1982
Tapani Niku, 1989
No ainakin Matilla riittää nuo urheilussa saavutetut ansiot, kun maltetaan pysyä asiallisella linjalla, kun verrataan noihin edellä oleviin urheilijoihin . Että silleen.
Eipähän pääsisisi seiska ostamaan peijaisia, kuten vähän epäilen..
Aika iso ristiriita siinä, että pahoinpidellyt kaikkia aikaisempia vaimojaan ja myöskin linnassa istunut ja menettänyt sitä kautta sotilasarvonsa. Jyväskylässä oli yhtenään ikkunat rikki talossa ja jopa TV:kin lensi sieltä pihalle kertovat Viitaniemessä asuneet, eipä ihme ettei ole poikaansa tavannut kun taisi muistin mukaan olla Tiinan isä vielä poliisi. Urheilu-ura oli hieno sitä en kiellä, mutta muuten käyttäytyi Jyväskylän yöelämässä juovuksissa aina riitaa haastaen
No eiköhän nyt haudata Matti ilman vouhkaamista kuka meistä olisi vastaavan urheilusuoritukseen pystynyt. Että silleen.
Jospa ei kuitenkaan, Valtio voisi ennemmin kustantaa Nykäsen patsaan Jyväskylään, sitä kun turistit sitten tulevat Suomeen katsomaan.
Tietysti Matille valtion kustantamat hautajaiset.
On tehnyt enemmän Suomea tunnetuksi, kuin meidän kaiken karvaiset poliitikot.