Hoivakoti Seinäjoella

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/43104de7-5024-4ae5-b7a5-3e96930556c1

Voi ny tsiisus. Millaisia hoitajia täälläkin on?
7107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

no tuotapa sattuu usein esim. Eskoossa. lääkkeet jää antamatta, tai otetaan toisen lääkkeet kun ei valvota lääkkeen antoa. käykääpä joskus ajelemassa Eskoon alueella. vaikka kauniina sunnuntia-iltapäivänä. alue muistuttaa aavekaupunkia. ketään asukasta ei ulkoiluteta, ei ole suunniteltukaan niin että ulos pääsisi koko viikonloppuna. hyvä jos omaiset vie koko kesänä. onko käyty uimassa luonnon vesissä. jotkut osaavat uidakin hyvin. milloin ootta nähneet ryhmän kaupungilla, kirjastossa. kirkossa. konsertissa. ainut taitaa olla tangomarkkinat. resurssit karsittu niin, että ei voi lähteä kämpästä mihinkään. jos ei ossaa ite liikkua. avopuolen työntekijä sano, että nykyisin pitää kynätkin tuoda kotua. kun säästetään niin. ja arv atkaapa mihin säästetään, johdon hienoihin tiloihin. käyrään kattoo kun on valmista. mitäpä niistä kehitysvammaisista. junalla vaan helsinkiin monta kertaa viikossa. siellä on hienua seuraa. kuntayhtymän valtuuston puh.johtajana merkonomi. mennäänkö talous erellä kuten attendo ja mehiläinen. ja kuntien oma kustantama laitos. valvonta puuttuu täältäkin....... johdon valvonta. hallituksen puheenjohtaja hoitaa lastenlasta, ei ehdi muitten sairaista välittää vai ?

Äänestä

Joo, hiljaista oli kun siellä ajelin viime kesänä. Oli todella aavemaista, ketään ei näkynyt komeana kesäpäivänä. Paljonkohan asukin pitää maksaa kuukaudessa?

Äänestä

Kunnathan sen maksaa ja joka vuosi vain hinnat nousee. asukkaille voi joku kymppi eläkkeestä jäädä käyttöön. vuokrat huipussa kuten muillakin. asuntona ollut vuosia homekämppä. tosi surkea tilanne niillä jotka tarttis hoitoa. rakennusbuumi ja bisnekset seinäjoen kanssa vaan ollut jo vuosia tärkein. pääasia humussa tarkoituksella unohdettu.hoitokäytäntöjä uusitaan joka helsinginreissun jälkeen, entiset just saatu käyttöön. ikäihmiset johtaa valtuustoa ja hallitusta, häpeällistä kun nyt tulis asiat kunnolla ihmisten tietoon. salailu kuuluu vanhaan laitoskultuuriin joka eskoossa yhä vallalla, johtoa ei saa arvostella, kenkää tai varotuksia satelee kuulin maakunnasta. pitäs saara johtaja joka olis paikalla ja oli kiinnostunut vammaisten hoidosta. lääkäri kuulema siellä on hyvä ja henkilökuntakin, jos vaan annetaan resurssit eli rahaa työvuoroihin.

Äänestä

Samaa oon nähny ottelin asioita salataan mistään ei saa tietua, jäänne jostakin 40 luvulta .arvioidut nii. Jos nyt parempi tulis ku muutetas ihimiset lähinnä sinne asuntoihin
. Säälin niitä sairahia vaammasia
pitäs saara kunnon elämä muillekin seinäjoell

Äänestä

No enpä olia uskonut mutta läheiset varmaan näkee totuuden kuten nyt vanhuspuolella on tuli ilmennyt.hybä kun tuodaan tietoa, sitte voidaan parannusta odottaa. Kamalaa että seinäjorllekin on tätä tälläistä, vaikeasti uskoa?

Äänestä

Joo on ihme, että kaikki tarkastukset läpäisee Eskoo. Vika on siinä, että kun ennalta ilmoitetaan. Asiat ehtivät korjata ja piilottaa. Jos valitat, uhataan, että omainen uloskirjotetaan. Kyllä toivon että joku puuttua ja tohtis toimia. Lehtiin tuodaan juttuja, Joss ylistetään Eskoon toimintaa. Kyllä seinät kätkevät kaikkea muuta sisäänsä. Nykyinen sosiaalineuvos ja sen kaveri toinen sosneuvos ei oo missään yleisessä juhlissa. Pelekääkö ne että kehitysvammaisuus tarttuu. Maljoja nostetaan . Kuvottavaa .

Äänestä

Joo saman olen laittanut merkille. Kuohuvaa tyrnimehua. Ja väkeä vähennetään. Proffa kyllä otettiin, mutta ei sitä ulkoiluttamassa näy. Yli 500.000 euroa ja SOS.neuvoksille rahaa nimityksiin. Voi pyhä Sylvi mitä touhua

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ellimari kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/43104de7-5024-4ae5-b7a5-3e96930556c1

Voi ny tsiisus. Millaisia hoitajia täälläkin on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu