Kommunistisen puolueen solujen jäsenten tulee ottaa työpaikoillaan LAKKO osaksi työväenliikkeen jokapäiväistä kampanjaa, jossa porvarien työläisiin kohdistamalle riistämiselle tehdään loppu. Oikeassa kommunismissa jokainen tekee mitä haluaa eikä sitä, mitä porvari määrää. Ehdotan tällä palstalla julkisesti YLEISLAKKOA. Siinähän näkisivät porvariperkeleet, kun ay-liike näyttää voimaa.
Tämä YLEISLAKKO voisi kestää vaikka koko vuoden, jos eläkkeitä ja lakkoavustuksia ei verotettaisi tänä aikana.
LAKKO, on tastelevan työväenliikkeen rauhanomainen ase suurpääomaa ja kapitalismia vastaan!
Tämä YLEISLAKKO voisi kestää vaikka koko vuoden, jos eläkkeitä ja lakkoavustuksia ei verotettaisi tänä aikana.
LAKKO, on tastelevan työväenliikkeen rauhanomainen ase suurpääomaa ja kapitalismia vastaan!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi saatana kuinka minä nautin kommunismista ja varsinkin lakoista.
tällöin työn antajilla pitäisi olla mahdollisuus olla maksamatta lakkoileville palkkaa ja palkata lakon ajaksi muita..lakkoilkoot ne jotka sen parhaakseen näkee.
myös työn antajien pitäisi saada samanlainen oikeus olla maksamatta palkkaa tehdystä työstä ihan vaan siksi että hommat ei miellytä.
tällä saataisiin kateelliset ja ahneet kommunistit kuriin.
Anteeksi provokatiivinen otsikkoni! Ymmärrän hyvin tarkoituksesi eli depatin eteenpäin viemisen. Näinhän se on sosialismissa. Depatista kasvaa hyvinvoinnin "siemen"
Palaan nyt itse asiaan
Ei palkkaa tarvitsekkaan maksaa. Kyllä ilman palkkaakin voi elää. Suomalainen sosiaaliturvajärjestelmä takaa jokaiselle perustoimeentulon ja vähän (kaljarahaakin ;-))
Porvarit tarjoavat työtä kuin muinoisessa Roomassa tarjottiin leipää ja sirkushuveja.
jos kaikki eläis valtion tuella..mitäs sitten
Kommunisteilla ei tunnu olevan tietoa että mistä se raha tulee. He luulevat että yrittäjällä tai ainakin valtiolla on rahaa jossakin pohjattomassa saavissa josta voi sitten jakaa sossun-luukun kautta.
Ei vaan jonkun on se raha tehtävä. Ei se raha sinne sossun luukulle niin synny että kaikki lakkoilevat.
Ja työnantaja ei voi maksaa palkkaa enemmän kuin on varaa. Jos työntekijä tekee tunnissa voittoa 20e niin palkka ei voi olla lähellekkään tota 20euroa koska kaikki maksaa: Vakuutukset, hallin vuokra/lämmitys, verot, raaka-aineet, KAIKKI.
Ja yhtäläillä työntekijä riistää työnantajaa koska ei tee töitä ilmaiseksi.
Setecin setelipaino on Vantaalla. Paperia tässä maassa riittää. On meinaan mm yksi maailman isoimmista paperitehtaista Suomessa. On siis ihan turha puhua, että Suomesta loppuisi raha.
Jos olen oikein ymmärtänyt niin Setec painaa rahaa myös muille maille eli jos Suomesta rahat loppuu, niin ainahan me voidaan painaa sitä ensin meille suomalaisille.
Vaikka tämä selkeesti oli provo niin jotenkin se kuvasi mielestäni joidenkin ajatuksen juoksua.
Raha ei sinäänsä ole mitään. Sehän suhteutetaan aina johonkin. Painettiinhan toisen maailmansodan aikoihinkin rahaa ja pudotettiin pommikoneista. Nokian osakkeen "rahallinen" arvo tällähetkellä on sellainen, että jos Nokia jatkaa kasvuaan sata vuotta, niin tämänpäivän osake on silloin oikeassa arvossaan. Kyseessä on ns. painettua rahaa, joka kuitenkin on täysin virtuaalirahaa ja todentuu vasta sadan vuoden päästä. Samalla logiikalla voidaan Setecissä painaa rahaa. Rahan ja arvopapereiden maailma on aika monimutkainen eikä toimi ihan tuolla praktis-tasolla, jota Tumppi-82 tarjoaa lapsellisuuksissaan ratkaisuksi kaikkiin asioihin.
Lakko on aina laiton.Työntekijällä tai työnantajalla on oltava oikeus lopettaa työsuhde aina heti kun sen haluavat tehdä.
Lakon alkaessa työntekijän on saatava mennä heti uuteen työpaikkaan ja tyonantajan on voitava heti palkata uusi työntekijä.
Yleislakkoon on voitava puuttua armeijan avulla.
Lakkoilun,kommunistien ja kommunismin kurissapitämiseksi viimekädesssä oikea välinen on armeija.
Armeijalle ja sen joukkoyksiköille tulee antaa
käyttöön samat metodit kuin Neuvostoarmeijalla oli toisinajattelijoita kohtaan.