Tuli vain mieleen tässä, kun raamatussa lukee, että kantakaa toustenne taakkoja nuun te toteutatte Kristujsen lain.
Mitä ajatuksia tuo raamatun kohta herättää teissä?
Mitä ajatuksia tuo raamatun kohta herättää teissä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minulle tulee ajatus, että meidän pitää auttaa niitä joilla on vaikeuksia, eikä tarkoita vain rahaa, vaan henkistäkin tukea ja ystävyyttä.
Roomalaiskirjeessä on kirjoitettu, että meidän vahvojen tulee kantaa heikkojen vajavaisuuksia, eikä elää itsellemme mieliksi.
Olkoon kukin meille lähimmäiselleen mieliksi, että hän rakentuosi.
Sillä ei Kristuskaan elänyt itselleen mieliksi..........
En muista enempää.
Myös samassa jakeessa on, että meidän kärsivällisyyden ja Raamatun lohdutuksen kautta olisi toivo.
Mutta kärsivällisyyden ja lohdutuksen Jumala suokoon teille, että olisitte yksimieliset keskenänne Kristuksen Jeesuksen mielen mukaan.
"Bibliassa lukee, että kantakaa toinen toistenne kuormaa ja niin Kristuksen lakia täyttäkäät."
Ajatellaan asiaa Jeesuksen AJAN näkökulmasta.
Silloin ei ollut työttömyyskorvauksia, ei koko kansan terveydenhuoltoa ym. Ihmisten ongelmat olivat suhteettomia, eikä yhteiskunta auttanut.
Itselläni on tässäpäivässä se mielipide, että kukin aikuinen on velvollinen huolehtimaan itse itsestään. Heikon väärällä tukemisella ainoastaan vahvistaa ja mahdollistaa heikkouden jatkuvuuden. Tämän vahingon ovat mm. Hurstit Suomelle tehneet. Ruokituilla on nyt enemmän omaa rahaa esim. viinaan ja tupakkaan. Tällainen "auttaminen" tukee kyllä auttajan omaa egoa, mutta aiheuttaa enemmän vahinkoa itse kohteelle.
AA opettaa, että esim. alkoholistia ei saa "auttaa" hänen juomavaiheesssaan, hänen on annettava löytää oma "pohjansa" (vaikka teho-osaston letkut). Hänen on sallittava ajautua siihen pisteeseen, että hän joutuu valitsemaan elämän tai kuoleman ja ryhtyy ITSE auttamaan ja muuttamaan itseään. Tämä pätee kaikkiin väriin, huonoihin tapoihin.
Nyt, jos potilaan elämä, hänen omasta päätöksestään alkaa saada uuden suunnan, NYT häntä voi varoen tukea, oltava hänelle jonkinlainen, tarvittava kävelykeppi, kannustaja, mutta hänen itsensä on opittava kävelemään.
Hänen kuormiaan ei pidä ottaa omille harteilleen, ellei voi niitä myös poistaa, muutoin ongelma alkaa vain levitä ja vahvistua.
Katsoin raamatusta Galattalaiskirjeestö.
1 Veljet, jos joku tavataan jostakin rikkomuksesta, niin ojentakaatte, hengelliset häntä.
Sävyisyyden hengessä ja ole varuillasi, ettet sinäkin joutuisi kiusaukseen.
2 kantakaa toistenne kuirmia ja niin te täytätte Kristuksen lain.
3 sillä jos joku luulee jotain olevansa, vaikka ei ole mitään, niin hän pettää itseään.
Mark.12:31. Room.13:9. Jaak.2:8. Gal.5:14 Sillä kaikki laki on täytetty yhdessä käskysanassa, tässä: Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi.
Minulle se on tarkoittanut vuosien ajan sitä, että vaikkapa näin talvella pukkaan vanhuksien pihoja lumista ja pesen siitäkin omat paitani, kyselemättä palkkaa.
Vanhuksia ja todella apuatarvitsevia kuuluu auttaa.
Tämä on rehellistä ja raamatullista.
Mutta nuoremmalle väelle voi vaikka ostaa lapion ja neuvoa, kuinka katolle kiivetään.
Johan on kumma kun tämä poistettiin:
Mielestäni virsi 509 sanoo asian hyvin
http://notes.evl.fi/Virsikirja.nsf/30a7d6618ce6ab81c2256ca80040e996/2adde458c4f58313c2256daf00588414?OpenDocument
Koskeehan se sydämeen, sillä kovin itsekkääksi itsensä tuntee.