Ei perustulo teistä tee rikkaita

Luuletteko että se on ilmaista rahaa ja teille muka jäisi enemmän rahaa. Siitä maksetaan niitä samoja laskuja ja kuluja kun ennenkin eikä se perustulo ole niin suuri että teille jäisi säästöön rahaa, ettekä saa ruokaa ostettua enempää kuin nyt. Voipi vielä jäädä vähemmän. Töitä ette tule saamaan sen helpommin joten perustulosta ei silloin ole mitään hyötyä teille.
Kaikki vaan jankuttaa perustuloa pitää saada mutta eivät edes tajua siitä mitään.
30<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Ihan hyvä malli nykyään kun lasketaan tulot ja menot,-perusosa aivan riittävä.Kaikkihan rahaa maukuaa lisää mutta eri asia sitten se kuinka kakkua jaetaan.

Äänestä

Mitä ihmeen kakkua? Valtio ottaa joka vuosi velkaa lisää. Kakku on syöty ajat sitten.

Äänestä

Kysymys siitä, tehdäänkö säästöjä, on eri asia kuin se kysymys, että pitäisikö olla perustulo. Ovat kaksi eri kysymystä. Minusta perustulo on hyvä. Sitten ei tarvitse enää raportoida Kelalle menoja ja tuloja, jotta saisi tukirahaa. Saa myös tehdä töitä tai opiskella, ilman että tukea pienennetään. Nyt kun vähän yrität jotain tehdä, niin koko ajan on pelko, että tuet pienenee, ja että tulee taukoja tukien maksuun, ja siihen menee tekemisestä kaikki into.

Vaikka perustulo ei toisikaan köyhälle lisää rahaa, niin se tuo lisää vapautta. Se on omaa rahaa ja sillä saa tehdä mitä haluaa. Rikkaus on muutakin kuin rahaa, nääs.

Perustulo ei mitenkään automaattisesti lisää menoja. Perustulo voi myös pienentää valtion menoja. Sosiaalimenot voi pienentää yli puoleen nykyisestä, jos perutulo on noin 600/jokaiselle suomalaiselle lapset mukaan lukien. Jotkut sanoo, että pitäisi olla vain työikäisille se 600 ja lapsille 400 ja eläkeläisille 800. Jotkut on maksamassa 1500 kaikille. Säästö riippuu tietysti paljonko perustuloa maksetaan. Jos 1500 maksetaan, niin velkakakkua sitten taas syödään. Siinäkin silti plussana se, että köyhän ei tarvitse jatkuvasti laskea ja pelätä.

Äänestä

Miksi pitäisi rikastua? Eihän palkallaakaan kukaan rikastu.
Ainoat jotka rikastuu ovat nämä. poliittiset kelpolottelijat, joille valtio myy osakkeita ja politikko ostaa ne halvalla ja kerää osingot! Ne valehtelijat hyväksikäytäjät, huijarit, ne eduskunnan työläiset jotka valehtelemalla ja piilottelemalla saavat omaisuutensa, ei työnteolla.

Entä eduskunnasta eläkkeelle jäävät, he saavat sopeutumisrahaa, silti tekeävt työtä ohessa jota tavis ei saa tehdä? Kyllä ne suurimmat huijarit ovat siellä eduskunnassa.

Miksi olet ylimielinen ja katkera työttömille? Haluatko tuntea olevansa parempi ihminen kun haukut rahattomia? Perustulo on jokaisen oikeus, jokaisella on oikeus ruokaan ja hyvään elämään. Myös sinulla, vaikka olet noin ikävä ja idiottti.

Äänestä

Kyllä siittä apua olisi hyvätuloisille perheille jotka tähän mennessä ovat joutuneet kokonaan maksamaan lastensa mailmaan tutustumisen.
Lapsi jos haluaa tutustua mailmaan ja viettää railakasta nuoruutta 10-40 vuotta tulee se todella kalliiksi jos sen joutuu kustantamaan lapsen vanhemmat.
Hienoa olisi jos myös valtio osallistuisi varakkaiden perheiden lasten mailmaan tutustumisen kustannuksiin.

Äänestä
  • Siis perustulo ei eroaisi mitenkään lapsilisistä?
    Lapsi saisi "lapsilisää" vanhempien tulotasosta riippumatta vaikka eläkeikään saakka?
    Köyhän lasta "lapsilisä" (perustulo) ei paljoa hyödyttäisi?
    Varakkaammat voisi pistää säästöön tuon "perustulon" verran ja antaa sen lapselleen kun lapsi täyttää 65 vuotta?
    600 kuukaudessa? x 12 = 7200 vuodessa x 65 vuotta? = 468 000 ihan kiva säästö eläkepäiville?

    Äänestä

Valtiovarainministeriö kaavailee seurv hallitukselle tehtäväksi 2miljardin leikkaukset. Valtion budjetti on 55 miljardia ja velkaa on 110miljardia. Elikä tuostahan hiton helppo jotain kansalaisrahaa alkaa järjesteleen.

Äänestä

Eikä kiima lapsellisia, kun onni on kätkettävissä.

Äänestä

Sinänsä mielenkiintoinen oli nämä julkaistut tutkimustulokset. Olikohan koko perustulokokeilu haluttu jo epäonnistuvan heti alkutaipaleella? Siltä vaikuttaa, kun tämä on tehty hyvin suppealla porukalla. Vain pitkäaikaistyöttömillä? Miksei sitä tehty laajemmalle porukalle, jolloin sitä olisi voitu otannalla selvittää laajempia vaikutuksia.

Tämähän on päivän selvä asia, että jos sinä saat rahaa joka kuukausi, eikä sinun tarvitse pelätä karensseja ynnä muuta raippaa, jota nykyinen hallitus on keksinyt työttömille. Tämmöisestä tuloksesta eivät porvaripuolueet välitä. Heidän ainoa tavoite on saada omille sidosryhmille ilmaista työvoimaa ja ei unohdeta tulon siirtoja hyvä tuloisille.

Kannattaa katsoa lisää nettipojan artikkelista : https://nettipoika.com/2019/02/08/perustulokokeilu-paattyi-milta-nayttaa-tulokset/

Äänestä

Minusta olisi ihan asiallista että perustuloa saisivat kaikki kokosuomen kansa. Perheellinen saisi niin monta kertaa sen 560 kun on perheenjäseniä.
Rikkaat ei saisi mitään, Raja on tuloissa että jos tienaa yli 6000 e kk niin ei saisi mitään.

Yksinhuoltajat, saisi 2 x perheenjäsen x 560 eli tuplasti. Huonovointivaltio on sen velkaa kansalaisille että sallisi jokaiselle ruokaa ja asunnon ja leveän elämän.

Äänestä

Kylläpäs oli turha kokeilu, yhtään ihmistä ei työllistynyt. Ei ne ikinä töihin lähde kun maksetaan
kotona makoilusta. Miten paljon koko kokeilu tuli maksamaan, sopii vain arvailla.

Äänestä
  • Verrokki ryhmä sai keppiä olan takaa? ja nekään ei työllistyny?
    Mitäs nyt tehdään? mikään ei työllistä ihmisiä

    Äänestä

Minusta kaikki 15 v ylöspäin pitäisi pakottaa palkattomaan työhön. Turha täällä on olla jos ei mitään tee, kaikki vaan tekemään kaikkea ja palkat pois niin johan työllissyys nousisi. Kauppoihin ruokakortit jotta jokainen saa 5 e kupongin jolla saavat ostaa ruokaa, ja se pitää riittää. Omat asunnot myyntiin ja vuokralle ja vuokrat nostettava ainakin 800 e kk jostta yheiskunta voisi maksaa maahanmuuttajille rahaa ja laittaa ulkomaille sijoituksiin jotta yheiskunta saisi rahaa.

Työntekijät pakkotyöhpn ja koulutukset pois. Töitä on metsissä, on kadunlakaisua, vessojen siivousta ja vaikka mitä.

Palkka on jo vanhaaikaista ruoka raha 5 e päivä pitää riittää sen verran et jaksaa seuraavaan päivään.

Työpivät 16 tuntisia, ja vuorotöitä. laiskoille ei edes 5 e. On kunmma eetä töitä ei haeta, politiikotkin uurastaa hiki hatussa kun ohjaa ihmsiä ja säätää lakeja, heille kuuluu kunnon korvaus 20 tonnia viikossa. Ainoat ihmiset jotka ahertaa ja uurastaa. Pakkotyö nyt kehiin, ja eläkkeelle ei enää päästetä ketään, työtä tehdään niin kauan kun ihmisnen elää. Kaikki voi tehdä jotain.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä, että jos ei ole osoittaa olevansa töissä, niin sitten pakkotöihin, kuten Neuvostoliitossa aikoinaan. Suomessakin olisi hyviä pakkotöillä toteutettavia hankkeita, joihin sopisi hyvin porukkaa, mm. Kymijoenkanava (vrt. Stalininkanava https://fi.wikipedia.org/wiki/Vienanmeren–Itämeren_kanava) voitaisiin tehdä kokonaan tälläisellä työvoimalla. Samoin vaikka Kollajan tekoallas https://fi.wikipedia.org/wiki/Kollajan_allas (vrt. Rybinskin tekojärvi https://fi.wikipedia.org/wiki/Rybinskin_tekojärvi)
    Siis vaihtoehtoja on vaikka kuinka, miten hyödyntää perustuloa, ettei sitä makseta vastikkeetta!

    Äänestä

Enne otin kaikki pikkuhommat 2-7 päivän työt vastaan ja sitten piti kelaan ilmoittaa ja sain rahaa vasta 6 viikon päästä ja piti elää sitten palkalla joka oli 150-300 euroa ja laskujen maksut myöhästyi kelan takia kun ne tutkii yhtä palkkakuittii 6 viikkoa ja kusessa oltiin. Enää en ota sellaisia duuneja vaan ottaisin vain josta tienaa 1500 euroa vähintään niin sillä rahalla pärjää 4-5 viikkoa ja saa maksettuu laskut.
Minusta työttömälle pitää antaa vapaus ottaa töitä vastaan josta tienaa vähintään 600 euroa kin ettei menetä työmarkkinatukia, se olisi parempi systeemi kun perustulo ja sitten voisi ottaa lyhyt aikaisia töitä vastaan.

Äänestä
  • https://www.palkkaus.fi/cms/article/tyottomyysturvan_300_euron_suojaosa
    Nykyisin saa tienata 300 menettämättä työmarkkinatukia

    aikuisten oikeesti kumminkin on niin ettei jonkun tuhannen euron satunnaisen työn takia kenenkään kannata verottajaa asiaan sotkea?
    Noin pienet summat maksetaan käteisenä "pimeesti"?

    "Minusta työttömälle pitää antaa vapaus ottaa töitä vastaan josta tienaa vähintään 600 euroa"

    Joten työttömillä on jo toi vapaus?

    Äänestä

Nimimerkille anonyymi_weD: Perustulo 560 tai edes 600 euroa ei nosta verotusta. Virheellistä tietoa liikkuu. Ei pidä uskoa kaikkea mitä lehdissä lukee. Valtion budjetti on julkinen, löytyy netistä ja jokainen voi kyllä itse tarkistaa faktat.

Äänestä
  • Nostaa pakostikin. Vai väitätkö, että minä saisin palkkani päälle perustulon verran rahaa, ilman että palkkatulon verotus nousisi?

    1Äänestä

  • shfghfdhfh kirjoitti:

    Nostaa pakostikin. Vai väitätkö, että minä saisin palkkani päälle perustulon verran rahaa, ilman että palkkatulon verotus nousisi?

    Ei verotusta tarvis nostaa Palkasta voitas periä perustulo-maksu töissäkäyviltä ;)
    Maksuhan on ihan eri asia kuin vero ;)

    Äänestä

  • shfghfdhfh kirjoitti:

    Nostaa pakostikin. Vai väitätkö, että minä saisin palkkani päälle perustulon verran rahaa, ilman että palkkatulon verotus nousisi?

    No jos saat enemmän rahaa, niin sitten maksat tietysti enemmän veroja. Eihän kukaan ole niin hölmö, että luulisi lisätulon saamisen vähentävän maksettujen verojen määrää.

    Äänestä

"Luuletteko että se on ilmaista rahaa ja teille muka jäisi enemmän rahaa. "

En luule. Palkka-aisurit tietenkin luulevat vähän kaikenlaista.

"Siitä maksetaan niitä samoja laskuja ja kuluja kun ennenkin eikä se perustulo ole niin suuri että teille jäisi säästöön rahaa, ettekä saa ruokaa ostettua enempää kuin nyt."

En minä ole rahaa säästämässä. Ihan hyvin elänyt näillä nykyisilläkin tuloilla.

"Voipi vielä jäädä vähemmän. Töitä ette tule saamaan sen helpommin joten perustulosta ei silloin ole mitään hyötyä teille."

Minulle jää nykyisistäkin rajoista säästöön joten ei haittaa.

Kaikki vaan jankuttaa perustuloa pitää saada mutta eivät edes tajua siitä mitään.

Äänestä

Olkaa siis hiljaa ja menkää nukkumaan!

Äänestä

Olet ymmärtänyt väärin. Ei ole tarkoitus, että perustulolla voisi rikastua. Perustulon tarkoituksena on työkkärin simputuksen lopettaminen ja karenssien ja uhkailukirjeiden lopettaminen. Silloin ihmiset voivat itse järjestää elämänsä ja työnsä parhaaksi katsomallaan tavalla ilman työkkärin kiristys ja uhkailutoimenpiteitä. Lisäksi perustulo tulee veronmaksajille paljon halvemmaksi, kuin nykyinen systeemi. Työkkärin tantat voidaan potkaista kaaressa pihalle, eikä valtion tarvitse enää maksaa simputusjärjestelmän ylläpidosta. Käytännössä mikään muu ei muutu, koska perustuloon ovat kaikki oikeutettuja, mutta sitä maksetaan vain jos ei ole muita tuloja. Joten käytännössä työmarkkinatuen nimi vain muuttuu perustuloksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Työkkärin-täti kirjoitti:

Luuletteko että se on ilmaista rahaa ja teille muka jäisi enemmän rahaa. Siitä maksetaan niitä samoja laskuja ja kuluja kun ennenkin eikä se perustulo ole niin suuri että teille jäisi säästöön rahaa, ettekä saa ruokaa ostettua enempää kuin nyt. Voipi vielä jäädä vähemmän. Töitä ette tule saamaan sen helpommin joten perustulosta ei silloin ole mitään hyötyä teille.
Kaikki vaan jankuttaa perustuloa pitää saada mutta eivät edes tajua siitä mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu