Omantunnontuskissa kiemurtelevat karnistit ovat pahoittaneet mielensä tarroista.
On hienoa että asiaa tuodaan esille ja lehdistökin antaa ilmaista mainontaa.
Tuotteisiin on liimattu tarroja, joissa lukee Why LOVE one, and EAT the other? Watch "101 reasons to go vegan on You Tube”. Eli vapaasti suomennettuna Miksi rakastaisit yhtä ja söisit toisen. Katso 101 syytä ryhtyä vegaaniksi Youtubesta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005995291.html
Eläintuotannon salattu väkivalta suomessa
https://www.elaintehtaat.fi/
Eläintuotanto Liha Maito Väkivalta Eläintehtaat
On hienoa että asiaa tuodaan esille ja lehdistökin antaa ilmaista mainontaa.
Tuotteisiin on liimattu tarroja, joissa lukee Why LOVE one, and EAT the other? Watch "101 reasons to go vegan on You Tube”. Eli vapaasti suomennettuna Miksi rakastaisit yhtä ja söisit toisen. Katso 101 syytä ryhtyä vegaaniksi Youtubesta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005995291.html
Eläintuotannon salattu väkivalta suomessa
https://www.elaintehtaat.fi/
Eläintuotanto Liha Maito Väkivalta Eläintehtaat
Vastaukset 26
Vanhimmat
Senkun tuodaan mutta ne vegaanivouhotukset kannattaa unohtaa; ei minullekaan eläimet ole mitään rakastettuja - ne tarvitsevat vain hyvän kohtelun mutta ruoaksi soveltuvat jos vain syöjiä löytyy.
Ihan turha tehdä siitä mitään moraalista ongelmaa.
Vegaani-intoilijoiden ei pidä levittää omien korviensa(!) välissä olevia "uskonnollisia käsityksiään" muille ongelmaksi - sitä ne eivät ole.
Ihan samalla tavalla voidaan puhua liha-intoilijoiden korvien välissä olevista uskonnollisista käsityksistä.
///
Vegaani tarkoittaa henkilöä, joka ei syö mitään eläinperäisiä ruoka-aineita kuten lihaa, kalaa, munia, maitotuotteita tai niiden johdannaisia. Vegaani ei myöskään kuluta eläinperäisiä tuotteita kuten nahka- ja villavaatteita, eikä tue palveluita, mitkä ovat epäeettisiä eläimiä kohtaan.
Vegaaninen ruokavalio on kasvispohjaisen ruokavalion alalaji. Vegaaniseen ruokavalioon sopimattomia eli eläinperäisiä aineita sisältäviä ruokia ovat liha- ja kalaruokien lisäksi mm. monet makeiset (sisältävät esim. gelatiinia, joka on valmistettu sian nahasta tai luuytimestä), maidosta valmistetut tuotteet (kuten jäätelö, viili, jogurtti, suklaa, juusto) ja leivonnaiset. Nykyään eläinperäiset tuotteet ovat helposti korvattavissa vastaavilla vegaanisilla tuotteilla.
Fennovegaaninen ruokavalio kootaan kotimaisista ja mieluiten oman asuinpaikan lähellä kasvaneista ja tuotetuista vegaanituotteista. Itse ruokavalio on vegaanin kanssa identtinen. Kotialuuen tuotantoa tukemalla, fennovegaani auttaa lähialueen työntekijöitä ja yrityksiä.
Vegetaarinen ruokavalio ei sisällä lihaa. Vegetaristin eli kasvissyöjän tarkempi määritelmä vaihtelee kulttuurin ja aikakauden mukaan.
Lakto-ovovegaaninen ruokavalio koostuu pääosin kasvisruoasta, mutta myös maitotuotteista ja kananmunista.
Pesco-vegetaarinen ruokavalio koostuu kasvisruoasta ja kalasta. Pesco-vegaani tarkoittaa samaa asiaa.
Semi-vegetaristi syö pääosin kasvisruokaa, mutta syö myös silloin tällöin satunnaisesti eläinkunnan tuotteita. Kutsutaan myös välillä nimikkeellä semi-vegaani.
Liimaako ne toisiin eläimiin tarroja ku ne syö muita eläimiä.
"Liimaako ne toisiin eläimiin tarroja ku ne syö muita eläimiä."
Tottakai, varsinkin tiikerit on tarroja täynnä.
Normaalisti tunteva ihminen ei voi noiden lahtausasemien kuvamateriaalia katsoa tuntematta syyllisyyttä ja puistatusta siitä miten me kohtelemme eläviä, tuntevia luontokappaleita.
Kun on kerran kuullut miten äidistään erotettu vasikkka itkee äitinsä perään tai sikaäiti porsaansa, katselee maailmaa toisesta vinkkelistä.
https://www.youtube.com/watch?v=wTMR8k9gmWQ
Helsinki on pullollaaan anarkisteja.
Anarkismi, veganismi, yhteiskuntavastaisuus, matumyönteisyys, työnteon välttely, seiniin töhertely, syrjäytyneisyys, kaikki nämä kuuluvat samaan pakettiin.
Höpöhöpö.
Onko näyttöä höpöllä? Kommentissa ei ole juurikaan liioittelua. Tiedän itse (valitettavasti lähipiiristä sukulaisena) tällaisen mustalammas tapauksen ja hänen luuserikaveripiiriään. Aivan surkeaa elättiväkeä, myös ainakin kannabis liittyy tähän porukkaan.
Pilven polttelua vielä päälle ja sitten katotaan töllöstä luonto-ohjelmaa missä susi syö vielä elossa olevaa eläintä.
Mut on ne sudet ihania.
Onneksi se Forssan eläinaktivisti joutuu vastuuseen perättömästä ilmiannosta. Toivottavasti tulee kalliiksi.
Yhden lähipiirisi töyhtöhyypän takia kasaat kaikki he, jotka eivät suostu olemaan hallintoalamaisia ja noudattamaan "hyväksi havaittua maantapaa" anarkisti-työtävieroksuviksi elättiväeksi. Melko rajoittunutta ajattelua, mutta saat olla ja valitettavasti teitä on paljon ja siitä syystä tämä maa on tässä jamassa.
Kyllähän tuota elättiväkeä näkee kaduillamme millon missäkin yhteyksissä. Ja paljon! Väitätkö sinä, että tuo naamioitunut roskaväki, poliisihevostenpieksijät ja paikkojen särkijät on kunnon suomalaisia työssäkäyviä veronmaksajia? Edes tulevia veronmaksajia? Siis nämä ääliöt, jotka kirkuvat " ei natseja minnekään" ja käyttäytyvät ihan kuin natsit?
Jostain kumman syystä et kykene ajattelemaan, että meissä tavallisissa veronmaksajissa, yrittäjissä ja työnantajissa olisi toisinajattelijoita, joita kutsut "anarkisteiksi" ja auktoriteettivastaisia kasvisruokaa syöviä eläinten arvoa kunnioittavia" ihmisiä.
Mistä moinen rajoittunut ajattelu juontaa juurensa?
Tuollainen aivosumu on kehittymisen este.
Jostain syystä et nyt tajunnut ollenkaan etten puhunut "anarkisteista" vaan anarkisteista! Ei anarkistiksi ihmistä tee pelkästään se, että syö ituja tai on syömättä terveellisesti ylipäätään.
Tuskin tavallinen kasveja syövä veronmaksaja, yrittäjä tai työnanantaja lähtee kaduille rääkymään naamioituneena jotain sekopäistä natsivastaista skeidaa ja pieksee samalla parit poliisihepat ja särkee muutamat liikeikkunat. Ja palaa sitten kotiinsa polttamaan pilveä onnistuneen päivätyön jälkeen? Vai olenko nyt ihan väärässä?
"Anarkismi, veganismi, yhteiskuntavastaisuus, matumyönteisyys, työnteon välttely, seiniin töhertely, syrjäytyneisyys, kaikki nämä kuuluvat samaan pakettiin" josta intoiduitte niputtamaan kaikki kasvisruokailijat kannabistötsyissä haahuileviksi poliisihevosia hakkaaviksi vassarihuligaaneiksi.
Lue kommentit ja ärise vasta sitten, kun ymmärrät lukemasi.
Valitettavasti korrelaatio on aika vahva näiden tunnisteiden välillä! Harva anarkomarko on lihaa syövä töissä käyvä ja veroja maksava kansalainen. Nämä kun nyt vaan eivät kuulu tämän ihmislajin statuksiin. Eihän sellainen voisi olla oikeaoppinen anarkisti.
Koko vegaanius on typerää ja lapselllista ruualla leikkimistä. Hyvinvointiyhteiskunnan hemmoteltujen lapsosten sairasta leikkiä! Yksikään esim. Afrikan nälkäalueella kituva asukas ei varmasti käsitä tuollaista pelleilyä.
Luulisi vegaanien kunnioittavan edes nälkäänäkeviä kehitysmaalaisia? Mutta ei, minä, minä, minä ja minun sairaat valintani!
Ihminen on tarkoitettu syömään monipuolisesti lihaa, kalaa, maitotuotteita ja kasviksia, siis eläin- ja kasvikunnan tuotteita molempia maltillisesti. Ruualla leikkiminen on pilkantekoa nälkää näkeviä kohtaan!
Joo kysykää Afrikasta maistuuko pelkät porkkanat savannilla.
Ei karjankasvattaja aiheuta eläimelle kuolemaa vaan antaa sille elämän. Jokainen kuolee joka tapauksessa, kastemato, sika, norsu, mutta kaikki ei saa kokea elämää.
Näitä tarran liimailijoita, ei olisi edes olemassa, ellei esiisämme olisi metsästäneet ja tuluskukkarossa kantaneet kuumia hiiliä matkoillaan. Enään ei syödä raakaa ruokaa, paitsi paremmissa piireissä tartarpihviä.
Kuinka voin syödä kasviksia, jotka huhujen mukaan tykkäävät musiikista? Jotkut kasvaa nopeammin rockin tahdissa, jotkut kasvikset tykkää enempi klassisesta musiikista.
Kaktukset ei tykkää rockista, vaan hitaasta valssista. Onneksi kaktus ei ole lähiruokaani!
Salaatti ja norovirus ruokamyrkytyksen syynä.
https://yle.fi/uutiset/3-5715583
Kannattaisi lämmittää ne musiikin ystävät.
Rokotukset pitää kieltää, ne tappaa lapsia.
Tiedostaako vegaani kuinka monta kahukärpästä, rapsikuoriaista, tähkäsääskeä, kaalikoita, etanaa, hesseninsääskeä, viirukaskasta, viljakukkoa tai maissikoisaa onkaan pitänyt tappaa jotta heillä olisi ruokaa tarjolla.
Älyääkö vegaani, että hänen syömässään viljassa on seassa aina myös jauhettuja hyönteisiä?
Saavat proteiinia.